Smlouvu, kterou se před volbami do sněmovny zavazovali kandidáti Věcí veřejných v případě hlasování, jež nebude v souladu s názorem strany zaplatit až sedm milionů, posoudí Ústavní soud.
Podle serveru iDnes.cz k tomu dala podnět iniciativa Vyměnili jsme politiky. Aktivisté se domnívají, že závazek, který smlouva obsahuje, je protiústavní. Iniciativa se na soud obrátila v pondělí prostřednictvím e-mailu. "Svoboda projevu je Ústavou ČR garantována a poslance nesmí nikdo ovlivňovat a také postihovat za to, jak hlasoval," domnívá se autor iniciativy Vyměnili jsme politiky Tomáš Malý.
Mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová uvedla, že podnět zatím nefiguruje v databázi soudu, protože je příliš čerstvý, po jeho zařazení jej však dostane k vyřízení přidělený soudce-zpravodaj.
"U tohoto podání nejsme znepokojeni. Podle našeho názoru není smlouva v rozporu s ústavou," řekl iDnes.cz místopředseda VV Jaroslav Škárka. Přesto strana v minulých týdnech vyzvala poslance, aby k ní uzavřeli dodatek. "Explicitně konstatuje, že ve všech případech, kdy by se případně dostala do rozporu s ústavou, platí vždy ústava," dodal Škárka.
Kdo nepodepsal, musel z kandidátky
Smlouvu o poslušnosti podepisovali před volbami všichni kandidáti VV, kdo odmítl, byl z kandidátky vyškrtnut. Po zpochybnění, zda je smlouva v souladu s ústavou, nabídla strana již zvoleným poslancům k podpisu dodatek, v němž se konstatuje, že smlouvě je ústava nadřazena.
Kontroverzní závazek před nedávnem vypověděl poslanec VV a dopravní expert Stanislav Huml. Poukazoval rovněž na to, že smlouva koliduje s ústavou. Strana vůči němu neuplatnila žádnou sankci, a naopak nabídla již zvoleným poslancům k podpisu dodatek, v němž se konstatuje, že smlouvě je ústava nadřazena.