Robejškova šedá eminence. Kdo stojí za novou stranou?

Domácí
29. 11. 2016 05:00
Politolog, ekonom, komentátor a publicista Petr Robejšek.
Politolog, ekonom, komentátor a publicista Petr Robejšek.

Na pravici zadul pod taktovkou politologa Petra Robejška nový vánek. Jenže detailnější pohled na jeho uskupení Realisté ukazuje, že může jít spíše o větry z éry Věcí veřejných.

Před Petrem Robejškem není v posledních měsících takřka úniku. Český politolog, ekonom, komentátor a publicista žijící v Německu nejprve zásobil tuzemská média kritickými články a rozhovory ke způsobu řešení uprchlické krize a fungování Evropské unie. Poté začal být zmiňován coby možný kandidát na prezidenta a jeho jméno se objevovalo i v souvislosti s působením ve správní radě think-tanku Institut 2080.

Nedávno Robejšek převzal od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy. V posledním týdnu pak jednak odešel z vedení Institutu a také oznámil vznik nové středopravé strany s názvem Realisté.

Klausův palec nahoru

Projekt okamžitě vzbudil pozornost - spíše však paniku - v pravé části tuzemského politického spektra. Ačkoli se toho o Robejškově nové partaji, jejích lidech, programu a směřování zatím příliš neví, schytává z jedné strany (především od členů ohrožené ODS) odsudky, ze strany druhé veřejné pochvaly. Jednu z nejvýznamnějších Robejškovi a spol. udělil bývalý prezident Václav Klaus. "Slovo realisté je dobré (...) Občas čtu články pana Robejška a je to výrazná, mimořádně silná osobnost se zjevně pravicovým založením zřetelnějším, než vidím u jiných politických stran u nás," řekl zakladatel ODS Klaus.

Jistě se mu musela zamlouvat i politologova slova z tiskové konference, kde novou stranu představoval. "Chceme především pracovat pro blaho národa. Je důležitější pracovat a obětovat se pro svůj národ než pro národ cizí," prohlásil Robejšek s tím, že by chtěl ve volbách získat dvacet procent voličů.

Vedle toho budí pozornost i účast některých silných zákulisních hráčů z pomezí byznysu a politiky na celém projektu. K tomu už se přihlásil miliardář Marek Dospiva z finanční skupiny Penta s tím, že je připraven Realisty finančně i jinak podpořit.

To ovšem zdaleka není jediné kontroverzní jméno, které za novou stranou stojí. Jejím hlavním hybatelem je podle informací TÝDNE Michal Moroz. Někdejší spolupracovník supergurua Věcí veřejných Víta Bárty a bývalý náměstek ministra vnitra Radka Johna. Právě jeho jméno bylo za vlády Petra Nečase důvodem jednoho z velkých sporů mezi ODS a Věcmi veřejnými. Premiér Nečas poukazoval na jeho předchozí působení v oblasti soukromých bezpečnostních služeb a Moroze opakovaně označil za bezpečnostní riziko. Když ho poté Nečas odmítl jmenovat do funkce náměstka místopředsedy vlády pro boj s korupcí, John, tehdejší oficiální předseda Věcí veřejných, odešel z vlády.

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autor: Petr Kolář, Ondřej FérFoto: ČTK , Šimánek Vít

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ