ODS plánuje se před sněmovními volbami vytasit s dalším zvučným jménem. Právě v těchto dnech se dohaduje kandidatura a politický comeback Alexandra Vondry (55), někdejšího senátora a ministra. Ten se z vrcholné politiky stáhl před čtyřmi lety, vaz mu zlomila kauza ProMoPro.
Nazdar, ozve se učebnou v centru Prahy místo formálního pozdravu. A netradiční má být celá přednáška. Výklad o americké zahraniční politice a pozici USA k Evropě špikují známé historky s Václavem Havlem nebo Jiřím Dienstbierem starším. Po následné diskusi se studenty prohodí ještě žoviální "Pa" a už odbíhá na besedu s některým z častých zahraničních hostů. Bývalý ministr a senátor Alexandr Vondra našel na soukromé vysoké škole CEVRO Institut u přítele a exministra vnitra Ivana Langera azyl po svém odchodu z vysoké politiky v roce 2012. Za čtyři roky mimo parlament změnil nejen svou vizáž. A zdá se, že plánuje návrat. Koncem ledna se stal předsedou litoměřické ODS a za půl roku zřejmě bude kandidovat do sněmovny. I když se to zatím zdráhá říct naplno. "Rozhodnu se na jaře, nemám kam spěchat," odráží dotazy.
USA, pravda a láska
Mezi současnými politiky je Vondra málo vídaným úkazem se skutečně bohatou osobní historií. V centru dění byl už od mládí. Před revolucí působil v disentu, mimo jiné spoluvydával samizdatový časopis Revolver Revue. V roce 1987 podepsal Chartu 77, později byl jedním z jejích mluvčích, patří zároveň mezi autory petice Několik vět. Za pokus uctít památku Jana Palacha položením květin nakonec skončil až ve vězení. Z kriminálu se dostal jen pár dní před listopadovou revolucí.
Po převratu hvězda mladého disidenta a vystudovaného geografa stoupala. Byl spoluzakladatelem Občanského fóra a začátkem 90. let také poradcem prezidenta Václava Havla. Poté několik let náměstkoval na ministerstvu zahraničí a na přelomu tisíciletí se stal velvyslancem v USA. Koneckonců slabost pro Spojené státy má dodnes, i když byl v posledních letech poměrně velkým kritikem administrativy bývalého prezidenta Baracka Obamy. Slova uniklá před lety z depeše přes WikiLeaks, že je "největším spojencem Spojených států na české politické scéně", ale dost možná pořád platí. O to víc, že americké volby vyhrál Donald Trump. Při sledování výsledků v pražské kavárně Mlýnská, jakémsi nekorunovaném hlavním stanu "pravdy a lásky", byl jedním z mála, který Trumpovi fandil, když většina jeho přátel z Havlovy éry právě prožívala noční můru. "Moc těch, kteří si nepřáli Hillary, nás tam nebylo, to je pravda," směje se Vondra při vzpomínce a připaluje si další cigaretu. Sedíme v kavárně naproti škole, kde přednáší. Působí uvolněně, hodně kouří, rozmýšlí slova, popíjí kávu. Dlouhé vlasy má v culíku, na tváři strniště. Jaký rozdíl proti krátkému sestřihu, sakům a kravatám, které nosíval v době ministrování.
* Co Alexandr Vondra prozradil ke kauze ProMoPro, která před pěti lety stála za jeho pádem?
* Jak se k jeho možné kandidatuře za ODS staví další členové strany?
* Jaké vášni bývalý ministr zcela propadl?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHO DALŠÍHO SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.