Vedení ODS je i nadále pro pokračování koalice s LIDEM a TOP 09. Občanští demokraté chtějí o pokračování koalice vyjednávat s liberálními demokraty. Po ranním zasedání grémia ODS to řekl předseda strany a premiér Petr Nečas. Strana LIDEM ve čtvrtek oznámila, že její ministři k 10. lednu podají demisi a odejde do opozice. To vše kvůli odvolání předsedkyně liberálních demokratů Karolíny Peake z funkce ministryně obrany, kterou zastávala od minulého týdne.
Anketa:
Je vám líto Karolíny Peake, kterou premiér Petr Nečas vyhnal z postu ministryně obrany?
Nečas navrhl Peake odvolat, protože v ní prý ztratil důvěru kvůli personálním krokům, které po nástupu do čela resortu učinila. "Vedení ODS za mým činem stojí," řekl premiér po jednání grémia strany. "Těmto mým krokům vyjádřilo vedení ODS jednoznačnou podporu a souhlas," uvedl Nečas.
"Vedení ODS také současně jednoznačně deklaruje, že má zájem na pokračování stávajícího koaličního projektu v podobě spolupráce tří koaličních stran," řekl. "A jsme připraveni o pokračování tohoto koaličního projektu jednat," dodal premiér. Vyjednávání o budoucnosti koalice chce ODS vyvolat po vánočních svátcích. "Přesné datum v tuto chvíli není možné stanovit," řekl Nečas.
Peake: Nečas musí změnit přístup
Předsednictvo LIDEM ve čtvrtek v reakci na odvolání Peake vyzvalo své ministry, aby v lednu podali demise. "Předpokládám, že je to odchod do opozice," uvedla k tomu předsedkyně strany. Peake si prý neumí představit nic, co by mohlo rozhodnutí LIDEM zvrátit. Připustila však, že strana si nepřeje předčasné volby. Nabídce na jednání s ODS se prý Peake nebrání. Ale jenom tehdy, když k nim Nečas změní přístup. "Pokud s námi chce ODS mluvit, tak pouze za podmínky, že se tentokrát dozvíme opravdu celou představu o spolupráci, nikoli jen tu půlku, která se zrovna hodí panu premiérovi do krámu," sdělila on-line deníku TÝDEN.CZ.
Nečas připomněl, že ve své vládě již vyměnil více než deset ministrů a koalice se kvůli tomu nerozpadla. "Moje dlouhodobá zkušenost je, že ta nejhorší politická rozhodnutí se dělají pod vlivem emocí," reagoval premiér na čtvrteční rozhodnutí vedení liberálních demokratů. Situaci ve vládě podle něj prospěje, když se partneři sejdou k jednání po období vánočního klidu.
Předseda třetí z koaličních stran TOP 09 Karel Schwarzenberg věří, že se vládní krizi podaří urovnat. Přiznal, že od začátku považoval za omyl výměnu ministerstev mezi ODS a LIDEM, v jejímž důsledku Peake usedla v čele silového resortu. Funkce ministra obrany podle něj vyžaduje značné politické zkušenosti. Vládní angažmá LIDEM hodnotí Schwarzenberg vcelku kladně. "Samozřejmě by bylo dobré, kdyby se tato vláda udržela, ale teď už je to v ruce boží," řekl agentuře ČTK. České televizi šéf TOP 09 řekl, že v menšinové vládě s ODS by TOP 09 po odchodu LIDEM nebyla.
Peake v čele obrany nahradila Alexandra Vondru (ODS). Po svém nástupu na ministerstvo odvolala z funkcí prvního náměstka Vlastimila Picka a šéfa Národního úřadu pro vyzbrojování Pavla Bulanta. Její krok se setkal s kritikou Nečase, prezidenta Václava Klause i opozice. Picek vedl tým, který se Švédskem jedná o pronájmu stíhaček Gripen. Podle Nečase byla jeho výměna projevem diletantismu. Opozice personální zemětřesení kritizovala jako krok, který může obranu destabilizovat.
Peake zatím zůstává vicepremiérkou Nečasovy vlády. Premiér ji sice odvolal z obrany, poznamenal ale, že s její prací na jiných vládních pozicích je spokojen..
Opoziční strany odvolání Peake přivítaly. Odpoledne se mimořádně sejde grémium ČSSD. Situací ve vládě se již v poledne začnou zabývat také Věci veřejné. Někteří členové malé parlamentní strany chtějí jednat s dalšími opozičními uskupeními o tom, jak vyvolat ve sněmovně jednání o nedůvěře vlády.