Koalice bude o zvýšení platů zákonodárců vyjednávat s opozicí, aby zabránila jejich nárůstu o 26 procent od příštího roku. Po jednání koaliční rady to řekl šéf lidovců Pavel Bělobrádek. S jakým návrhem konkrétně vyjednavači opozici osloví, neuvedl. Růst by ale měl být nižší než 14,4 procenta, na kterých se minulý týden shodli zástupci poslaneckých klubů. Před jednáním špiček koalice se hovořilo o možném zvýšení platů o pět procent, po schůzce ale nikdo toto číslo nepotvrdil.
O platech ústavních činitelů budou podle Bělobrádka jednat předsedové poslaneckých klubů, své opoziční kolegy osloví nejspíše ještě dnes. Bělobrádek si dokáže představit několik variant, včetně zvýšení o jedno, 3,5 nebo pět procent. Zároveň má ale obavy z možných obstrukcí opozice, která je podle něj nevrlá kvůli tomu, že se předsednictvo sociální demokracie postavilo proti dohodě sněmovních stran na rozpočtovém výboru.
Pokud se strany nedohodnou a Parlamentem novela neprojde, zvýší se zákonodárcům od ledna platy automaticky o 26 procent.
"Došlo ke shodě, že 26 procent je neakceptovatelných, je neakceptovatelných i 14,4 procenta," komentoval dnešní schůzku ministr vnitra a místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Žádný konkrétní návrh podle něj na jednání nezazněl. Vyjádřil také přesvědčení, že sociální demokraté budou při hlasování jednotní. Záležitost budou projednávat na klubu už v pondělí.
O tom, že by se platy zákonodárců mohly zvednout o pět procent, dnes při příchodu na společné jednání mluvili někteří členové koaliční rady. "Můj osobní názor je, že odpovídající je ten nárůst o 3,5 procenta, maximální by bylo pět procent," řekla místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková, podle níž by bylo třeba zákonodárcům přidat také na jejich odborné zázemí. "Já jsem slyšel i variantu pět procent," uvedl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.
"Můj názor je, že bychom měli být někde na úrovni, jak jsme navyšovali státním zaměstnancům," vyjádřil své přesvědčení ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš s tím, že by si dokázal představit růst platů ústavních činitelů o 3,5 až pět procent. "Problém je, že naši poslanci všichni by rádi větší platy, ale nikdo to nechce říct nahlas," podotkl také.
Babiš také nevyloučil, že i když se dnes koalice jasně dohodne, poslanci si nakonec rozhodnou po svém. "Samozřejmě jsou to poslanci a senátoři, kteří zvedají ruce, takže oni nakonec rozhodnou," poznamenala zase Gajdůšková.
To, že poslanci mohou mít jiný názor, naznačuje i vyjádření předsedy poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka. Ten podotkl, že předsednictvo sociální demokracie, které se postavilo proti sněmovní dohodě, nesedí v poslaneckých lavicích. Podle něj bylo nutné hledat dohodu na jiném růstu, když se ukázalo, že vládní návrh je ve sněmovně neprůchodný.