Vláda by měla o osudu sociálních karet, přes které lidé dostávají sociální dávky, rozhodnout příští týden. Ve středu o případných změnách kritizovaného projektu či jeho definitivním ukončení kabinet nakonec nediskutoval. Návrhy se bude zabývat ještě vládní legislativní rada, řekl novinářům premiér Petr Nečas (ODS). Právě on minulý týden doporučil, aby systém úplně skončil. Koaliční TOP 09 s tím nesouhlasí a ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová ve středu poznamenala, že premiérovi neslibovala přinést "to, co on chtěl".
Už minulý týden k jednání vlády předložila materiál, který počítá s úpravami sKarty. Podle novel by karty fungovaly povinně jako průkazky, konto k nim u České spořitelny a placení s nimi by bylo jen dobrovolné. Nyní musí mít příjemci dávek spořitelní účet automaticky.
Ministerstvo podle své šéfky nemůže "v žádném případě" přijít s návrhem na zrušení karty, vystavilo by se prý rizikům uvedeným ve smlouvě s Českou spořitelnou.
Předseda vlády po jednání kabinetu připomněl, že s Müllerovou na toto téma podrobně jednal minulý týden. "Z toho jednání jsem si odnášel názor, že naše postoje jsou velmi blízké až totožné," prohlásil ve středu Nečas. Otázkou pro ministryni pak podle něj je, co se od té doby - například po úterním jednání předsednictva TOP 09 - změnilo. Právě po úterním stranickém předsednictvu zazněl z TOP 09 jednoznačný názor, že karty by se rušit neměly.
"Politicky je možné všechno, reálně v to (ve zrušení) nevěřím," prohlásila ve středu Müllerová. ODS a TOP 09 si podle ní už si své politické vzkazy vyřídily osobně i přes média. Koaliční pnutí, které sKarty způsobily, je normální, míní ministryně. "Teď je na politických stranách, ale i odborném vedení ministerstva, aby prosadilo to, co je nich nejsprávnější," řekla.
Systém, který provozuje Česká spořitelna, byl zprovozněn loni za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Projekt kritizují opozice, odbory, rada postižených, ochránci soukromí, ombudsman i někteří koaliční politici.
Spořitelna má s ministerstvem práce smlouvu do roku 2024. Podle kontraktu počítala s tím, že by přes sKarty putovalo nejméně 98 procent dávek a v budoucnu i penze.
Předseda vlády a šéf ODS Nečas dnes zopakoval, že kvůli vysoké míře problémů a malému pozitivnímu přínosu může projekt pokračovat jen těžko. Už dříve uvedl, že myšlenka sKarty je sice dobrá, ale provedení projekt zdiskreditovalo. Podle premiéra stát uznává, že spořitelna měla výdaje. Jednalo by se tedy i o případných kompenzacích. Generální ředitel banky Pavel Kysilka před nedávnem uvedl, že zatím projekt stál kolem 300 milionů korun.
Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga by se zrušením karty jen vyhodily miliardy. Strana vidí v projektu cestu k elektronizaci veřejné správy. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek minulý týden ukončení projektu označil za "vylití dítěte i s vaničkou", podle něj mají sKarty potenciál. Řekl, že za doporučením zrušit systém může být nervozita občanských demokratů z klesajících preferencí a jejího předsedy Nečase z toho, že "je na odpis".