Pravicová opozice kritizuje státní rozpočet na příští rok v podobě, v jaké ho chystá vládní koalice. Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že kabinet vede politiku rozežraného a neefektivního státu. Poslanec Jan Skopeček (ODS) považuje plánovaný schodek rozpočtu ve výši 50 miliard korun za důkaz neschopnosti vládní sestavy využít hospodářský růst ke stabilizaci veřejných financí.
Anketa:
Půjdete na podzim k volbám?
Vláda podle očekávání dnes dopoledne jednání o rozpočtu přerušila. Vrátí se k němu za dva týdny, kdy by měla návrh definitivně schválit. Koalice se předtím dohodla na zvýšení tarifů učitelům o 15 procent a ostatním ve veřejném sektoru o deset procent od listopadu letošního roku. Odbory zůstávají zatím ve stávkové pohotovosti, dokud vláda neschválí růst platů v rámci nařízení.
Kalousek míní, že návrh rozpočtu ještě dozná řadu změn, ale negativní trendy se nezmění. "Spíše se zhorší. Ty trendy jsou jednoznačné. Celkové výdaje státu raketově rostou, výdaje na investice klesají. Rozpočtová politika vlády je politika rozežraného a neefektivního státu, který nemyslí na zítřek," uvedl.
Skopeček řekl, že při odpovědném hospodaření státu by na zvýšení platů bylo dost peněz. "Navrženým schodkem ve výši 50 miliard usvědčuje vláda sama sebe z naprosté neschopnosti využít léta slušného hospodářského růstu ke stabilizaci veřejných financí," uvedl ekonomický expert ODS v tiskové zprávě.
Poslanec občanských demokratů očekává, že se vláda bude snažit veřejnosti namluvit, že by při menším schodku nemohla státním zaměstnancům a učitelům přidat. "Současná vláda si vybrala bobtnání státu, 30 tisíc nových státních zaměstnanců a minimální pokrok v elektronizaci veřejné správy," konstatoval Skopeček.