Na závěr úterní demonstrace vystoupil nečekaně ostře. K davu až 40 tisíc nespokojenců mluvil o holích v ruce a o hloupých a arogantních politicích. "Už toho bylo dost," provolával do mikrofonu šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. "Bude-li potřeba, budeme se i prát. Půjdeme do dalších a dalších střetů."
Co přesně odboráři chystají a na jaké cestě jsou současná vyjednávání s vládou, popsal odborový boss v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek po úterní demonstraci ustoupil a navrhl odložit zavedení nových platových tarifů až na rok 2012. Vy jste ale na jeho vstříčný krok nepřistoupili hned, chcete to nejdříve probrat s Petrem Nečasem, což prý ministra rozladilo. Co si od toho setkání slibujete?
Od samých počátků jednání jsem vždy trval na setkáních s panem premiérem, vždy. Tam se vždycky dohodlo, že jednání budou pokračovat na úrovni pana ministra Drábka a odborů a pak se to vrátilo zpátky k premiérovi. Je sice pravda, že nám včera v 8.30 nabídli nový systém, ale nikdo nemůže čekat, že za šest hodin řekneme Ano, to je všechno v pořádku, aniž bychom znali dopady, které z toho vyplynou. To není o houskách, ale o lidech.
Kdy se plánujete setkat s premiérem?
Do 29. září nebudeme mít ani jeden čas, takže až někdy po tomto datu.
Jste s vládními ústupky spokojený? Je to to, čeho jste chtěli demonstrací dosáhnout?
Jsou odborové svazy, které nebudou vůbec ochotné akceptovat, co bylo včera na vládě schváleno, tedy minus deset procent objemu peněz, například zdravotníci. S novým návrhem pana ministra by některé odbory mohly mít problém. To si teprve musíme propočítat a pak přijdeme s jednotným, nebo i nejednotným stanoviskem.
Jste tedy spokojený s tím, co demonstrace přinesla?
Já jsem člověk, který je v zásadě vždycky nespokojený, a to je, myslím si, dobře. Jsem ale rád, že došlo k tomuto posunu. Cítím to jako vítězství zdravého rozumu, ani ne tak jako výsledek demonstrace, i když ta tomu také přispěla.
Vy i další odboroví předáci jste po nástupu nové vlády zněli celkem klidně, hodně jste spoléhali na Petra Nečase. Nejste teď jeho razantním přístupem zklamáni?
Nikdy jsem neměl přehnanou důvěru v nikoho, tečka. Pravdou je, že pan premiér po nástupu do funkce řekl, že chce jednat, a to si myslím i dodržuje. Co je ale pro mě důležitější, je, jaké budou výsledky jednání. Tady zatím nechci předbíhat.
Váš závěrečný projev na úterní demonstraci byl celkem ostrý. Zmiňoval jste "hole v ruce" a že politici "dostanou, co chtějí". Co jste tím myslel? Jaké další akce chystáte?
Ta slova byla trochu nadsazená. Je ale třeba, aby vláda vnímala signály, že jde pouze cestou škrtů, že nálada lidí začíná být napnutá. Že se nehledají řešení na příjmové straně a to je to, co nám nejvíce vadí. Ministr Janota měl připravené varianty, které byly rozložené na obě strany rozpočtu, jak na stranu příjmů, tak výdajů, a to jsme vnímali jako velmi pozitivní.
Dobře, ale jaké konkrétní kroky chystáte? "Politici dostanou, co chtějí" - to je co?
Tato slova jsem použil už v roce 2007 při projednávání reformy veřejných financí. A oni to dostali, protože ve volbách, které následovaly, vypadli (politici z ODS - pozn. red.) ze všech hejtmanství. To je jeden konec té hole.
Chystáte se stávkovat?
To je jedna zbraň našeho arzenálu. Pokud politici začnou pozbývat rozumu např. při prosazování důchodové reformy a budou chtít, aby z toho profitovali jen kapitálové fondy a lidi ostrouhali, tak pak to na stávku je. Ale nechci předbíhat.
Co říkáte na slova prezidenta Klause, že se demonstrovalo typicky po česku, tedy že si zaměstnanci, aby nenaštvali své zaměstnavatele, brali na demonstraci volno? Přitom na něj mají ze zákona právo.
V demokratickém státě má každý právo říkat, co chce. I vrtošiví staříkové mají právo říkat si, co chtějí. Pan Klaus rozumí globálnímu oteplování, tak ať se věnuje téhleté oblasti. O odborové politice toho ale, myslím si, moc neví, tam by si měl doplnit vzdělání. Pan prezident má myslím jiné starosti a nemusí se starat o tyhlety věci.