Státní zástupce asi bude moci uzavřít dohodu o vině a výši trestu s obviněným, který se k činu přizná. Dohoda nebude možná u zvlášť závažných zločinů s horní hranicí trestní sazby nejméně deset let vězení. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou ve čtvrtek schválil Senát.
Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, také rozšiřuje využití institutu spolupracujícího obviněného. Mohl by pomoci policistům rozkrýt organizovaný zločin nebo korupční jednání výměnou za snížení trestu nebo beztrestnost.
Zavedení dohody o vině a trestu má zrychlit trestní řízení a předejít zdlouhavým soudním přelíčením, řekl senátorům ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Novinka počítá s tím, že pokud se obviněný dozná, žalobce mu může navrhnout přiměřený trest, případně ochranné opatření a také rozsah a podobu náhrady způsobené škody. Dohodu by pak schvaloval soud bez nařízení hlavního líčení, potvrdit by ji ale nemusel.
Spolupracujícími obviněnými by se podle novely mohli stát lidé, kteří pomohou k odhalení jakéhokoliv organizovaného zločinu, nejen závažného. Zároveň se ale má přísněji posuzovat to, zda skutečně přispěli k odkrytí struktury skupiny. Soudci budou mít napříště povinnost ukládat spolupracujícím obviněným tresty pod dolní hranicí sazby nebo od potrestání upustit. V současnosti jim to trestní řád pouze umožňuje.
Novela nabude účinnosti prvním dnem třetího kalendářního měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Tedy pravděpodobně počátkem srpna, pokud schvalovací proces nezbrzdí případným prezidentským vetem Václav Klaus.
Senát posvětil uzákonění dohody o vině a trestu
Domácí
26. 4. 2012 17:48Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: Profimedia , © Daniel Grill/Tetra Images/Corbis