Hospodaření státu
Rekordní přebytek? "Totální neschopnost, či záměrné manipulace"
03.01.2017 15:45
Přebytek hospodaření loňského státního rozpočtu je podle bývalého ministra financí a předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska důsledkem souběhu mimořádných faktorů. Jde především o vyšší příjem z EU a také o vyšší výběr daní i pojistného, za kterým ale stojí růst ekonomiky.
"Nejde o efektivnější výběr daní," řekl Kalousek České televizi. Rozpočet skončil podle ministerstva financí v přebytku 61,8 miliardy, což je nejlepší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Schválený rozpočet přitom počítal se schodkem 70 miliard korun.
"Je to souhrn mnoha mimořádných faktorů," uvedl Kalousek. Efektivnější výběr daní se podle něho už vůbec netýká daně z přidané hodnoty, kde je výběr pomalejší než nárůst spotřeby. "Tam, kde nárůst výběru skutečně odpovídá nárůstu HDP, je sociální pojištění. Tam je potřeba pochválit, ale sociální pojištění vybírá ministerstvo práce a sociálních věcí, to nevybírá ministerstvo financí," poznamenal.
Vládě vytkl, že investuje méně, než investovala v letech 2011 a 2012 bývalá vláda, v níž byl ministrem financí: "Vláda teď sklízí plody našich investic, ale sama pro budoucnost neinvestuje, což je docela nefér."
Podporuje však názor ministerstva financí, aby se o přebytek rozpočtu snížil státní dluh. "Protože investovat se musí, ale musí se investovat efektivně. Vláda prokázala neschopnost efektivně investovat," řekl. Snížit proto státní dluh a ulevit budoucím generací je podle Kalouska vhodnější.
"Vláda měla přebytek ve státním rozpočtu za loňský rok investovat," uvedl předseda ODS Petr Fiala. Příznivý ekonomický vývoj podle něj občané nijak nepocítí. Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija však Babiše podezírá z manipulace s čísly zejména u daně z přidané hodnoty.
Fiala řekl, že Česko zažívá růst zejména díky pracovitým lidem, ať už jde o živnostníky či zaměstnance. "Je proto nepochopitelné, že vláda se nesnaží zlepšit podmínky pro aktivní občany a udělat něco pro naši dobrou budoucnost," uvedl v prohlášení Fiala. Také tvrdí, že vláda nevyužívá hospodářský růst ke zlepšení služeb.
Šéf ODS by si představoval vyšší investice do dopravní infrastruktury, vzdělání, výzkumu a zdravotnictví: "Dobrý výsledek rozpočtu mne těší. Vadí mi ale, že občané to bohužel nijak nepocítí. Ani v nižších daních, ani v odbourávání zbytečné byrokracie, ani ve formě lepších služeb."
Udženija také kritizuje Babiše za to, že nešetří na výdajích za státní aparát a nesnaží se ho zefektivnit. Nezdá se jí ani rozdíl mezi schváleným deficitem 70 miliard a výsledkem. "Seknout se zhruba o 130 miliard oproti plánu je buď absolutní neschopnost, či záměrné manipulování s čísly," uvedla v prohlášení na Facebooku.
Místopředsedkyně ODS podezírá Babiše z manipulace zejména u DPH, jejíž výběr může podle ní být reálně nižší. "Firmy si totiž ke konci roku stěžují, že jim ministerstvo zdržuje vratky na DPH," uvedla. Babiš není odpovědný ani za nízké úroky, které jsou výsledkem intervencí České národní banky, míní Udženija. "Je to další optický doping pro rozpočet a kouzelnická berlička."
Sobotka: Pomohl růst
Pro přebytek ve státním rozpočtu za loňský rok byl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) rozhodující úspěch vlády při důsledném dočerpání evropských fondů. K pozitivní bilanci rozpočtu přispěl také hospodářský růst či zvýšení zaměstnanosti, uvedl Sobotka na Twitteru.
Sobotka uvedl, že se daří zastavovat zadlužování díky úspěšné hospodářské politice vlády. "Teprve počtvrté v historii byl dosažen rozpočtový přebytek. Naposledy to bylo v roce 1995," uvedl. Na sociální síti rovněž odmítl kritiku pravice za zvyšování platů a důchodů. "Ukazuje se, že opuštění politiky plošných škrtů byla správná cesta," napsal.
Pro dosažení přebytku byl rozhodující úspěch vlády při důsledném dočerpání evropských fondů v roce 2015, míní Sobotka. K pozitivní bilanci podle něj vedle příjmů z rozpočtu Evropské unie přispěl i hospodářský růst a zvýšení zaměstnanosti.
Analytici: Rozpočet 2016 odráží výkon ekonomiky a nižší investice |
Výsledek státního rozpočtu za rok 2016 je podle analytiků obecně odráží dobrý výkon ekonomiky a nižší vládní investice. Jako problém však vidí sestavování rozpočtu ministerstvem, a to nejen pro loňský rok, kdy se plány výrazně liší od skutečnosti. Zároveň oceňují, že vláda peníze neutrácela za každou cenu a snažila se chovat relativně hospodárně. "Ze zveřejněných čísel vyplývá rozporuplné hodnocení. Dobrá zpráva je, že vláda evidentně neutrácela prostředky daňových poplatníků neefektivně. Špatná zpráva je, že se vládě nedařilo ve finančním plánování. Zdůrazňuji, že odchylka od schváleného rozpočtu je problémem celé vlády, nikoliv jen ministra financí," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Celkově lze podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše říci, že dobrý výsledek hospodaření za loňský rok odráží primárně dobrý výkon ekonomiky v podobě vyšších daňových příjmů a nižší vládní investice. Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy se může ministr Babiš právem označit za nejúspěšnějšího ministra financí v novodobé historii ČR. "Výsledek ocení zahraniční investoři i ratingové agentury," uvedl Kovanda. Na druhou stranu by se neměl dosažený přebytek přeceňovat. "Zaprvé, ministerstvo financí jej dosáhlo na úkor investičních výdajů. Druhým důvodem je verdikt Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten podrobil analýze rozpočtové plnění za první pololetí 2016 a uzavřel, že přebytek není výsledkem zlepšeného hospodaření státního rozpočtu, ale je způsoben zejména dosavadním růstem ekonomiky. Třetím důvodem je fakt, že se vláda s rozpočtem na loňský rok ´sekla´ o více než 130 miliard korun," uvedl. Dobré hospodaření státu by přitom bylo možné využít na snížení daní, domnívá se Štěpán Křeček z Národohospodářské fakulty VŠE. "Buďme rádi, že se státní finance zotavují. Užijme si přebytku hospodaření a buďme pyšní, že patříme mezi elitu na celém světě. Na druhou stranu si uvědomme, že mít vyšší daně a odvody, než je nezbytně nutné, škodí naší ekonomice a je projevem masochismu. Nevyužité investiční příležitosti nás sice mohou mrzet, je však lepší nějakou dobu spořit než utrácet za každou cenu a nakupovat nesmysly," uvedl. V letošním roce stát plánuje schodek 60 miliard korun. "Náš výhled předpokládá, že deficit bude nakonec nižší, a to 45 miliard," uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Podle něj to tak bude návrat k normálnímu schodkovému hospodaření. "V letošním roce totiž mimořádné faktory už pravděpodobně působit nebudou. Zároveň však očekáváme mírné oživení veřejných investic spolufinancovaných z EU," dodal. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.