Senát zamítl spoření na důchod v soukromých fondech

Domácí
12. 10. 2011 18:51
Návrh zákona o penzijních fondech se vrací do sněmovny (ilustrační foto).
Návrh zákona o penzijních fondech se vrací do sněmovny (ilustrační foto).

Senát podle očekávání odmítl hlasy opozice reformní zákon, kterým chce vláda zavést důchodové spoření v soukromých penzijních fondech. Lidé by do nich odváděli část příspěvků, které nyní platí státu na průběžné financování penzí. Podle kritiků to může ohrozit státní výplatu důchodů. První část důchodové reformy se nyní vrací sněmovně, kde má vládní koalice možnost veto Senátu přehlasovat.

"Bude to model nestabilní a nevýhodný pro občany středně a méně příjmové. My to považujeme za špatný produkt ve špatnou dobu," uvedl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Podle něj bude ČSSD usilovat i soudní cestou o zásadní změnu reformy, neboť cesta důchodového zabezpečení je v mezigenerační solidaritě.

Spoření ve fondech by mělo tvořit druhý pilíř důchodového systému, který má fungovat má od roku 2013. Lidé mladší 35 let se budou moci rozhodnout, zda z pojistného odváděného státu vyvedou tři procentní body do penzijních fondů a k nim přidají ještě dva procentní body ze svého. Rozhodnutí bude nevratné, což je podle kritiků v rozporu s ústavním pořádkem.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) očekává, že se do druhého pilíře zapojí až polovina ekonomicky aktivního obyvatelstva, tedy asi 2,5 milionu lidí. Podle průzkumu agentury STEM/MARK to chce udělat přibližně 27 procent Čechů ve věku od 15 do 59 let.

Výpadek peněz v průběžném penzijním systému, který opozice odhaduje až na 30 miliard korun ročně, chce vláda zacelit zvýšením spodní sazby daně z přidané hodnoty, což Senát odmítl už minulý týden. Na konci srpna na důchodovém účtu chybělo 27,2 miliardy korun, za rok to bylo o 6,3 miliardy korun více.

Penzijní společnosti mají spravovat svěřené peníze ve čtyřech fondech - fondu státních dluhopisů, konzervativním, vyváženém a dynamickém, které se budou. Budou povinny nejméně 90 procent výnosů z investování aktiv použít k navýšení vyplácených důchodů. Svěřené příspěvky a majetek společností mají být odděleny tak, aby lidé o své úspory při případném bankrotu společnosti nepřišli, zdůrazňoval Kalousek. Podle opozice ale zákon neskýtá dostatečné garance, že lidé o úspory nepřijdou.

Lidé si budou moci fondy měnit podle toho, zda jim bude vyhovovat buď větší míra rizika s vidinou větší míry zisku, nebo menší riziko s větší jistotou. Budou moci také měnit penzijní společnosti. Po dosažení důchodového věku budou moci vybrat, jak dlouho jim společnosti budou důchody z druhého pilíře vyplácet. Mohou se rozhodnout pro vyplácení renty po dobu 20 let, nebo mu bude vyplácena podle průměrné délky dožití vypočítaná částka až do jeho smrti z vypočítaná částka podle toho, kolik si tam naspořil. Nevyčerpané peníze by se staly předmětem dědictví. 

Například pětačtyřicátník, který vydělává 15.000 korun, by tak měl podle výpočtu ministerstva práce mít důchod 10.184 korun. Pokud by převedl část odvodů do dluhopisového fondu, měl by dostat 10.257 korun. V dynamickém fondu by to bylo 10.605 korun. Pokud by vydělával 35.000, bez spoření ve fondech by mu od státu připadlo 13.694 korun. Kdyby si ukládal v dluhopisovém programu, měl by mít zhruba o 800 korun víc. V dynamickém spoření by to pak mělo být 15.277 korun.

Zákon o důchodovém spoření je prvním ze tří zákonů vládní důchodové reformy, k nimž patří ještě zákon o doplňkovém penzijním spoření, tedy o třetím pilíři důchodového systému, a soubor dvou tuctů navazujících novel souvisejících zákonů.

Výběr z výroků senátorů a členů vlády při projednávání vládní zdravotnické a důchodové reformy:


    Vladimír Dryml (ČSSD): "Jde o zpackaný zákon a je mi to líto, že tak dopadla iniciativa všech lidí, kteří se zabývají záchrannými zdravotnickými službami napříč politickými stranami. Tady z tohoto místa musím vyčinit i poslanci za Věci veřejné panu Štětinovi, dřívějšímu šéfovi krajské záchranky v Hradci (Králové), který byl odvolán za to, že dopustil svými některými doporučeními to, co tady před sebou máme."
    "Ono to totiž není o 15 nebo 20 minutách. Ono to je možná někdy i o určitém nekonečnu."


    Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09): "To, jestli ministerstvo zákon zpackalo - k tomu se nebudu vyjadřovat. Těžko se argumentuje s takovýmto postojem, protože se jedná o postoj, který vyjadřuje dojmy toho, kdo ho vyjadřuje expresívně. Těžko jaksi hledat argumenty proti dojmům. Ani by nebylo zdrávo, abych tady vyvracel něčí dojmy."
    "Zákon byl koncipován jako určitý kompromis. My stojíme před trojúhelníkem, nebo, chcete-li, kvadraturou kruhu, která nemá samozřejmě ideální řešení."


    Pavel Lebeda (ČSSD): "Já tady znovu zmíním lékařského kolegu pana poslance Štětinu, který se na tom návrhu podílel. Ne že by odvedl bůhvíjak fortelnou práci, ale já se teď ptám pana ministra, proč z toho jeho návrhu byla vypuštěna ta sociální doložka, to, na co záchranáři čekají, to o jejich zajištění, zabezpečení, odměňování, o ochraně zdravotníků při jejich práci. Já vím, o čem mluvím. Zažil jsem jako vyjíždějící lékař přepadení naším všeobecně oblíbeným etnikem. Zažil jsem taky, že nám tu sanitu vykradli."


    Jaroslav Kubera (ODS): "Byl stanoven věk, do kdy lze provést umělé oplodnění, na 49 let. Oponenti namítají, že je to proti přírodě, že věk byl stanoven příliš vysoký. Jestli to je proti přírodě, to by bylo třeba si vyžádat stanovisko Greenpeace a Dětí země, ti nejlépe věcí, co je nebo není proti přírodě."
    "Já jsem očekával aktivnější účast senátorek, které tady bohužel nejsou. Já jsem se jich chtěl zeptat, protože ony jsou ty, na rozdíl od nás trubců, které už stejně za chvíli nebudou ani potřebovat, protože se to naučí udělat si to samy, ale myslel jsem, že senátorky se vyjádří k tomu, protože jsou to zralé ženy, jaký je ten správný věk, kdy by si ještě přály být uměle oplodněny."


    Soňa Paukrtová (TOP 09 a Starostové): "To je opravdu velice těžké posoudit. Protože jedna věc je porodit zdravé dítě a druhá věc je doprovodit dítě do jeho aktivity a dospělosti. A je samozřejmě velký rozdíl mezi ženami. Některé se cítí být mladé ještě v 70 letech a některé již dospívají do babičkovského věku, když jim je 61 let."


    Zdeněk Škromach (ČSSD): "Na podobném principu zkrachovala i slovenská vláda. Nebyla schopna komunikovat a nakonec se šprajcl jeden koaliční partner a skončilo to, jako to skončilo. Škoda, že u nás to zatím ještě tak nakousnuté není, ale mně by se to líbilo."


    Miroslav Kalousek (TOP 09): Je prostě lživé tvrzení, že někdo vyvádí nějaké peníze z penzijnímu systému. Pouze diverzifikujeme jednotlivé instrumenty. Že peníze dáváme soukromým penzijním fondům, to už, prosím pěkně ve vší úctě, je naprostý nesmysl.


    Jiří Čunek (KDU-ČSL): "Spoléhám pouze na to, že budeme řešit příčinu, prorodinnou politiku. Budeme dělat něco pro to, aby nás tady bylo víc. To samozřejmě můžeme udělat taky tím, že otevřeme hranice, jak to udělala Kanada do doby, než se seznámila s naším romským etnikem."

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ