Designovaný předseda vlády Jiří Rusnok pokračuje v hledání členů úřednického kabinetu. Doufá, že kompletní sestavu bude mít v pondělí a že vládu prezident bude moci jmenovat příští středu.
Místo v dočasném kabinetu přijalo osm lidí, bez ministra ale zůstávají klíčová ekonomická ministerstva průmyslu a obchodu a financí. Kandidátem na první z nich je rektor Vysoké školy podnikání v Ostravě Jiří Cienciala. Někdejší dlouholetý generální ředitel Třineckých železáren dnes odpoledne obdržel od Rusnoka nabídku. Cienciala zatím nekývl: "My jsme si na to nějaký čas dali - do čtvrtka nebo do pátku. A budeme hledat nějaká východiska."
Třiapadesátiletý docent byl 14 let generálním ředitelem Třineckých železáren. Ve funkci skončil v roce 2011. Od té doby působí v dozorčí radě společnosti. Zároveň je rektorem Vysoké školy podnikání v Ostravě. Je také v Radě pro výzkum vývoj a inovace, kterou využívá odstupující kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Podle informací na webu ostravské vysoké školy je také aktivní v orgánech odvětví hutnictví železa, vede Česko-polskou smíšenou obchodní komoru v Ostravě a je viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy. Rusnok po poledni novinářům řekl, že kandidát na ministra vzešel právě z konzultací se svazem.
Předseda úřednické vlády si prý do kabinetu vyhlédl i kandidáta na ministra životního prostředí. Podle zdroje Aktuálně.cz je pak "velmi pravděpodobné", že nabídku na post ministra financí dostal Jan Fischer, předseda minulého úřednického kabinetu. V Kramářově vile s Rusnokem jednal v pátek, dnes se vyjádřil pro ihned.cz, že by tento post bral: "Kdybych takovou nabídku hypoteticky dostal, tak bych tak činil. To se normálně dělá."
S prezidentem Milošem Zemanem prý své ministry neřeší: "A priori není potřeba konzultovat, mám tu volnou ruku," řekl novinářům po poledni. Hledání chce dokonat do pátku, nejpozději do pondělí. O termínu jmenování dopoledne jednal se Zemanovým kancléřem Vratislavem Mynářem. "Naší snahou je, aby tato vláda důvěru získala," doplnil. S žádáním o důvěru v Poslanecké sněmovně nehodlá spěchat, omezuje ho jen ústavou daná lhůta třiceti dnů od jmenování.
S generálním ředitelem ČEZ dnes jednal prý o celkové situaci v podniku, zmínil též důležitou prioritu - tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín.
Od rána jednal s Martinem Pecinou, kterého si vybral na post ministra vnitra úřednického kabinetu.
Pecina přijel do Kramářovy vily taxíkem před devátou ráno. Novinářům pouze řekl, že podrobnosti o jednání s Rusnokem sdělí, až bude na odchodu. V telefonickém hovoru pak prozradil, že se designovaného premiéra ptal na stav sestavování kabinetu. Rusnok mu prý sdělil, dokdy bude mít vládu hotovou. Řekl mu prý i jména kandidátů na zatím neobsazená ministerská místa. Bližší podrobnosti však Pecina neprozradil.
Později dorazil náměstek vedoucího Úřadu vlády Václav Pelikán, který Rusnoka navštívil už v pondělí. Údajně by mohl převzít vedení Úřadu vlády.
V průběhu dne do vily přijelo několik dalších aut s tmavými skly. Novinářům na místě se nepodařilo zjistit, kdo v nich seděl.
Osm statečnýchV pondělí na seznam členů Rusnokova kabinetu přibyla čtyři další jména - Jan Kohout a František Koníček (oba ČSSD), Dalibor Štys a Martin Holcát. Někdejší diplomat Kohout přijal nabídku stát se ministrem zahraničí, bývalý poslanec Koníček povede resort práce a sociálních věcí. Přírodovědec Dalibor Štys stane v čele ministerstva školství, kde dosud vedl odbor výzkumu a vývoje. Ministrem zdravotnictví by měl být Martin Holcát, náměstek pro léčebně preventivní péči ve Fakultní nemocnici Motol.
Vedle čtveřice v pondělí potvrzených ministerstev bylo již dříve jasné obsazení čtveřice postů - vnitro povede Pecina, zemědělství Miroslav Toman, kulturu Jiří Balvín a spravedlnost Marie Benešová. Ve vznikajícím úřednickém kabinetu je tak již několik členů ČSSD, která přitom vládu kritizovala.
Rusnok pohovory s kandidáty v Kramářově vile zahájil minulou středu, o víkendu je přerušil. Čas na rozmyšlenou do středy si v pondělí vzal kyjovský starosta František Lukl, kterému designovaný premiér nabídl post ministra pro místní rozvoj. Do čtvrtka by se měl o pokračování ve funkci ministra obrany rozmyslet Vlastimil Picek. Picek je nestraník.
Premiéři na tahu
Zatím nejdéle sestavoval svou vládu Mirek Topolánek (ODS), mezi jeho druhým jmenováním premiérem a nástupem koaličního kabinetu uplynuly dva měsíce (od 8. listopadu 2006 do 9. ledna 2007). Měsíc pak trvalo sestavování vlády Jana Fischera (od 9. dubna do 8. května 2009). Ani první Topolánkova vláda se přitom nezrodila hned, poprvé se totiž stal premiérem už 16. srpna 2006 a jeho ministři se ujali funkcí až 4. září, čili po 19 dnech.
V novodobé historii ČR bylo nejčastější, že mezi jmenováním předsedy vlády a uvedením sestavy jeho ministrů do úřadů uplynuly dva až tři týdny. Mezi jmenováním Josefa Tošovského premiérem úřednické vlády a nástupem jeho kabinetu uplynulo 16 dní, zhruba tak dlouho sestavoval vládu i Petr Nečas (ODS), sestava kabinetu Stanislava Grosse se rodila dnů devět.
Vyskytly se i případy, kdy byl premiér jmenován prakticky současně s vládou (Václav Klaus, Vladimír Špidla či Jiří Paroubek), v tom ale hrála roli i praxe prezidenta Václava Havla, který nejprve pověřil některého politika jednáním o sestavení kabinetu a až poté premiéra oficiálně jmenoval.