KDU-ČSL chce zpět
Šéf lidovců: Naše strana je plná kmotrů, všichni chodí ke křtu
26.05.2012 12:12 Aktualizováno 26.05. 15:06
Ekonomickou i politickou alternativou současného vývoje České republiky se chystají být lidovci. KDU-ČSL, která nyní není zastoupena ve sněmovně, ale pomýšlí na návrat do vrcholné politiky i úspěch v podzimních krajských volbách, v pražském paláci Charitas uspořádala svou programovou konferenci. Její předseda Pavel Bělobrádek zdůraznil, že strana je připravena převzít zodpovědnost a spolupracovat s nezkompromitovanými lidmi, kteří jsou slušní a připraveni "rozlomit" struktury vysávající veřejné peníze.
Bělobrádek je přesvědčen o tom, že nastal čas, aby si stát vzal "tvrdě a nekompromisně" zpět peníze, za které si lidé bez odpovídajících přiznaných příjmů kupují tryskáče či je mají zakopané pod podlahou. "Každá koruna, která nebude v legálních příjmech daného člověka, musí být zdaněna alespoň 95 procenty," prohlásil.
Lidovci jsou podle něj také pro úplné zrušení anonymních akcií. Cílem KDU-ČSL je slušný stát pro slušné lidi. "Je pravdou, že jestliže chceme něčeho takového dosáhnout, tak kmotři musí mít strach, kam se schovají," zdůraznil Bělobrádek.
Stát si musí nekompromisně vzít zpět i peníze neoprávněně vyplácené na sociálních dávkách. "Šizení státu na daních a podvádění s dávkami je stejný zločin," zdůraznil v projevu šéf KDU-ČSL. Lidovci podle něj chtějí transparentní veřejné soutěže a redukci zbytečných státních výdajů, odmítají naopak škrtání v penzích a snižování peněz pro rodiny. "Důchodci a rodiny s dětmi do Monaka před daněmi neutečou, ale za státní dluh nemohou," řekl Bělobrádek.
Nejsou kmotři jako kmotři
Fatálním problémem je podle něj čerpání evropských fondů. "Říkáme ne kmotrovskému rozkrádání státu," řekl Bělobrádek a zavtipkoval, že lidovci jsou přitom jedinou stranou, která je kmotrů plná. "Ale jsou to skuteční kmotři, kteří chodí ke křtu," poznamenal.
Vizí KDU-ČSL je podle Bělobrádka koncept sociálně tržního hospodářství. Lidovci se podle něj vymezují nejen vůči levicovým stranám, ale i vůči politice nynější vládní koalice. Sociálně tržní ekonomika je podle Bělobrádka nejodolnější vůči krizi a nejlépe se z ní vzpamatovává. "Není vám divné, že česká ekonomika neroste a Německo ano?" zeptal se Bělobrádek. Německo podle něj krizi zvládá bez snižování penzí, bez drastického zvyšování daní, škrtů v dávkách, a přesto spěje k růstu a drží zvládnutelný schodek.
Na programové konferenci zazněly návrhy například na společné zdanění rodin, které by zohledňovalo počet jejich vyživovaných členů. KDU-ČSL je přitom pro více daňových pásem u daně z příjmů. Slevy na dani na dítě i na poplatníka by měly být ve stejné výši, výše odvodů na sociální pojištění by se měla odvíjet od počtu vychovávaných dětí. Manželé by podle KDU-ČSL měli mít také společný základ pro výpočet důchodů.
Strana, která tradičně označuje rodinu za svou prioritu, podle svého prvního místopředsedy Mariana Jurečka prosazuje také zachování sítě venkovských škol a více školek.
Podle místopředsedkyně Kláry Liptákové je potřeba prosadit úplné zrušení akcií na doručitele či elektronické aukce veřejných zakázek. Ke státním zakázkám by neměly mít přístup firmy, které neplatí daně v Evropské unii. "Nabízíme novou generaci politiků," řekl Bělobrádek. Občané totiž mají podle něj dost politiků "generace Klausů, Zemanů, Nečasů, Sobotků a Kalousků" a je potřeba je nahradit novými lidmi. "Nikoliv tím, že budou lidé volit extremisty, ale že dají prostor tradičním stranám, které dokážou udělat sebereflexi," vysvětlil. Lidovci, kteří se v posledních volbách nedostali do sněmovny, nyní v průzkumech dosahují na potřebnou pětiprocentní hranici voličských preferencí.
Do krajských voleb půjdou v koalici s menšími stranami
Kampaň KDU-ČSL před podzimními krajskými volbami bude decentralizovaná a soustředí se na konkrétní problémy jednotlivých regionů. Ve většině krajů přitom strana do voleb nepůjde samostatně, ale v koalici s menšími politickými subjekty. Lidovci se v kampani chtějí soustředit především na místa, kde mohou očekávat volební úspěch. Pomoci mají ploty straníků, internet, ale i nafukovací hrady pro děti.
"Uděláme v krajích určitou alternativu vůči neoliberalistické vládní politice, ale i tomu, co se, jak je vidět na případu (středočeského exhejtmana) Davida Ratha, děje v některých krajích," podotkl Bělobrádek.
Strana si před podzimními senátními a krajskými volbami vezme desetimilionovou půjčku. Přes milion hodlá do kampaně investovat stranické centrum, dalšími penězi přispějí krajské organizace i sami kandidáti. Dohromady plánuje KDU-ČSL za podzimní volby utratit mezi 12 a 15 miliony korun. Kampaň bude intenzivnější na Moravě, kde je strana především na jihu tradičně silná. Druhou úrovní bude zbytek Moravy a východní Čechy. V ostatních částech země budou vidět především výrazní straničtí kandidáti, kteří se o přízeň voličů budou ucházet právě v rámci koalic.
Volební manažer strany Vít Doležálek řekl, že lidovci letos výrazně omezí billboardovou kampaň, která se neukazuje jako příliš efektivní. "Spíše se to snažíme nahradit tím, že využijeme obrovskou členskou základnu a budeme opakovat už úspěšnou akci Ploty," vysvětlil Doležálek. Už v minulých letech lidovci požádali své členy, zda by stranické plakáty zdarma nevyvěsili na ploty a zdi svých domů.
Výrazně novým prvkem letošní kampaně má naopak být reklama na internetu. Nepůjde přitom o klasické reklamní bannery na velkých stránkách. "Spíše se budeme zaměřovat na menší servery, které nejsou tolik politicky atraktivní pro naše konkurenty, abychom tam byli politicky jedineční," podotkl volební manažer. KDU-ČSL se chce také "poměrně výrazně" soustředit na sociální síť Facebook, v každém kraji se o prezentaci své organizace na tomto populárním médiu bude starat jeden člověk.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.