Sobotka: Evropa bude magnetem pro běžence dalších deset let

Domácí
2. 3. 2016 12:47
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Evropa bude podle premiéra Bohuslava Sobotky magnetem pro běžence i v příštích deseti letech, pokud zůstane místem prosperity a stability. Migračním proudům nebude možné zabránit, pokud se v okolí Evropy nevytvoří stabilní prostředí. Premiér to řekl senátorům v rámci debaty o výsledcích únorového summitu EU.

"Pokud Evropa bude místem prosperity, stability míru, bude fungovat jako magnet pro lidi, kteří jsou na útěku před válkou, ale i pro lidi, kterým se prostě daří špatně," řekl premiér. "A to je věc, která se nezmění za rok, za dva roky ani za deset let," uvedl. "Jsme schopni v příštích letech migrační proudy přesměrovat, ale nejsme schopni jim zabránit, pokud se v okolí Evropy nevytvoří stabilnější bezpečnostní prostředí," dodal.

Anketa:

Obáváte se, že dojde k vyhrocení nálad v české společnosti v souvislosti s uprchlickou krizí?

Důvodem je podle premiéra také to, že chybí mechanismy ochrany vnější mořské hranice EU. Sobotka uvedl, že vnější schengenskou hranici lze zabezpečit na pevnině. Z toho vycházel i záložní plán na zřízení záložní schengenské hranice jižně od Maďarska, pokud by Řecko ve spolupráci s Tureckem nezvládlo svou roli.

Česko preferuje společné řešení

Česko preferuje společné řešení EU, řekl předseda vlády k dotazům, jak byl záložní plán prosazován na summitu. Předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera přiznal, že účinné řešení migrační krize nezná. Pomoci by podle něj mohla OSN; zasadit by se mohla o rozdělení běženců mezi neevropské státy namísto kritiky, kterou její představitelé častovali státy EU za přístup k migrantům.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) mimo jiné uvedl, že o migrační krizi se v Česku hodně hovoří, "ale po pravdě řečeno málokdo tu něco dělá". Zopakoval, že cestou k ukončení migrační krize je odstranění jejích příčin, tedy zejména obnovení míru v zemích původu běženců.

Senátoři se na tom shodli i v závěrečném stanovisku, stejně jako na potřebě spolupráce EU a Turecka v omezování migrace. Ocenili rozhodnutí NATO pomoci s monitorováním běženců, kteří se přes moře snaží dostat do Řecka. Senát také označil "nezbytné, aby všichni členové vlády České republiky zastávali v problematice migrace při svých veřejných vystoupeních doma i v zahraničí jednotné vládní postoje".

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Kvůli očekávanému extrémnímu dešti zasedne Ústřední povodňová komise

Domácí
7. 7. 2025

Stanice metra Staroměstská zůstane po požáru eskalátoru uzavřená asi měsíc

Domácí
Aktualizováno: 7. 7. 2025 23:44
ilustrační foto

Muž chtěl upálit tři lidi. Vinu odmítl, prý se nechal unést. Hrozí mu doživotí

Domácí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ