Některá ministerstva, ale také například Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánují od září zveřejňovat všechny své smlouvy na internetu. Mělo by být možné vyhledat smlouvy a výdaje státních orgánů, ale také obcí a státních firem. Platilo by přitom pravidlo, že smlouva není platná, pokud není v registru zveřejněna včetně všech svých dodatků.
"Ve finančním objemu se to bude nově týkat asi 180 miliard korun, na které uvidíme a jež budou utráceny transparentně," spočetl poslanec Jan Farský (TOP 09), který spolu s kolegy připravuje návrh zákona o registru smluv. Na Slovensku, kde podobný registr už funguje, dosáhli asi desetiprocentní úspory výdajů, v ČR by se tak mohly uspořit desítky miliard, míní poslanec.
Návrh zákona, na jehož přípravě spolupracovala i vicepremiérka Karolína Peake odpovědná za boj s korupcí, je nyní hotov, poslanci vládní strany jej chtějí předložit v červnu. "Čekáme už pouze na vyjádření ministerstva spravedlnosti," řekl Farský.
"Dočkali jsme se podpůrných slov jak ze strany ODS, tak ze strany opozice," poznamenal. V krátkém návrhu zákona je podle něj minimum "krizových ploch", které by poslancům či stranám umožnily zákon odmítnout. Čeká prý však vůči zákonu velký odpor ze strany politiků, úředníků, ale také ze strany vedení státních firem.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) projekt podpořil. "Všechny resorty, které má TOP 09 ve svém referátu, k tomuto aktu přistoupí dobrovolně ještě předtím, než bude zákon uveden do života," řekl na tiskové konferenci. Návrh podle něj není "nic extravagantního", funguje v řadě evropských zemí a smlouvy už nyní zveřejňují některé obce.
Zveřejňování nových dokumentů
Ministerstvo životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS), které nyní zveřejňuje všechny veřejné zakázky v hodnotě přes 200 tisíc korun na svém webu, se na zveřejňování smluv připravuje také. Nyní jsou výsledky každé veřejné zakázky zveřejňovány i s jejich konečnou cenou a dokumentací. K dispozici je i archiv starších projektů. "Nyní činí MŽP opatření k tomu, aby bylo možné vedle zadávacích dokumentací a výsledků veřejných zakázek zveřejňovat také smlouvy uzavřené s dodavatelem na základě zadávacího řízení, zápisy z jednání hodnotící komise a skutečně uhrazenou cenu," sdělil mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.
Podle Farského představy by nejlépe od ledna příštího roku měl stránku registru smluv spravovat Úřad vlády, její "prozatímní" podobu s resorty za TOP 09 chystá od 1. září spustit ministerstvo financí. Na Slovensku náklady na vznik registru byly v přepočtu přibližně 650 tisíc korun. Česká verze, která má být rozsáhlejší, by podle Farského mohla stát "v jednotkách milionů".
Mária Kolíková, která na slovenském ministerstvu spravedlnosti stála u zrodu tamního systému, poznamenala, že klíčovou otázkou je existence sankce, tedy že smlouva není bez zveřejnění účinná. "Zavedení takové právní úpravy je považováno za jeden z nejefektivnějších právních nástrojů pro boj s korupcí," uvedla.