Volby do sněmovny by v dubnu s více než třetinou hlasů vyhrála ČSSD. Druhá by byla KSČM, která získala pětinu hlasů a podle dostupných informací poprvé od doby opoziční smlouvy předstihla ODS. Čtvrtá by byla TOP 09. Ve volbách by uspěla také strana KDU-ČSL, naopak Věci veřejné by se do sněmovny nedostaly. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). K volbám by šly necelé dvě třetiny lidí. Průzkum se uskutečnil ještě před poslední vládní krizí.
Z volebního modelu vyplývá, že ČSSD by v dubnu volilo 37 procent dotázaných, strana si od března mírně polepšila. KSČM by získala 20 procent hlasů, meziměsíčně o 3,5 procentních bodů více, od začátku roku se její podíl zvýšil o 7,5 procentních bodů. Naopak ODS podíl voličů od března poklesl o 2,5 procentních bodů, od začátku roku o šest procentních bodů.
"Průzkum volebních preferencí je zajímavý. Byl bych rád, kdyby je volební výsledek potvrdil," reagoval předseda KSČM Vojtěch Filip. Podotkl, že největšího volebního zisku KSČM dosáhla v evropských volbách v roce 2004, kdy jí dalo hlasy 20 procent voličů a získala šest mandátů. ČSSD tehdy získala pouze dva mandáty.
TOP 09 by volilo 11,5 procenta dotázaných, také tato strana letos zaznamenává pokles počtu hlasů. KDU-ČSL by se do sněmovny dostala s 5,5 procenta hlasů. Žádné jiné strany by ve volbách neuspěly. Vládní Věci veřejné by získaly dvě procenta hlasů, o procento méně než v březnu.
K volbám by šlo 63 procent dotázaných s volebním právem, šest procent uvedlo, že se ještě nerozhodlo.
Průzkum se zabýval i výsledky podle stranických preferencí, které představují aktuální rozložení sympatií k politickým stranám. Nelze je tedy zaměňovat s předpovědí reálného volebního chování. Také podle tohoto dotazování by komunisté předstihli ODS. CVVM zjistilo, že ČSSD by volilo 24,5 procenta lidí, KSČM 12,5 procenta, ODS 11 procent a TOP 09 sedm procent lidí. Věci veřejné by získaly 1,5 procenta hlasů.
Analytik CVVM Jan Červenka ČTK řekl, že KSČM ve volebních preferencích předstihla ODS už na přelomu let 1999 a 2000. "Tehdy vrcholilo znechucení kolem opoziční smlouvy mezi ČSSD a ODS, která umožnila existenci menšinové vlády sociálních demokratů, a v říjnu 1999 z dotazování vyšla KSČM dokonce jako vítěz voleb," uvedl Červenka.
Dotázaní tehdy dali komunistům 23 procent hlasů, druhá byla ODS s 21 procenty a třetí ČSSD se 17,5 procenta hlasů. V prosinci téhož roku získaly KSČM a ODS shodně 22 procent.
Nynějšího průzkumu, který se uskutečnil v době od 2. do 9. dubna, se zúčastnilo 1048 lidí.