Prezidentovy výroky
Ruml: Zeman? Směs pomstychtivosti a velikášství
22.11.2014 05:00 Rozhovor
Za Zemanovými vstřícnými postoji k Rusku a podceňováním role východní velmoci nemusí stát jenom jeho finanční vazby a dluhy z kampaně. Může se chtít pasovat do role jakéhosi mediátora mezi Ruskem a Evropskou unií, domnívá se někdejší ministr vnitra a Zemanův dlouholetý politický soupeř Jan Ruml. "Byť Západ tvrdí, že nejde o občanskou válku, ale o ruskou agresi, tak drží své stanovisko. Podkopává tak naši pozici v rámci NATO i Evropské unie, protože ho tím, aby dělal mediátora, nikdo nepověřil," říká Ruml.
Anketa:
Kdyby se nyní konaly prezidentské volby, hlasovali byste pro Miloše Zemana?
-
Ano, stejně jako v první přímé volbě. 27 %
-
Ano, i když jsem v první přímé volbě hlasoval pro Schwarzenberga. 14 %
-
Ne, zatímco v první přímé volbě měl moji důvěru, nyní ji ztratil. 14 %
-
Nehlasoval jsem pro něj v první přímé volbě a můj hlas by nedostal ani nyní. 32 %
-
Nevolil jsem tehdy a k volbám bych nešel ani nyní. 12 %
Čím jsou podle vás ovlivněné současné Zemanovy postoje k Rusku? Dají se vysledovat už někdy předtím, když jste se aktivně stýkali v politice?
Tenkrát nebyly ty názory tak vyhraněné. Dnes je Miloš Zeman v podstatě na pozici extrémních názorů. Já mám tři hypotézy, které mohou platit každá zvlášť anebo všechny dohromady. Ale jsou to moje vlastní spekulace.
A jaké jsou ty hypotézy?
Za prvé si myslím, že si Zeman usmyslel, že bude jakýmsi mediátorem mezi Ruskem a Evropskou unií. Chtěl by spíše soustředit síly těch dvou velmocí na boj s Islámským státem a ten konflikt na Ukrajině by podle něj měl zůstat lokálním. Byť Západ tvrdí, že nejde o občanskou válku, ale o ruskou agresi, tak drží své stanovisko. Podkopává tak naši pozici v rámci NATO i Evropské unie, protože ho tím, aby dělal mediátora, nikdo nepověřil.
A ty další hypotézy?
Chce roztříštit sociální demokracii, protože ví, že není v pohledu na Rusko jednotná. Chce ji oslabit a pak toho nějak politicky využít. To je druhá hypotéza. A ta třetí? Když končí jedna volební kampaň, začíná druhá. A on už přemýšlí o druhém volebním období, pokud mu to zdraví dovolí, a chce osondovat, zda má pořád v české společnosti těch šedesát procent, se kterými vyhrál volby. Pokud to tak není, tak si to neumím vysvětlit jinak než nějakou klinickou poruchou. A to už mi nepřísluší hodnotit.
Tak vy myslíte, že ty jeho postoje k Rusku, výroky na adresu Pussy Riot a k událostem na Národní třídě nejsou způsobené tím, že by nezvládal tlak okolí nebo alkohol, ale jsou promyšlené?
Jsou to promyšlené věci a Zeman si tím znevážením událostí před 25 lety sonduje, jak bude společnost reagovat. Také tam může být čtvrtá hypotéza ve vztahu k Rusku, ale to nevím, že má dluhy z volební kampaně, kterou mu platil Nejedlý z Lukoilu. Ale o tom nemám žádné důkazy.
Jak byste popsal vývoj Zemanovy osobnosti za posledních 25 let?
Mám pocit, že Zemanovi zpočátku šlo o budování demokracie v této zemi. Vždycky u něj byl rys určitého velikášství a snahy hrát roli vůdce českého národa. To bylo u něj patrné vždycky a ve spojení s určitou pomstychtivostí z toho vzniká jakási výbušná směs. Byl jsem v devadesátých letech svědkem toho, že si pamatuje, kdo proti němu hlasoval i v takových banálních věcech jako třeba na valné hromadě Lidových novin. Když se tam v devadesátém roce volily nějaké orgány a já hlasoval proti němu, tak si to dobře pamatoval. Jeho současné postoje třeba vůči Číně, výroky o listopadu nebo Rusku jsou čirá provokace. Možná tím upoutává pozornost, aby zakryl jiné věci.
Které třeba?
Třeba nějaké politické dohody, které může mít s určitou částí politického spektra.
Myslíte Andreje Babiše?
Ano.
Čeho by se ty dohody měly týkat?
Nevím. To souvisí s mou úvahou o rozkližování sociální demokracie. Možná chce mít Babiše v čele vlády a nějakým způsobem ve dvojici s ním ovládnout politiku. Ale nemám pro to žádné důkazy, jsou to čistě moje spekulace.
Jak byste charakterizoval rok a půl Zemanova působení v prezidentské funkci?
Je to vyvolávání konfliktů a naprosto systematické a vědomé rozdělování české společnosti. Ta jeho role není dobrá. Když jsme si mysleli, že s Klausem končí rozdělování české společnosti, tak on ji štěpí jinak a daleko více, než to dělal Klaus.
Říkal jste, že Zeman českou společnost rozděluje. Není to spíše pohled z Prahy?
Samozřejmě že je to pražský pohled. Já nevím, jak se staví k jeho názorům lidé třeba na Moravě nebo jinde v Čechách. Ale mám pocit, že tím ztrácí popularitu vůbec. I na Moravě teď při jeho návštěvě zazněly protestní hlasy proti jeho politice. Jak říkal, že chce být prezidentem dolních deseti milionů, tak už nereprezentuje většinu společnosti. Má sice své voliče, ale musí počítat s tím, že pokud se tak bude chovat dál, může o ně přijít.
* Jak se Zeman změnil za posledních dvacet let?
* Co si o prezidentových nedávných výrocích myslí jeho političtí odpůrci i příznivci?
* Zklamal své voliče?
* Má na jeho chování vliv nezdravý životní styl, nebo je to pouze pomluva?
Profil Miloše Zemana najdete v nejnovějším vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 24. listopadu 2014.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.