Prosincová schůze
Sněmovna může jednat do noci, ČSSD ale obstrukce nechystá
19.12.2012 10:43 Aktualizováno 19.12. 14:57
Pro případ opozičních obstrukcí vládní koalice opět prosadila, aby sněmovna mohla ve středu jednat až do noci a poté ukončit svou prosincovou schůzi. Poslanci se budou věnovat zejména schvalování státního rozpočtu a normám, které jim vrátil prezident nebo předložil Senát. Dokončení debaty o příjmech ministerských náměstků, o což usilovala ČSSD, koalice odmítla.
Dokončení debaty, která byla minulý čtvrtek přerušena, prosazoval sociální demokrat Ladislav Šincl, podle něhož někteří vyvolení úředníci, náměstkové ředitelů a vrchních ředitelů dostávají nehorázně vysoké platy. Připomenul, že ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) už v úterý uvedl, že má informaci připravenou. K tomu, aby ji mohl poslancům sdělit, ale scházelo opozici pět hlasů. Proti byl i Kalousek.
Na noční jednání sněmovny ve středu možná nedojde. Šéf poslanců ODS Marek Benda to i jménem klubu TOP 09 a Starostové navrhl "čistě jako preventivní opatření, kdyby náhodou měl někdo nápady, že je třeba nás všechny zdržovat". Jednání sněmovny by podle Bendova návrhu mohlo bez přerušení pokračovat teoreticky až do čtvrteční půlnoci a mohlo by tak skončit těsně před dnem, kdy by měl podle některých výkladů mayského kalendáře nastat konec světa.
Těmto výkladům evidentně nevěřila KSČM, která tradičně rozdala poslancům z ostatních stran na jejich lavice kalendáře "s historickými vsuvkami" na příští rok, jak uvedl šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Při této příležitosti všem popřál "hodně zdraví a alespoň malý kousek štěstí" v příštím roce, byť má na konci třináctku a někteří pověrčiví by mohli říkat, že to bude rok špatný. Podle Kováčika to ale bude rok jako každý jiný.
ČSSD bude hlasovat proti vládnímu balíčku
Všichni poslanci ČSSD budou hlasovat proti vládnímu daňovému balíčku. Jeho projednávání ve sněmovně ale sociální demokraté zdržovat nebudou, uvedl předseda strany Bohuslav Sobotka, podle něhož je "chaos" okolo výše daně z přidané hodnoty (DPH) vizitkou současné vlády.
"My jsme přesvědčeni, že se jedná o plíživé, postupné zvyšování daně z přidané hodnoty a zdražování jako důsledek chybné vládní politiky," zdůvodnil Sobotka rozhodnutí sociálních demokratů. Dosavadní zvyšování DPH podle něj navíc nevedlo k ozdravení veřejných rozpočtů.
Vládní koalice navrhuje, aby se sazby DPH od příštího roku zvýšily o jeden procentní bod na 15 a 21 procent. Ve středu hlasy svých poslanců odmítla návrh Senátu, aby sazby daně z přidané hodnoty zůstaly na současné výši 14 a 20 procent. Podle dosavadních informací by měla mít koalice dostatek hlasů, aby prosadila svou verzi návrhu. Pokud by se tak nestalo, sjednotily by se od ledna obě sazby DPH na 17,5 procenta.To je varianta, kterou ČSSD také odmítá. Nejasnosti okolo výše daně z přidané hodnoty jsou podle Sobotky výsledkem "amatérismu" současné vlády. "Myslím si, že každý den, a zbývá jich zhruba 13 do konce letošního roku, by ministr financí (Miroslav Kalousek) a premiér (Petr Nečas) měli využít k tomu, aby se omlouvali české veřejnosti za chaos a chyby, které způsobila jejich vládní rozpočtová a daňová politika," uvedl předseda sociálních demokratů.
Projednávání vládního návrhu přesto největší opoziční strana blokovat nechce, aby nepřispěla k "daňovému karambolu", který podle ní může nastat od 1. ledna 2013. "My si přejeme stabilitu v daňových předpisech, nepřejeme si dodatečné náklady pro podnikatele, proto my nebudeme tady dále zdržovat projednávání v Poslanecké sněmovně," řekl Sobotka.
Podobně se prý chce ČSSD zachovat také při hlasování o návrhu státního rozpočtu, protože si nepřeje rozpočtové provizorium.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.