Jednání
Sobotka chce do čela sněmovny Hamáčka. ANO chce hlídat kasu
25.11.2013 13:19
Hnutí ANO bude mít klíčovou funkci ministra financí, sociální demokracie by měla vést Poslaneckou sněmovnu. Strany se na tom dohodly na pondělním jednání v Průhonicích u Prahy. Zatímco ANO jméno budoucího ministra nezveřejnilo, šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka by za vhodného kandidáta na předsedu dolní komory považoval jejího bývalého místopředsedu Jana Hamáčka. ANO nominuje na první místopředsedkyni sněmovny Jaroslavu Jermanovou. Po jednání klubu to dnes řekl jeho předseda Jaroslav Faltýnek.
"My vidíme hlavně naši roli v řízení státu, proto i dneska ČSSD akceptovala, že resort financí v případě dohody o koaliční vládě připadne hnutí ANO," řekl novinářům po skončení téměř čtyřhodinového jednání šéf ANO Andrej Babiš. "Nemluvili jsme o jménech, ale vždycky jsme tvrdili, že ten resort pro nás je klíčový," dodal.
"Dohodli jsme také s hnutím ANO na tom, že kandidáta na funkci předsedy Poslanecké sněmovny předloží sociální demokracie," nechal se zase slyšet Sobotka, jehož strana původně o post ministra financí také usilovala. "Rádi bychom usilovali o základní trojčlenku, která umožňuje efektivně vládnout, tedy aby premiér, ministr financí a ministr vnitra byli nominováni stejnou politickou stranou," uvedl k tomu Sobotka před několika dny v tisku. Když post šéfa státní kasy obsadí ANO, ocitne se Sobotka ve stejné pozici jako tehdejší premiér Petr Nečas, jehož ODS v minulé koaliční vládě také resort financí nekontrolovala.
Návrh na vedení sněmovny projednají sociálnědemokratické grémium a poslanci strany v příštím týdnu, Sobotka preferuje Hamáčka. "Pokud mě vedení ČSSD a poslanecký klub navrhnou jako kandidáta na předsedu sněmovny, budu se o toto místo rád ucházet," řekl Hamáček, o němž se spekulovalo také jako ministrovi obrany. Sněmovna bude mít čtyři místopředsedy, jeden z těchto postů připadne ANO.
Podle Babiše by bylo nešťastné, aby proti sobě strany vyjednávající o budoucí vládě stavěly ve sněmovně dva různé kandidáty. Kdo by se mohl stát místopředsedou za ANO, neuvedl. Kandidátkou na funkci předsedkyně dolní komory, kterou si dříve ANO také nárokovalo, byla stranická místopředsedkyně Věra Jourová. Ta by podle Babiše, který dnes zdůrazňoval význam exekutivních postů, mohla "určitě" být kandidátkou ANO na ministryni pro místní rozvoj, pokud post hnutí připadne. Sobotka však uvedl, že se na schůzce s výjimkou ministerstva financí o dalších vládních postech nejednalo.
Babiš chce ministerský post pro sebePokud jde o resort financí, dovede si Babiš představit, že připadne jemu. "Já si myslím, že na ten resort můžu jít, protože z hlediska lustračního zákona si myslím, že ho (lustrační osvědčení) nepotřebuji, i když je takový úzus, záleží to na panu prezidentovi," uvedl. Babiš se v současnosti na Slovensku soudí kvůli tomu, že byl v aktech veden jako agent StB. Zeman se přitom nechal slyšet, že do vlády jmenuje jen ministry s čistým lustračním osvědčením.
Variantou by pro Babiše mohl být post vicepremiéra pro ekonomiku. "Z hlediska mého konkrétně vicepremiér pro ekonomiku si myslím, že by mi seděl asi lépe než ministr financí. Je to podobné tomu řízení, jaké aplikuji v Agrofertu, že to řídím sektorově," prohlásil s odkazem na svou firmu.
Dvojice největších sněmovních stran se dnes také shodla na dalších postech v dolní komoře, konkrétně na výborech. Sociální demokracie i hnutí ANO by podle dohody měly vést po pěti sněmovních výborech, dva KSČM a zbylé strany po jednom.
Dohodu o volbě předsedy sněmovny uvítala KSČM. "Na druhou stranu je zarážející, že obě strany jsou odhodlány při obsazování výborů Poslanecké sněmovny zásadním způsobem porušit princip poměrného zastoupení," sdělil předseda KSČM Vojtěch Filip. To je cesta, kterou zvolila předchozí koaliční vláda a která ohrožuje principy parlamentní demokracie, dodal.
Místopředsedkyně Jermanová?Jaroslava Jermanová byla v minulosti starostkou středočeské obce Krhanice a krajskou zastupitelkou za ODS. "Důvěry klubu si velmi vážím a doufám, že budu přínosem pro Poslaneckou sněmovnu," řekla.
ANO původně usilovalo o funkci předsedy dolní komory pro svoji místopředsedkyni Věru Jourovou. S ČSSD se ale nakonec dohodlo, že předsednické křeslo přenechá sociální demokracii, která do něj navrhne Jana Hamáčka. Dá se předpokládat, že když Jourová nebude ve vedení sněmovny, bude kandidátkou na ministryni. Šéfovat by mohla ministerstvu pro místní rozvoj, kde už dříve působila jako náměstkyně.
Navržení Filipa
Komunisté na místopředsedu Sněmovny nominovali podle očekávání svého šéfa Vojtěcha Filipa, který zastával tento post v předminulém funkčním období. Oznámil to předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Komunisté budou podle něho do čela dolní komory volit kandidáta ČSSD Jana Hamáčka.
Filip uvedl, že komunisté chtějí opět předložit návrh na zrušení lustračního zákona, který znemožňuje spolupracovníkům Státní bezpečnosti (StB), tedy bývalé komunistické tajné policie, zastávat vybraná místa ve veřejné správě. "Pokud zůstane tento zákon v platnosti, budeme v rámci zákona o státní službě předmětem kritiky a sankcí od Evropské unie," prohlásil Filip.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.