Pokračování příště
Situace je vážná, koalice vládní krizi nezažehnala
05.06.2011 21:40 Aktualizováno 05.06. 22:53
Až do úterního odpoledne. Tak dlouho chtějí lídři ODS, TOP 09 a VV napínat občany, jestli vydrží stávající vládní koalice. Ve stejnou dobu se přitom rozběhne schůze Poslanecké sněmovny, na které má vláda schvalovat klíčové reformy.
"Rozpracovali jsme si varianty řešení stávající situace," oznámil po jednání koaliční devítky premiér Petr Nečas. "Východiska, která jsme si načrtli, je nicméně nezbytné projednat na stranických grémiích," dodal s tím, že definitivně jasno bude o osudu trojkoaličního projektu v úterý.
Pokračovat společně v debatě o budoucnosti vlády budou koaliční strany až těsně před začátkem schůze Poslanecké sněmovny. Pak přijdou na řadu klíčové reformy.
Závěry zhruba dvouapůlhodinové večerní schůzky přišli před novináře komentovat jen předsedové koaličních stran. A na podrobnosti jednání, včetně načrtnutých variant řešení, vyhlásili informační embargo. Nečas nechtěl komentovat ani to, zda je koalice po několikátém bezvýsledném jednání blíž k pokračování, či k rozpadu. "Rozhodující bude výsledek a ten bude v úterý," prohlásil.
John: V této chvíli není shoda
Sdílnější než premiér byl jen předseda Věcí veřejných Radek John, který otevřeně oznámil, že to s trojkoalicí nevypadá dobře. "Férově musím říct, že v této chvíli není shoda. Nicméně situace je vážná a my ji chceme probrat s vedením strany a poslaneckým klubem," uvedl. Podle šéfa třetí vládní strany TOP 09 Karla Schwarzenberga byla ale debata koaličních lídrů věcná a konstruktivní. "Myslím, že jsme pokročili," sdělil.
Další z účastníků schůzky byl však v hodnocení výsledků dnešního jednání mnohem kritičtější než předsedové stran. "Nedošlo k žádnému posunu, nevím, co Věci veřejné chtějí a co nechtějí. To bylo vidět i na tiskové konferenci, že každý mluví o něčem jiném," řekl agentuře ČTK.
Koalice se už několik týdnů pře o rozdělení křesel ve vládě. Spokojené se stávajícím rozložením sil v kabinetu totiž nejsou Věci veřejné, které při poslední vládní krizi přišly o resort vnitra a kvůli neshodám s premiérem místo něj nakonec neobsadily nový post vicepremiéra pro boj s korupcí. Kromě důstojného zastoupení v kabinetu žádají navíc véčkaři po Nečasovi i slíbenou hlubší rekonstrukci vlády a především odchod některých "kontroverzních" ministrů, zejména Alexandra Vondry, Ivana Fuksy (oba ODS) a Miroslava Kalouska (TOP 09). Koaliční partneři ale odmítají své ministry pustit. A Věcem veřejným nabízejí buď původní místo pro boj s korupcí, nebo šéfa legislativní rady vlády.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.