Důvěra vládě
Rusnok dostane červenou. Sáhne pak Zeman po Pecinovi?
06.08.2013 18:20 Analýza
Premiér Jiří Rusnok má za sebou úspěšný den. Ještě ráno to vypadalo, že ze sněmovny ve středu odejde bez důvěry a jako zpráskaný pes. Během dne se však respektovanému ekonomovi podařilo získat na svoji stranu véčkaře, komunisty i sociální demokraty. Sečteno, podtrženo: minimálně 91 hlasů. Ani to sice Rusnokovi k získání důvěry stačit nebude, ale demisi podá s grácií. A možná se dostane i do vlády, která přijde po něm.
Anketa:
Přejete si, aby vláda premiéra Jiřího Rusnoka získala důvěru Poslanecké sněmovny?
-
Ano. 41 %
-
Ne. 44 %
-
Je mi to jedno. 14 %
Hra o Rusnoka začne ve středu v deset hodin dopoledne. Její výsledek se dá však dopředu celkem dobře předvídat: úřednický premiér prohraje, protože sněmovní matematika mluví jasně. Aby jakákoliv vláda získala v dolní komoře důvěru, potřebuje, aby ji aktivně podpořila nadpoloviční většina přítomných poslanců. V případě Rusnoka to může znamenat až 100 poslanců ze 198 (dva poslanci do zbývající dvoustovky, Rath a Pekárek, sedí za mřížemi). A takovou podporu úřednický premiér nemá.
Sám úřednický premiér si už o víkendu tipnul, že jeho kabinet získá v dolní komoře 96 až 97 hlasů. Kromě VV, KSČM a ČSSD mu totiž už dříve přislíbil hlas i bývalý véčkařský ministr školství Josef Dobeš, který se teď angažuje v hnutí Pro sport a zdraví. A do poslední chvíle si nechávají čas na rozmyšlenou i někteří další nezařazení zákonodárci, třeba Jaroslav Škárka s Kristýnou Kočí. "Já si třeba vůbec nejsem jistý, co udělá slečna Kočí a co udělá pan Škárka, jestli odejdou ze sněmovny, oni se nevyjádřili, říkali, že o tom ještě budou uvažovat. Pro mě jsou tito dva zcela nepredikovatelní," prohlásil na jejich adresu v Interview ČT24 vicepremiér Martin Pecina.
"Doufám, že to bude znamenat vyslovení důvěry," komentoval svoje šance Rusnok. Pravdu by měl pouze v případě, že by se část poslanců samotného hlasování o důvěře nezúčastnila. Strany bývalé Nečasovy vlády už však deklarovaly, že do sněmovny dorazí v plné síle a aktivně zvednou 101 rukou proti. "Všech 50 poslanců ODS bude podle očekávání hlasovat proti vyslovení důvěry Rusnokově vládě," slíbil například úřadující šéf ODS Martin Kuba a dodal, že se všemi spolustraníky mluvil.
Stejnou hradbu, byť tentokrát o síle 42 rukou, ve středu postaví před úřednický kabinet i poslanci TOP 09 a Starostů. Osm hlasů dodá uskupení LIDEM a s ním spříznění poslanci Jana Suchá, Martin Vacek a Radim Vysloužil. 101. hlas proti Rusnokovi slíbil bývalý ódéesák, který nyní kope za hnutí Jihočeši 2012 Michal Doktor. Pecina je přesto přesvědčený, že vláda, ve které sedí, se sedmdesátiprocentní pravděpodobností důvěru sněmovny dostane.
Fronta na premiéra
Mnohem zajímavější než středeční hlasování bude to, co se začne dít v okamžiku, kdy Rusnokův kabinet propadne. "Pak představíme vládu, kterou bychom chtěli, která v tom okamžiku bude stínová, ale která by se opírala o většinu ve sněmovně. Předpokládáme, že by se snad pan prezident vracel k postupům obvyklým v této situaci a tuto vládu jmenoval," řekl v úterý novinářům předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Zeman si však může vybrat za dalšího premiéra, koho chce. Volání bývalé koalice už jednou ignoroval. A teď se podle Českého rozhlasu spekuluje o tom, že by to mohl udělat znova a pověřit sestavením další vlády současného vicepremiéra a svého podporovatele Martina Pecinu; ten by dál pro změnu zaměstnal Rusnoka, konkrétně na ministerstvu financí. A z úřednické vlády by zmizel Jan Fischer, jehož podivné splacení dluhů z prezidentské kampaně kabinetu stejně akorát bere body.
"Přiznám se, že už jsem slyšel hodně nesmyslů, dokonce pana Klause, ale tohle jsem ještě neslyšel," reagoval na spekulace prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Koho pověří případným druhým pokusem, se podle něj Zeman rozhodne až na základě hlasování ve sněmovně. "Až tam se třeba ukáže, jestli platí ta bývalou koalicí deklarované většina stojedničky," uvedl kancléř. Rusnok podobné spekulace odmítl komentovat. Pecina řekl Právu, že mu premiérskou funkci nikdo nenabídl.
O post předsedy vlády se před časem přihlásil i předseda nejsilnější opoziční partaje Bohuslav Sobotka. Teď ale sociální demokraté o dalším postupu spíš mlží. "Budeme reagovat až na to, co se ve středu stane v Poslanecké sněmovně. Vyčkejme výsledku. Pokud vláda důvěru získá, bude to s podporou sociální demokracie. Pokud ne, nebude to kvůli sociální demokracii, ale kvůli někomu jinému. V takovém případě se sejde grémium a bude řešit další postup," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ statutární místopředseda strany Michal Hašek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.