Sobotka: Nejde jen o mě, se Zemanem "hraji" o ústavní postup

Domácí
14. 1. 2014 17:30
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka.

Výsledek nynějšího jednání s prezidentem Milošem Zemanem o složení nové vlády se podle budoucího premiéra Bohuslava Sobotky může stát precedentem. Zeman, i když byl zvolen v přímé volbě, by neměl do složení nového kabinetu zasahovat.

Anketa:

Má prezident Miloš Zeman mluvit budoucímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi do výběru ministrů?

Zeman minulý týden prohlásil, že má k některým kandidátům na ministry výhrady. Před jmenováním vlády chce jednat o možných alternativách a chce se s navrženými adepty na vládní funkce setkat.

"Pokládám za důležité si uvědomit, že teď se nejedná o konkrétní personální složení vlády, ale jedná se i o určitý precedens z hlediska postupu ústavních institucí v budoucnu," řekl Sobotka. Podle něj by se vláda i nadále měla odvozovat od parlamentní většiny, a ne od názorů prezidenta, i když byl zvolen v přímé volbě.

Podle Sobotky přímo zvolení prezidenti v okolních státech, například na Slovensku a Rakousku, politickým stranám do sestavování kabinetu nezasahují.

Sobotka zopakoval, že prezidentovy výtky k některých kandidátům na ministry nepovažuje za tak závažné, aby kvůli tomu uvažoval o jiných kandidátech. Předpokládá, že adepti se budou moci obhájit na schůzkách se Zemanem.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kateřina Šulová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ