Šéf NBÚ: Zpráva o hackerském útoku na maily bude důvěrná

Domácí
1. 2. 2017 19:21
V popředí nový ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jiří Lang, vpravo premiér Bohuslav Sobotka, vlevo vládní zmocněnec pro kybernetickou bezpečnost Dušan Navrátil.
V popředí nový ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jiří Lang, vpravo premiér Bohuslav Sobotka, vlevo vládní zmocněnec pro kybernetickou bezpečnost Dušan Navrátil.

Zprávu o hackerském útoku na ministerstvo zahraničí vyslechnou ministři na nejbližším zasedání vlády zřejmě v režimu důvěrné. Novinářům to ve středu řekl nový ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jiří Lang. Materiál shrne, co experti dosud o útoku zjistili, bude obsahovat i dílčí doporučení pro státní instituce. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který Langa uvedl v Praze do úřadu, odmítl komentovat informace o zahraničním původu útoku. Hackeři získali z ministerstva 7 tisíc dokumentů.

"V té věci probíhá šetření, a já nebudu komentovat spekulace tohoto typu," uvedl Sobotka na dotaz, zda může rozvést slova ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), že "útok musel být prováděn nějakým zahraničním státem zvenku".

"To co se stalo, v žádné případě nebereme na lehkou váhu a vláda se tím bude zabývat," doplnil Sobotka. Jednání vlády se podle něj zúčastní vedle Langa a Dušana Navrátila, který se stal vládním zmocněncem pro kybernetickou bezpečnost, i šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.

Sobotka považuje kybernetickou bezpečnost za jednu z priorit svého kabinetu. "Je třeba si uvědomit, že proti nám stojí organizované týmy hackerů, ať už jsou to hackeři na nevládní úrovni, nebo jsou to hackeři, kteří jsou přímo organizovaní nebo sponzorovaní některými státy," uvedl, když mluvil o potřebě posilování kybernetické bezpečnosti v Česku.

Ministerstvo zahraničí sledovalo aktivitu počítačových pirátů ve svém systému od začátku ledna. Zaorálek v úterý zdůraznil, že nepronikli do interní sítě úřadu, v níž by mohli najít tajné informace. Hackeři se dostali do desítek e-mailových schránek zaměstnanců ministerstva včetně náměstků a ministra. Zaorálek také uvedl, že "útok připomínal útok, který byl proveden na internetový sytém Demokratické strany v USA".

Na případ upozornily servery Neovlivní.cz a Info.cz. Útok podle Neovlivní.cz trval několik měsíců a týkal se i tajných informací o spojencích. Ministerstvo délku útoku nezveřejnilo, ví o něm od začátku ledna. Prověření jeho délky bude také úkol pro pracovní skupinu, ve které jsou kromě pracovníků NBÚ i zástupci tajných služeb či úřadu vlády.

Rok trvající útok

Hackerský útok na ministerstvo zahraničí trval nejméně rok. Útočníkům na počítačovou síť se za tu dobu podařilo ukrást více než 7 tisíc dokumentů, některé z nich obsahovaly citlivé informace. Jejich držitel může podle Národního centra pro kybernetickou bezpečnost (NCKB) získat nad Českem strategickou výhodu. S odvoláním na zprávu NCKB to napsal server Info.cz.

Hackeři prolomili podle serveru 168 účtů, do systému se připojovali z různých adres, a to nejčastěji ráno mezi 06:00 a 07:00. Nejdelší dobu strávili v centrálním účtu, ze kterého se příchozí zprávy přidělují účastníkům, a také v účtech ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), bývalých náměstků Petra Druláka a Jakuba Kulhánka a současného náměstka Ivo Šrámka.

NCKB míní, že získané informace lze použít mimo jiné k útokům na domácí instituce a zahraniční partnery. Mohou také oslabit pozici ČR při vyjednávání. Hackeři získali i zprávy ze zastupitelských úřadů nebo informace o jednání ve vojenském výboru EU, napsal server.

Zprávu o hackerském útoku vyslechnou ministři na nejbližším zasedání vlády zřejmě v režimu důvěrné, řekl dnes novinářům nový ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jiří Lang. Materiál shrne, co experti dosud o útoku zjistili, bude obsahovat i dílčí doporučení pro státní instituce.

Ministerstvo zahraničí sledovalo aktivitu počítačových pirátů ve svém systému od začátku ledna. Zaorálek v úterý řekl, že útok musel podle expertů provést jiný stát. Zdůraznil, že hackeři nepronikli do interní sítě úřadu, v níž by mohli najít tajné informace. Uvedl také, že "útok připomínal útok, který byl proveden na internetový systém Demokratické strany v USA".

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Vondrouš Roman

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ