Půl roku Rusnokova týmu v demisi: průšvih, nebo záchrana?

Domácí
28. 1. 2014 06:27
Vláda Jiřího Rusnoka a Miloš Zeman.
Vláda Jiřího Rusnoka a Miloš Zeman.

Úřednická vláda Jiřího Rusnoka by se dala rozdělit do dvou etap: na období bez důvěry a na období bez důvěry v demisi. "Zástup" za Nečasovu vládu strávil ve Strakově akademii více než půl roku, ve středu ho nahradí již volený kabinet sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců pod vedením předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky.

Úkolem každého překlenovacího kabinetu nejsou zásadní změny ani reformy. Má se držet jen udržovacích kroků. Dosluhující premiér Jiří Rusnok, který strávil v demisi většinu funkčního období, to také od počátku svého úřadování tvrdil. A znovu, když v létě neobstál ve sněmovně při hlasování o důvěře. Přesto se do změn oblíbenci prezidenta Miloše Zemana s vervou pustili. Zvýšili například minimální mzdu, ze stolu spadly některé zásadní návrhy, odklepli desítky veřejných zakázek bez soutěže a na úřednických postech vystřídali desítky lidí. Přehled zásadních zásahů Rusnokových expertů přinesou dnešní Hlavní zprávy TV Barrandov.

Vyhazovači
Zdeněk Žák.Rusnokův udržovací tým už od začátku najel na vlnu vyhazovací mašinerie. O místo přišly desítky úředníků a na jejich místa si nové vládní zastoupení začalo dosazovat své lidi. "Škatulata" se hýbala skoro ve všech resortech. Průvan zasáhl i řadu dozorčích rad státních a polostátních firem. Mistrem vyhazovů byl přesto jednoznačně šéf dopravního resortu Zdeněk Žák. Od kompletní proměny vedení Českých drah přes samo ministerstvo, kde výpověď z pokynu ministra padla nejen na nepohodlné vedoucí a ředitele, ale i na údržbáře, neváhal Žák s čistkami ani v Ředitelství silnic a dálnic, do jehož čela dosadil svého "obchodního partnera", nebo ve vedení Ředitelství vodních cest. Ne všude ovšem uspěl. Snahy postarat se i o výměnu ve vedení Řízení letového provozu ztroskotaly. Za svého šéfa se totiž postavili zaměstnanci a pohrozili ministrovi stávkou, ať si letový provoz řídí třeba sám. 

Zával prázdných slov
Vedle vyhazovů a vyřizování osobních účtů se ministr Žák stihl předvést na začátku i svými častými mediálními vystoupeními. I když slov z jeho úst padlo na téma opravy českých dálnic až až, o to méně reálné práce se zvládlo provést. A to na začátku s prohlášením vystupoval, kdykoli se ucpal hlavní tah mezi Prahou a Brnem. 

Vzpoura divadelníků
Sotva usedl Jiří Balvín do ministerského křesla, pustil se rovněž do čištění míst, kam dosáhl. Na rozdíl od Žáka mu to ale zrovna nevyšlo. Coby ministr kultury vyhodil šéfa Národního divadla Jana Buriana. Za smělý krok ale dostal od umělců co proto. Proti někdejšímu generálnímu řediteli České televize rozpoutali veřejný protest, výrazné herecké ikony začaly "zlatou kapličku" na protest ministrovi opouštět. I když nakonec Burian v čele divadla zůstal, Balvín stačil sklidit kritiku nejen od umělecké veřejnosti, politiků, ale i svého vládního šéfa Jiřího Rusnoka. Do dalších větších akcí se pak ministr zřejmě raději nepouštěl.

PR platforma
Prezident Zeman se nechal nedávno slyšet, že mu je proti srsti jmenovat ministrem někoho, kdo by měl být zároveň kandidátem do evropských parlamentních voleb. Do těch tuzemských to ale nejspíš neplatilo. Za stranu nesoucí prezidentovo jméno se rozhodlo do podzimních voleb jít hned na prvních příčkách kandidátek pět členů Rusnokovy vlády. Mediální prostor si tak SPOZ získala i skrze ministry Zdeňka Žáka, Martina Pecinu, Františka Koníčka, Miroslava Tomana a Františka Lukla, kteří partaji propůjčili tvář. Všichni propastně neúspěšně. Vstupenku do sněmovny jednomu ministrovi voliči přesto dali - lidovci Tomáši Podivínskému.

Z eráru krev neteče
Rekord si může úřednická nikým nevolená vláda připsat i v utrácení veřejných peněz bez výběrového řízení. Pro srovnání: zatímco Nečasova vláda vzešlá z voleb zadala bez tendru za poslední čtyři měsíce svého působení 18 projektů v hodnotě 450 milionů korun, Rusnokův udržovací tým rozdal ze státního 2,85 miliardy, z toho bez soutěže zadal celkem 78 projektů, spočítalo hnutí Oživení. Podle premiéra šlo prý o napravování škod právě po předchozí vládě.

Bez soutěže do neznámých rukou
František Koníček.Že si vláda umí vyrazit z kopýtka, předvedla například koupí sídla pro Úřad práce na Letné za bezmála 300 milionů korun. Budovu po vydavatelství Economia pořídila bez otevřené soutěže, navíc od skrytých vlastníků. Kompetentní ministr práce a sociálních věcí František Koníček hájil stamilionový kšeft možností čerpání eurodotací. Byla by prý škoda o peníze z unie přijít, a tak se vláda rozhodla jimi polepit právě tento byznys. Otazníky vyvolává i vysoká cena.

Velkorysý rozpočet
Ovace nesklidil ani státní rozpočet na letošní rok, se kterým se musel popasovat ministr financí Jan Fischer. Odvážná čísla předpokládají ekonomický růst. Ba co víc, spoléhají na něj. O úsporách není ani řeč. Ovšem i když na konečný návrh z dílny ministerstva financí prskal kdekdo snad ze všech politických stran, sněmovní většinu si nakonec návrh stejně našel. A premiér Rusnok si ho nemůže vynachválit. Vyjít s penězi už ale bude muset někdo jiný.

Vstupenky do diplomacie
Zemanovi po vůli vyšla vláda i při jmenování velvyslanců. Ministr zahraničních věcí Jan Kohout neměl na rozdíl od svého předchůdce Karla Schwarzenberga sebemenší problém vyjít Hradu vstříc a navrhnout do velvyslaneckého postu v Bratislavě bývalou první dámu a podporovatelku současné hlavy státu Livii Klausovou a do Moskvy poslat bývalého sovětského kosmonauta a donedávna komunistického europoslance Vladimíra Remka.

Policejní rozmnožování
Martin Pecina a Petr Lessy.Univerzálně použitelný úřednický ministr vnitra Martin Pecina zařídil zajímavou inovaci v policejním sboru. Jako by jeden policejní prezident nestačil, mělo Česko najednou dva. A to když se ministr rozhodl vrátit do funkce policejního šéfa odvolaného Petra Lessyho. Jenže mezitím v čele bezpečnostního sboru seděl už několik měsíců jeho nástupce Martin Červíček. Ministr ho odvolal, ale Lessy o funkci nestojí. Nový ministr tak bude mít hned na začátku o zábavu postaráno.

Dojná kráva EU: plníme plán
Body si vládní úředníci přesto připsat musejí. Za poslední měsíce se Česku podařilo zrychlit čerpání peněz z evropských fondů. Vyčerpat vše do posledního centu se Čechům nikdy moc nedařilo. Ba naopak. Původně to sice vypadalo, že stát nebude schopen vyčerpat 30 miliard korun, nakonec se manko stáhlo na "pouhých" dvanáct miliard.

Válka o diplomatické pasy
Hned po dvou týdnech vládnutí úřednického kabinetu si jistě ulevili čeští exportéři. Skončila totiž dvojkolejnost ekonomické diplomacie. Tichá válka mezi Černínským palácem a ministerstvem průmyslu, kterou o prim v ekonomické diplomacii vedl exministr Karel Schwarzenberg (TOP 09) s šéfy druhého resortu za ODS Martinem Kocourkem a Martinem Kubou, dva roky komplikovala obchodníkům život. Spor skončil dohodou mezi ministrem zahraničí Janem Kohoutem a novým šéfem průmyslového resortu Jiřím Ciencialou.

Státní pojištěnci
Lidí, za které zdravotní pojištění platí stát, je více než těch, kteří si pojistné platí sami. Dohromady asi šest milionů. Zvýšením měsíční platby ze 723 korun na 787 korun na jednoho státního pojištěnce, mezi něž patří například důchodci, děti, matky nebo nezaměstnaní, si české zdravotnictví polepší o 4,7 miliardy korun ročně.

Kdo není alkoholik?
Díky ministru zdravotnictví v demisi Martinu Holcátovi si Češi mohou spočítat, kolik mohou vypít alkoholu denně, a mohli být v klidu: kdo se vejde do šesti skleniček vína a tří panáků tvrdého, není prý extrémní pijan.

Autor: - kls -Foto: ČTK , Doležal Michal

Další čtení

Na Písecku bylo večer zemětřesení o síle 3,2 stupně

Domácí
24. 4. 2025
ilustrační foto

Špilberk otevřel tajnou kapli. Nacisté ji užívali jako vězení i kapli kultu Hitlera

Domácí
24. 4. 2025
ilustrační foto

Nový projekt bude zkoumat, jak bobři pomáhají s adaptací na klimatické změny

Domácí
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ