Sjezd partaje
Šéf lidovců: Partnera pro nás ve sněmovně nevidím
01.12.2012 18:03 Rozhovor
Lidovci se po úspěchu v krajských a senátních volbách pomalu připravují na volby do sněmovny, které proběhnou nejpozději v roce 2014. Do Jihlavy na sobotu svolali delegáty, aby společně upravili stanovy strany. Především však partaj vymýšlí další taktiku. A situaci nemá jednoduchou. "Asi těžko bychom hledali koaličního partnera z těch stran, které jsou ve sněmovně," řekl v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Strana prý zůstane středová, doleva se naklánět nezačne.
Jak hodnotíte sjezd lidovců, který probíhá v Jihlavě?
Probíhala diskuze nad změnou stanov. Delegáti podali desítky návrhů, myslím si, že to je poměrně zajímavé.
Uvažuje se i o změně názvu strany. Co si o tom myslíte vy?
Já osobně příznivcem změny názvu nejsem, ale pokud k ní dojde, tak bude kosmetická (rozhovor vznikal před hlasováním, sjezd nakonec změnu názvu neschválil - pozn. red.). Ty dvě věci, co byly navrženy, se týkaly jen změny v názvu z "československé" na "české". Popřípadě, kvůli jednoduchosti, že by se kodifikoval název strany s tím, že by ten název už nebyl tak dlouhý. Dá se očekávat i návrh, aby v názvu byla i Morava.
Po krajských a senátních volbách máte poměrně slušně nakročeno k úspěchu ve sněmovních volbách v roce 2014. Je strana jiná, než byla v minulém volebním období? Nebude opakovat staré chyby?
Tak, dělat chyby je lidské. Domnívám se, že mnoho takzvaných chyb žádné chyby nebyly. Naopak se ukázalo, že mnohé z kauz byly vymyšlené a dokonce účelově dělané proti nám. Na druhou stranu je důležité, že přišli do strany noví lidé, kteří nejsou zatíženi minulostí - ať již oprávněně, nebo neoprávněně - a máme i chuť a dynamiku předvést, že křesťanská demokracie je životaschopná i v České republice. Nabízíme hodnoty, které jsou stálé, ale určitě je budeme i víc akcentovat. A věřím, že se nám to podaří. I krajské volby ukázaly, že dokážeme oslovit poměrně širokou paletu voličů a jsme schopni v Česku dosáhnout přes deset procent.
Dokážete jmenovat nějakou stranu, se kterou byste do vládní koalice nikdy nešli?
Bezpochyby bychom do koalice nešli s extremistickými stranami - ať je to dělnická strana, nebo komunistická strana. V současné době musím říci, že bychom asi těžko hledali koaličního partnera z těch stran, co jsou v současné době ve sněmovně.
Sociální demokracie vás také zklamala? Ani s tou byste do koalice nešli?
To je vždy otázka nějakého vývoje a dynamiky. Do té doby budeme mít volební sjezd, sociální demokracie bude mít volební sjezd. Voliči rozdají karty. Je pravda, že na některé věci bychom těžko hledali průnik - jak s opozicí, tak s koalicí.
KDU-ČSL byla vždy středová strana. Poslední dobou však na krajích uzavíráte koalice s ČSSD. Naklonili se lidovci doleva?
V žádném případě. To je otázka, kdo nás do koalice pozve. Kdyby nás pozvala ODS, se kterou jsme byli dříve v koalici, protože byla vítěznou stranou, tak bychom to zvažovali. V koalici jsme pouze na dvou krajích. Je evidentní, že pro sociální demokraty je bližším partnerem komunistická strana. Takže my se určitě doleva posouvat nebudeme. Zůstaneme středovou stranou, nebo chcete-li středopravou stranou se sociálním akcentem, tak jak je to běžné u CDU nebo rakouských lidovců. Nejsou jenom chudí a bohatí a není potřeba hájit jen jednu skupinu. Je tu celá společnost a je potřeba, aby byla sociálně soudržná. A aby byly zachovány parametry, jako je svoboda, solidarita a spravedlnost.
Jak se vám líbí situace ve vládě? Vyměnilo se už dvanáct ministrů. Ústavní soud nyní shledal, že vláda při schvalování čtrnácti zákonů porušila jednací řád sněmovny. Měla by podle vás vláda skončit?
Samozřejmě si myslím, že by měly být předčasné volby. Vláda v podstatě ztratila důvěru občanů už dávno. Potvrdily to i výsledky krajských voleb. Tam vláda dostala pořádnou nakládačku. Vládní TOP 09 se v několika krajích vůbec nedostala do krajských zastupitelstev, ODS spadla někde pod 10 procent. Vládní projekt, od kterého jsem si i já hodně sliboval, sám sebe záhy zkarikoval v něco, co lze těžko nazvat důstojnou a reprezentující vládou.
Co církevní restituce? Jsou křesťanští demokraté rádi, že je konečně parlament schválil?
Jde o několik věcí. Jedna z nich je princip - co bylo ukradeno, musí být vráceno. Také bych chtěl říci, že to není otázka náboženská, ale právní. Právo musí být dodržováno a týká se každého. Nějaká skupina lidí nebo i většina společnosti může mít vůči restituentovi výhrady - třeba i objektivní, ale nemůže mu upírat jeho práva. To je podstatné. A ta poslední věc je, že ten zákon není úplně optimální. Má celou řadu chyb. Ale uvolní obcím ruce, které jsou blokačním paragrafem svázány, určitě dojde i k poměrně razantnímu majetkovému pohybu, který může rozhýbat i dost zapšklé vody Lesů ČR nebo Pozemkového fondu. Z tohoto hlediska je to krok správným směrem, i když k tomu zákonu můžeme mít výhrady.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.