Starostové Aše na Chebsku a Březové na Sokolovsku nehodlají ustoupit tlaku vedení ODS, aby přerušili na obecní úrovni spolupráci se zastupiteli z KSČM. Jak Dalibor Blažek v Aši, tak březovský Miroslav Bouda se domnívají, že stanovy neporušili, a v případě, že ODS místní sdružení zruší, zřejmě ze strany odejdou.
V Aši ODS přizvala do rady nezávislého zastupitele, který kandidoval za KSČM. "Věříme, že jsme neudělali nic špatného a stanovy jsme neporušili. Odvolali jsme se proto ke smírčímu výboru," řekl Blažek. Postup podle něho odsouhlasili až na tři členy všichni členové místní ODS. Pokud by vedení ODS odňalo místnímu sdružení licenci, starosta a radní za ODS by zřejmě požádali zastupitele o znovuvyjádření důvěry. Sami by pak zůstali nezávislí.
O odchodu ze strany uvažuje i starosta Březové na Sokolovsku Miroslav Bouda. Jak dnes řekl, je přístupem vedení strany znechucen. "Ve stanovách se mluví jen o koaliční spolupráci. To jsme neporušili. Situace na obcích je ale jiná. A co zastupitelstva, kde se nevolí rada? I tam zastupitelé z různých stran hlasují pro starostu z ODS," řekl Bouda.
V Březové dokonce ODS vyhrála s takovým ziskem, že ani nemusela do rady nikoho přizvat. Přesto si starosta Bouda vybral za místostarostku zastupitelku z KSČM. "Je dobrá ekonomka a my potřebujeme mít na úřadě schopné lidi," vysvětlil Bouda.
Ten je připraven, pokud by vedení ODS rozhodlo o zrušení místní organizace, z ODS odejít. "Je to škoda. Já i starosta Aše jsme zakládající členové. Jsme možná jedni z posledních, kdo dělají ODS dobrou image," dodal Bouda, podle něhož jde spíš o uměle vyvolané téma, které má odvrátit pozornost od rozporů ve straně a ve vládní koalici.
V Aši i Březové je ODS v čele radnice už několik volebních období za sebou. Starostové své posty uhájili, i když například v posledních komunálních volbách ztratila ODS starosty v řadě měst Karlovarského kraje, v Chebu, Sokolově nebo Kynšperku.