Sněmovní volby by v červenci vyhrálo ANO před ČSSD

Domácí
7. 8. 2014 22:11
Pohled do Poslanecké sněmovny.
Pohled do Poslanecké sněmovny.

Pokud by se v srpnu konaly sněmovní volby, zvítězilo by stejně jako v minulých měsících hnutí ANO s aktuálním ziskem 22,7 procenta hlasů před druhou ČSSD, která by nyní získala podporu 19,8 procenta voličů. Ukázal to aktuální průzkum volebních preferencí společnosti SANEP, který poukazuje zejména na skutečnost, že letní prázdniny nevyvolávají ani na domácí politické scéně, ani i u voličů žádné zásadní emoce, a tedy ani zásadní změny ve volebních preferencích.

K mírnému poklesu došlo oproti červencovým hodnotám u hnutí ANO, a to o dvě desetiny procentního bodu. Hnutí ANO tak nadále oslabuje, avšak přesto je voličsky nejpreferovanějším politickým subjektem. 

Prakticky totožná čísla vyšla agentuře Median - 22,5 procenta pro ANO a rovných dvacet pro sociální demokracii.

I přesto, že stejně jako v případně hnutí ANO došlo i u dalších stran oproti červencovému průzkumu společnosti SANEP k mírným plusovým a minusovým odchylkám, lze v souhrnu říci, že se nejedná o zásadní změny, které by poukazovaly na změnu voličského trendu.
Stejně jako v červenci i v srpnu je třetí nejsilnější stranou KSČM, která s aktuálním ziskem 14,5 procentních bodů posílila oproti minulému měsíci o tři desetiny procentního bodu.
Zcela beze změn je pak v porovnání s červencem TOP 09, která zůstává se ziskem 12,1 procenta hlasů čtvrtou nejsilnější parlamentní stranou.

TOP 09 i nadále potvrzuje svoji pozici pravicového lídra na domácím politickém kolbišti. S minusovým rozdílem jednoho procentního bodu oproti červenci se aktuálně těší přízni 6,4 procenta voličů KDU-ČSL. Poslední stranou, která by aktuálně splnila podmínky pro vstup do Poslanecké sněmovny ČR, by byla ODS, která by aktuálně získala podporu 5,4 procenta voličských hlasů. Občanští demokraté si sice oproti červenci polepšili o dvě desetiny procentního bodu, nicméně i nadále lze říci, že ODS svádí boj o své voliče a o své sněmovní pozice.

Stejně jako v předchozích měsících ukazuje i srpen pak na velice reálnou možnost, že do boje o poslanecká křesla v příštích volbách mohou zasáhnout i další politické strany jako například Česká pirátská strana, která v srpnovém šetření společnosti SANEP získala podporu 4,5 procenta voličů. Piráti sice oproti předchozím měsícům ztrácejí, a to zejména vinou změny ve vedení strany, nicméně i nadále se jedná voličsky atraktivní politický subjekt.

Naopak dnešní parlamentní hnutí Úsvit zaznamenává dlouhodobý pokles voličské přízně a aktuální hodnota 4,5 procenta hlasů podle SANEP, respektive 5,5 procenta podle Medianu rozhodně nezaručuje této straně jistotu dalšího volebního úspěchu. Poslední stranou, která by aktuálně překročila tříprocentní hranici, je Strana zelených se ziskem 3,4 procenta hlasů.

Strana svobodných občanů, která excelovala ve volbách do Evropského parlamentu, kde ji k volebnímu úspěchu pomohla extrémně nízká volební účast, by při aktuální volební účasti 54,3 procenta voličů v hypotetických parlamentních volbách získala 2,7 procenta hlasů.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ