Rozdělení Československa na konci roku 1992 prospělo podle českého prezidenta Václava Klause oběma zemím bývalé federace. Řekl to při oficiální návštěvě Slovenska, kam dnes zavítal na svou poslední zahraniční cestu ve funkci hlavy státu. Český prezident, jehož druhý mandát vyprší 7. března, označil vztahy mezi Slovenskem a Českem za přátelské.
"Jsem přesvědčen, že rozdělení Československa oběma zemím prospělo. Možná více Slovensku než Česku," prohlásil Klaus po setkání se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem.
Český prezident ocenil, že vztahy mezi státy bývalé federace se po rozpadu Československa zlepšily. "Jsem rád, že se podařilo vytvořit bez ohledu na rozpad našeho společného státu tak dobré, tak přátelské, tak pozitivní vztahy mezi našimi zeměmi. Je to jedna z našich deviz, které máme a jež nikdo nezpochybňuje," řekl Klaus.
Podobně se vyjádřil i slovenský prezident. "Jsem přesvědčen, že vztahy by nebyly tak dobré při fungování společného státu, který jsme měli. Nebyly to vždy rovnocenné vztahy. Nyní takové jsou," řekl Gašparovič. Připomněl například čilou obchodní výměnu mezi Slovenskem a Českem. "To všechno souvisí s tím, že jsme se od sebe neodloučili. Právě cesty, které jsme nedokázali vytvořit v době společného státu, jsme dokázali vytvořit nyní. Nezáleží na tom, zda se jmenujeme Československo, nebo zda jsme Česká republika a Slovenská republika, když vztahy fungují a jsou dobré," dodal Gašparovič.
Právě Klaus jako český premiér a jeho tehdejší slovenský protějšek Vladimír Mečiar byli po volbách v roce 1992 hlavními architekty dohody mezi českými a slovenskými politiky, která vedla k rozdělení Československa.
Dosluhující český prezident neočekává, že vztahy mezi Bratislavou a Prahou se změní poté, co ho na Pražském hradě příští týden vystřídá vítěz první české přímé prezidentské volby Miloš Zeman.
V reakci na dotaz, zda nelituje, že na rozdíl od svého předchůdce Václava Havla nedostal na Slovensku na závěr svého prezidentského mandátu vysoké státní vyznamenání, Klaus při tiskové konferenci kritizoval média. "My vnitřně s Gašparovičem cítíme, že bychom si možná takové vyznamenání zasloužili, ale nebudeme vám dělat nahrávku, abyste tuto věc zesměšňovali," řekl Klaus. Dodal, že on i slovenský prezident jsou přesvědčeni, že pro československé vztahy udělali maximum, "možná více než leckdo jiný, zejména více než ten, který o tom téměř každodenně píše posměšné články".
"Ani jsem neuvažoval, že bychom se měli ocenit," reagoval Gašparovič. Vzápětí ovšem nevyloučil, že se tak nestane. "Co se nestalo, může se ještě stát. Pan prezident Klaus je ještě stále prezidentem, já rovněž jsem ještě prezidentem," řekl Gašparovič na tiskové konferenci.
Po odpolední schůzce a společném obědě s předsedou slovenského parlamentu Pavolem Paškou se Klaus s chotí Livií zúčastnili otevření výstavy věnované 20. výročí samostatné ČR a Slovenska. Výstava pořádaná českými a slovenskými kulturními institucemi je zaměřena zejména na představení fotek zachycujících významné události v ulicích měst obou republik bývalé federace od pádu komunismu v roce 1989. "Mám takový pocit, že lidé nechodí na náměstí, aby říkali, že se věci daří. Když jdou na náměstí, tak jdou protestovat," řekl Klaus.
Oficiální návštěva českého prezidenta na Slovensku skončí ve středu, kdy si Klaus kromě jiného převezme cenu za přínos ke zlepšení podnikatelského prostředí, kterou mu udělí sdružení slovenských podnikatelů.