Jestli kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) padne, bude to vina předsedy vlády. Podle rebelů by totiž neměl s konsolidačním balíčkem, který zavádí vyšší sazby DPH a milionářskou daň, spojovat vyslovení důvěry svému kabinetu. Odpůrci vyšších daní z ODS ustoupit nehodlají, raději svrhnou vládu. Z výsledků krajských voleb by pak měla ODS vyvodit důsledky a změnit si vedení.
Anketa:
Jak dlouho se udrží současná vláda?
"Nejsme to my, kdo vládu bourá. Pokud někdo spojuje důvěru vlády se špatným zákonem, tak je jeho zodpovědnost, pokud s tím špatným zákonem padne vláda. My se nenecháme vydírat. Ano, pro špatný zákon nemůžeme hlasovat," řekl neoficiální mluvčí rebelů Petr Tluchoř. Kromě pádu vlády podle jeho názoru hrozí na kongresu i pád Petra Nečase z vedení ODS. "Občanští demokraté jsou na 12 procentech, tedy na polovině svých preferencí, za kterých je po katastrofální prohře ODS v krajských volbách převzal Petr Nečas. A aby ODS z toho nevyvodila závěry, je nemyslitelné. Považuji za umělé překrýt debatu o debaklu ODS ve volbách debatou o daňovém balíčku," zdůraznil Tluchoř.
Ke změně svého vedení mají prý občanští demokraté nejvyšší čas. Dojít by k němu mělo na kongresu, který se koná příští víkend v Brně. "Já si myslím, že tandem Petr Nečas - Miroslava Němcová, tandem dvou nejvyšších představitelů ODS a dva nejvyšší ústavní představitelé ODS, nepochybně za volební výsledek nese odpovědnost a kongres z toho musí vyvodit závěr, pokud ho nevyvozuje pan předseda sám. Já budu v tajném hlasování hlasovat tajně, nikoho nebudu přemlouvat, ale je asi z mých slov jasné, že nechci pokračovat v tomto stylu a obsahu politiky, který směřuje k jednocifernému až nulovému volebního výsledku," zdůraznil Tluchoř.
Sám se však o funkci předsedy strany ucházet nechce. Nesdělil ani žádná jména, která by si v čele ODS představoval. Sdílnější nejsou ani jeho kolegové "rebelové". Stejně jako Tluchoř však tvrdí, že bez změn daňového balíčku nebudou hlasovat ani pro důvěru vládě. "Pokud se obsah zákona nezmění a premiér s ním skutečně spojí hlasování o důvěře, budeme muset hlasovat proti," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ rebelující poslanec z ODS Tomáš Úlehla. Taková varianta je však až nejzazší. "Myslíme si, že nejlepší by bylo, kdyby se zákon vrátil k předkladateli," podotkl poslanec.
Zatímco Úlehlovi a Tluchořovi vadí zejména zvyšování sazeb DPH, poslanci Borisu Šťastnému, který se na kongresu bude ucházet o post prvního místopředsedy ODS, vadí zase milionářská daň. Ani on však v případě, že se znění konsolidačního balíčku nezmění a zavedení tzv. milionářské daně nezmizí, pro vládu nezvedne ruku. "Já se domnívám, že dojde ke změně toho zákona," vidí budoucnost vlády optimisticky. Svědčí pro to i fakt, že ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) oznámil, že kvůli debatám o balíčku stáhne z jednání sněmovny návrh státního rozpočtu na příští rok, aby jej mohl přepracovat.
Ani Šťastný není spokojen s vnitrostranickými poměry, v žaludku mu však víc než Nečas leží primátor Bohuslav Svoboda a špatné výsledky voleb do Senátu v Praze. "Regionální sněm ODS bude muset reflektovat výsledky senátních voleb," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. Naznačil, že vedení pražské ODS a obsazení křesla jejího předsedy by se mohlo změnit. O postavení občanských demokratů na české politické scéně pak podle něj bude pochopitelně jednat i celorepublikový kongres.
Ačkoliv rebelové neskrývají svůj úmysl hlasovat proti konsolidačnímu balíčku a svrhnout tak vládu, předčasné volby nikdo z nich nechce. Zřejmě se domnívají, že by změny ve vládě mohly proběhnout i bez nich. "Nikdo z nás nechce, aby se k moci dostala levice. Nikdo nechce předčasné volby. Na tom jsme se shodli i na jednání poslaneckého klubu," uzavřel pro on-line deník TÝDEN.CZ Úlehla.