Rudé Česko. Krajům vládnou pohraničníci a doktoři RSDr.

Domácí
2. 12. 2012 18:45
Václav Sloup (KSČM) řídí v Karlovarském kraji školství.
Václav Sloup (KSČM) řídí v Karlovarském kraji školství.

Školství v Karlovarském kraji řídí radní Václav Sloup (KSČM), bývalý pohraničník, jenž schvaluje vraždy na někdejší železné oponě. Pohraničníci a vojáci velí i Olomouckému či Jihočeskému kraji.

Studenti z jihu Čech by jako cenu velmi pochybné útěchy mohli přijmout skutečnost, že jinde je ještě hůř. Zatímco školy na krajském úřadě v Českých Budějovicích povede bývalá učitelka, školským radním v Karlových Varech je bývalý pohraničník Václav Sloup. Svou minulostí se příliš nechlubí, do životopisu pouze uvádí, že je absolventem vysoké školy Sboru národní bezpečnosti a pak se živil jako podnikový právník. Občas se ale neudrží. "Nemohu být klidný, když jakýsi pisálek uráží moji osobu a ostatní poctivé a oddané ochránce státních hranic, kteří hrdě nosili uniformu Pohraniční stráže," říká také Sloup. Jako politruk pohraniční jednotky se staral o to, aby vojáci vyráželi k čáře dostatečně politicky motivovaní, a dokonce hovoří o tom, že byl duší této jednotky.

V Olomouckém kraji zase přivedl komunisty do krajské vlády bývalý důstojník Československé lidové armády Alexander Černý, jenž se stále chlubí komunistickým titulem RSDr. (lidově "rozhodnutím strany doktor"). Na západních hranicích velel pohraničníkům také RSDr. Petr Braný, který je lídrem komunistů v Jihočeském kraji. Braný sloužil jako důstojník u Pohraniční stráže od roku 1971, ovšem příběhy tří set obětí, které v letech 1948-1989 zahynuly pod střelami Pohraniční stráže, ho dnes nijak netíží. Jinak by občas neharcoval po srazech "bývalých ochránců státních hranic", na nichž jsou lidé, kteří se pokusili překonat železnou oponu, označováni za "lumpy a zločince".

* Jaká je minulost komunistky Vítězslavy Baborové, která nově řídí školství v Jihočeském kraji?

Čtěte Týden.* Proč se první náměstek královéhradeckého hejtmana Otakar Ruml pyšní titulem RSDr.? A jak ho získal?

* Jaké jsou politické vize Oldřicha Bubeníčka, který se stal prvním komunistickým hejtmanem v polistopadové historii?

* Je normální, aby o středočeské zdravotnictví pečovala komunistka Jiřina Fialová, která před vstupem do politiky pracovala jako skladnice, šička a sekretářka?

* Proč lidé nechodí k volbám, když svými hlasy mohli snadno zabránit návratu komunistů na "krajské národní výbory"?

Odpovědi na tyto a mnohé další otázky najdete v nejnovějším čísle časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 3. prosince 2012.

Autor: Ivan MotýlFoto: Martin Stolař / MAFRA / Profimedia

Další čtení

Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Velká akce: Lidé navtšívili vodní i větrné mlýny v Česku

Domácí
10. 5. 2025

Začíná dvoudenní festival inovací, vynálezů a kreativity Maker Faire Prague

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ