Komunistický europoslanec Jaromír Kohlíček, který po lednovém úmrtí Miloslava Ransdorfa nahradil tohoto politika v Evropském parlamentu, kritizoval na sjezdu postoj KSČM k zadržení Ransdorfa v curyšské bance kvůli podezření z finančního podvodu.
"Doufám, že ti, kteří mu okopávali kotníky, se alespoň zastydí," uvedl Kohlíček. Vedení strany se podle něj za Ransdorfa dostatečně nepostavilo. Tvrzení odmítl předseda strany Vojtěch Filip.
KSČM podle Filipa nežádalo, aby Ransdorf pozastavil své členství ve straně, a Filip osobně žádal vyšetření kauzy. "Nemanipuluj delegáty," řekl. Kohlíček míní, že takzvaná švýcarská kauza stála za Ransdorfovým úmrtím. V souvislosti se čtvrteční zprávou, že švýcarská prokuratura zrušila trestní řízení v případu Ransdorfa a tří Slováků, uvedl, že "přeživší budou odškodněni".
Ransdorf byl loni v prosinci zadržen se třemi Slováky v curyšské bance. Slovenská média v uplynulém týdnu referovala, že švýcarské úřady přiznaly podezřelým odškodné. Švýcarské státní zastupitelství zastavení trestního řízení potvrdilo. List Pravda napsal, že prokuratura rozhodla o zrušení obvinění vůči všem podezřelým na konci dubna. Podle bývalého starosty slovenské obce Ivanka u Nitry Petera Guzmického, který byl v souvislosti s kauzou ve vyšetřovací vazbě, všichni účastníci kauzy dostali od Švýcarska odškodné, částku neupřesnil.
Ransdorf náhle zemřel letos v lednu. Podle vyjádření vdovy Vlasty Ransdorfové k tomu přispěl incident ve Švýcarsku. Politik měl cukrovku a jeho zdravotní stav se prý zhoršil právě po tomto zadržení, po kterém si stěžoval na to, že mu policie po určitou dobu odpírala léky. Švýcarská policie však v reakci odmítla, že při zacházení s europoslancem chybovala.