Protikomunistický odboj ani jeho účastníci zřejmě nebudou oceněni zákonem, který navrhli pravicoví senátoři. Senát pod vedením ČSSD asi stáhne ze sněmovny návrh, který prosadila horní komora v předvolebním složení.
O zákon, který už platí na Slovensku, usilovala Konfederace politických vězňů jako o morální satisfakci. Minulý týden schválení normy podpořila vláda, která se zavázala takovouto normu prosazovat.
Zpětvzetí navrhovaného zákona bude Senát projednávat na schůzi, která začíná ve středu. Rozhodl o tom senátní organizační výbor na návrh Jiřího Dienstbiera, který spolu s Petrem Pithartem patřil mezi kritiky normy. Proti se postavila také řada historiků, kteří zákon označovali za nedomyšlený a moralistní.
Tvůrci zákona v čele s bývalým místopředsedou horní komory Jiřím Liškou normu zamýšleli právě jako morální ocenění těch, kteří se s nasazením života i majetku aktivně postavili komunismu. "Je nejvyšší čas, aby byl tento zákon přijat, protože politických vězňů ubývá, a myslím si, že pokud by se našly další důvody, proč jej nepřijmout, tak by se mohlo stát, že by se ho již nikdo nedočkal," řekl Liška.
Předloha počítá s tím, že bojovníci proti komunismu by měli mít podle míry svého zapojení nárok na osvědčení účastníka protikomunistického odboje nebo odporu. Osvědčení má vydávat ministerstvo obrany na základě kladného stanoviska Ústavu pro studium totalitních režimů. Účastníci třetího odboje by tak mohli získat postavení válečných veteránů, přestože nebojovali jako vojáci.