Hlasování
První den voleb skončil, k urnám přišly zhruba dvě pětiny voličů

20.10.2017 14:00 Původní zpráva Aktualizováno 20.10. 22:05

On-line

 • 12:00
  TÝDEN.CZ

  Dobrý den, vítáme vás u on-line reportáže z průběhu prvního dne voleb do Poslanecké sněmovny. 

 • 12:01
  TÝDEN.CZ

  Volební místnosti se otevřou dnes ve 14.00 na téměř 15 tisících  míst země, ve 22.00 se uzavřou. Po noční přestávce budou přístupné ještě v sobotu od 8.00 do 14.00.

 • 12:02
  sčítání hlasů

  Do sněmovních lavic by rádo usedlo více než 7500 kandidátů. Na jedno z 200 poslaneckých míst tak připadá zhruba 37 uchazečů.

 • 12:03
  TÝDEN.CZ

  Hlasovací lístky dostalo více než osm milionů voličů do poštovních schránek. Kdo je neobdržel, může si je vyzvednout ve volební místnosti, kam patří podle místa bydliště, nebo mimo domovskou obec od volebních komisařů tam, kam přijde hlasovat s voličským průkazem. Do volební místnosti si lidé musí vzít občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti. Bez toho jim volební komisaři neumožní hlasovat.

 • 12:05
  TÝDEN.CZ

  Na hlasovacím lístku vybrané strany či hnutí mohou lidé dát nejvýše čtyřem konkrétním kandidátům takzvané přednostní hlasy tím, že zakroužkují pořadové číslo před jejich jménem. Kdyby volič zakroužkoval více kandidátů, volební komisaři by jeho preferenční hlasy museli ignorovat. Hlas pro stranu by ale zůstal platný.

 • 12:15
  TÝDEN.CZ

  Pokud se občan nemůže dostavit do volební místnosti například ze zdravotních důvodů, může požádat obecní úřad a okrskovou volební komisi, aby za ním přišli s urnou domů nebo do nemocnice.

 • 12:16
  TÝDEN.CZ

  Do sněmovny se volí pomocí poměrného sytému. ČR je rozdělena na 14 volebních obvodů, které kopírují krajské zřízení, a celkově se přiděluje 200 mandátů. Při rozdělování mandátů stranám se používá přepočet pomocí klasické d'Hondtovy metody, která lehce zvýhodňuje úspěšnější strany. Kandidující subjekt musí pro vstup do sněmovny získat alespoň pět procent z celkového počtu hlasů. Pro dvoučlennou koalici je to deset procent, pro tříčlennou 15 a pro čtyř- a vícečlennou koalici 20 procent.

 • 12:19
  TÝDEN.CZ

  Politické subjekty, které se chtějí zúčastnit voleb, musejí zaplatit příspěvky na volební náklady ve výši 19 tisíc korun za každý kraj, kandidují-li ve všech krajích, celkem 266 tisíc korun. Pokud strany získají alespoň 1,5 procenta z celkového počtu hlasů, obdrží za jeden hlas 100 korun.

  Vedle jednorázové částky za voličské hlasy mohou dostat úspěšné strany i další peníze od státu - příspěvek na provoz strany a příspěvek za mandáty poslanců. Roční příspěvek na provoz strany je šest milionů korun pro stranu, která získala ve volbách tři procenta hlasů. Za každou další desetinu procenta hlasů obdrží 200 tisíc korun. Získá-li více než pět procent, příspěvek se již dále nezvyšuje - maximum je tedy 10 milionů korun. Příspěvek na mandát poslance činí ročně 900 tisíc korun.

 • 12:23
  TÝDEN.CZ

  Výsledky sněmovních voleb budou ve štábech českých politických stran sledovat zástupci médií z celého světa. U většiny se akreditovali slovenští novináři, zajímavostí jsou japonské štáby u Pirátů nebo u hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Hnutí ANO, které je favoritem voleb, zaznamenalo zájem několika desítek zahraničních médií.

 • 13:18
  ČSSD

  "Milování a svobodné volby mají něco společného, nikdy nevíte, kdy je to naposled," citovala agentura ČTK volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka při debatě v Českého rozhlase.

 • 13:34
  sčítání hlasů

  O hlasy voličů se uchází 31 politických stran a hnutí. „Průměrný věk 7 524 kandidátů je 46,5 let. Nejstarší kandidátkou je 94letá důchodkyně. Nejmladších, ke dni voleb 21letých kandidátů, je 57," uvedla Iva Ritschelová, předsedkyně Českého statistického úřadu.

 • 14:00
  TÝDEN.CZ

  V Česku začaly ve 14.00 volby do Poslanecké sněmovny. Jsou sedmé v historii samostatné České republiky. Lidé v nich rozhodnou o tom, které dvě stovky z rekordního počtu více než 7500 kandidátů získají poslanecká křesla. Zároveň předurčí, která z 31 volebních uskupení se budou podílet na sestavení budoucí vlády.

 • 14:11

  Mezi prvními voliči budou tradičně mnozí volební lídři. Hned po zahájení voleb chtějí hlasovat předseda hnutí ANO Andrej Babiš a bývalý prezident Václav Klaus. Během odpoledních hodin mají mít odvoleno také prezident Miloš Zeman, lídr ČSSD Lubomír Zaorálek a straničtí předsedové Petr Fiala (ODS), Vojtěch Filip (KSČM), Miroslav Kalousek (TOP 09), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), Petr Gazdík (STAN), Tomio Okamura (SPD), Ivan Bartoš (Piráti) nebo Matěj Stropnický (Zelení).

 • 14:11
  ČSSD
 • 14:12

  Kvůli bezpečnostním opatřením zavedeným u vstupů do Pražského hradu se letos neotevřela volební místnost na druhém hradním nádvoří. Voliči, kteří ji byli zvyklí využívat, letos musejí jít na nedaleký Pohořelec. Důvodem změny místa byl podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové nekomfortní přístup k volební místnosti přes bezpečnostní kontroly, které by voliče v této oblasti mohly odradit - více čtěte ZDE

 • 14:13
  ČSSD
 • 14:22
  ANO.

  Výsledky sněmovních voleb budou ve štábech politických stran sledovat zástupci médií z celého světa. U většiny se akreditovali slovenští novináři, zajímavostí jsou japonské štáby u Pirátů nebo u hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Hnutí ANO, které je favoritem voleb, zaznamenalo zájem několika desítek zahraničních médií.

  Z volebního štábu ANO chtějí o českých volbách vysílat televize z Německa, Rakouska, Polska, Francie, Itálie či Nizozemska, řekla mluvčí hnutí Lucie Kubovičová. "Zájem má prakticky celá Evropa," doplnila.

 • 14:22

  Podívejte se, jak dopadly volby v roce 2013:

 • 14:24

  Výsledek voleb v roce 2013 po přepočtu na poslanecké mandáty:

 • 14:28

  Andrej Babiš hlasující v Průhonicích u Prahy.

Foto: Radek Cihla

Autor: - red -, ČTKDiskuse

Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Pavel Fischer.

Neúspěšný kandidát
Fischer bude kandidovat do Senátu. Kritikou poměrů nešetřil

Bývalý diplomat Pavel Fischer, druhý nejúspěšnější protikandidát prezidenta Miloše Zemana, bude na podzim kandidovat do Senátu v Praze 12, zatím jako... víceDiskuse (8)

Zvandalizovaný volební billoard SPD na Žižkově.

Volby 2017
Vadí jí protiislámské výzvy v kampaních, soud stížnost smetl

Ústavní soud odmítl stížnost ženy, která kritizovala kampaň některých stran ve sněmovních volbách, zejména zobrazování zbraní a protiislámské výzvy. více

Ilustrační foto.

Volby 2017
Dohledový úřad trestal za chyby ANO, Piráty, ČSSD, TOP 09 i STAN

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí rozdal od září zhruba 30 pokut za chyby ve volební kampani. Dostaly je strany jako hnutí... více

Poslanec SPD Jiří Kohoutek.

Pardubicko
Finanční čachry v regionální SPD. Za kandidátku se muselo platit

Vedení organizace Svoboda a přímá demokracie (SPD) v Pardubickém kraji nechalo vloni před krajskými volbami zřídit fond s poplatky za místo na kandidátce.... více
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 20/2023 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

VIP svět

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi