Slabá osobnost bývalého předsedy strany a premiéra Bohuslava Sobotky a podpis memoranda o lithiu patřily podle bývalého ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka k důvodům volebního neúspěchu ČSSD v podzimních volbách. Podle volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka lidé přestali věřit, že se jich sociální demokracie dokáže zastat. Mládek a Zaorálek to řekli v diskuzi na nedělním sjezdu strany v Hradci Králové.
Bohuslav Sobotka měl podle Mládka pouze program "být u toho" a byl zvyklý plnit stranické úkoly, například úkol zprivatizovat OKD. Po změnách názorů Sobotky na některé záležitosti bylo podle Mládka voličstvo zděšené, protože nevědělo, jestli má předseda vůbec na něco názor. "Měl jen názor na církevní restituce. Bohužel opačný než voliči," uvedl Mládek. Sobotka se dnešního sjezdu neúčastní.
Mládek uvedl, že předpokládal, že se sociální demokracie pod tlakem šéfa ANO Andreje Babiše semkne, což se ale nestalo. Podpis memoranda o lithiu s australskou firmou označil Mládek za "když ne zločin, tak nebetyčnou hloupost". Kdyby se memorandum podepsalo až po volbách, strana by podle něj nepřišla o deset poslanců a druhé místo ve volbách. ČSSD by podle Mládka mě vést člověk se silným názorem.
Zaorálek ztrátu důvěry lidí v ČSSD přičetl například kauzám prodeje bytů OKD či bytů ČEZ na pražském sídlišti Písnice. "To bylo selhání ČSSD. Lidé ztratili pocit, že na ně myslíme," řekl Zaorálek. Ke své roli a zodpovědnosti za volební výsledek ČSSD se Zaorálek ve svém příspěvku nevyjádřil.
Za komické Zaorálek označil doporučení prezidenta Miloše Zemana, aby se ČSSD zapojila do vlády prostřednictvím náměstků ministrů. "Náměstci nemají šanci dělat politiku ČSSD," řekl. Podle Aleny Gajdůškové by ČSSD měla usilovat o snižování fondu pracovní doby a zaměřit se na dostupnost veřejných služeb.
Řada diskutujících upozorňovala, že kritické budou pro stranu podzimní komunální a senátní volby. "Jsme nejblíže svému zániku. Jestli volby na podzim prohrajeme, jsem zvědav, kdo bude chtít prapor zvednout," řekl senátor Radko Martínek. Kritizoval, že od zodpovědných lidí z vedení strany dosud nepřišla žádná reflexe zodpovědnosti za volební výsledek.
Bývalý europoslanec Libor Rouček vyzval k odchodu ČSSD do opozice, vstup do vlády Andreje Babiše odmítl. "Musíme se postarat o zaměstnance. Toho nedocílíme tím, když budeme ve vládě s člověkem, který je oligarcha," řekl Rouček.
Zhruba dvouhodinová diskuze probíhala za slabšího zájmu delegátů. Mnoho z 557 delegátů raději diskutovalo mezi sebou přímo v sále a v přísálí a moderátorka musela všechny několikrát vyzývat ke ztišení a slušnosti.