Požadavky
Sobotka: Británii v EU chceme, práva občanů ale musí být stejná
13.11.2015 20:11
Česká republika chce, aby Velká Británie zůstala součástí Evropské unie, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) britskému ministru zahraničí Philipu Hammondovi, s nímž se sešel v Praze. Na jednání se také postavil za zachování volného pohybu uvnitř unie a stejných práv pro občany všech zemí osmadvacítky.
Britský premiér David Cameron tento týden v projevu o požadavcích reforem unie, které jsou podmínkou pro setrvání Británie v EU před nadcházejícím referendem o členství, vyzval mimo jiné k omezení volného pohybu osob uvnitř Evropské unie a k omezení sociálních dávek pro občany EU, kteří přicházejí do Británie.
"My jsme připraveni se velmi pragmaticky bavit o těch návrzích Velké Británie. Probrali jsme všechny čtyři základní oblasti. Já myslím, že ve třech oblastech je Česká republika schopna debatovat spolu s ostatními členskými zeměmi Evropské unie o nějakém společném přijatelném kompromisu," řekl Sobotka.
"V jedné oblasti jsme se neshodli a to je otázka rovných práv všech občanů Evropské unie, ať už se nacházejí v jakékoliv členské zemi," poznamenal dále. Hammondovi zdůraznil, že Česku záleží i na zachování volného pohybu v unii. To je podle premiéra věc, kde si Praha těžko dokáže představit kompromis. "Prostě trváme na tom, aby nebyla diskriminace občanů Evropské unie v kterékoliv členské zemi a aby byla zajištěna svoboda pohybu," uvedl.
O britských požadavcích na reformu osmadvacítky má podle Sobotky v prosinci diskutovat Evropská rada, kterou by Evropská komise měla informovat o možnostech průniku mezi návrhy Británie a postoji jednotlivých členských zemí. "Pak předpokládám, že na jaře nebo na samém počátku příštího roku by na evropské úrovni už mohlo padnout nějaké rozhodnutí, pokud budeme schopni dosáhnout konsenzu," uzavřel Sobotka.
Britský ministr zahraničí se odpoledne sešel také se svým českým protějškem Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Na tiskové konferenci po jednání vyjádřil přesvědčení, že reformní návrhy Londýna směřují k efektivnější a flexibilnější Evropské unii zaměřené na ekonomický růst a tvorbu pracovních míst.
Zaorálek poznamenal, že se vedla debata jak o návrzích, o nichž je Česko připraveno jednat, tak i o těch, kde cítí zásadnější problém. Oba politici řešili také migraci nebo situaci v Sýrii.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.