Sobotka: Nesmíme dělat to samé, co Kalousek s Nečasem

Domácí
4. 5. 2014 11:05
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka.

Současný koaliční kabinet se snaží nastartovat hospodářský růst a nikdo nemůže čekat, že se bude u státních výdajů chovat jako předchozí pravicová vláda. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to řekl v rozhovoru pro ČTK ke 100 dnům jeho kabinetu. Reagoval tak na výtky opozice, že jeho vláda příliš utrácí. Sobotka je s počínám svého kabinetu spokojený, v uplynulých dvou letech se podle něj v zemi nevládlo, až jeho vláda prý problémy řeší a neodsouvá je.

Anketa:

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky má za sebou 100 dnů existence. Jak jste s ní spokojení? Známkujeme jako ve škole.

"Od toho jsou volby, aby se mimo jiné měnila i hospodářská politika vlády a nikdo nemohl čekat, že Sobotkova vláda bude dělat stejnou hospodářskou politiku jako Kalouskova a Nečasova vláda," řekl Sobotka.

První tři měsíce nové vlády byly podle něj velmi intenzivní. "Mně to tedy hodně zrychlilo osobní život a vnímání času. A je to intenzivní práce," uvedl premiér. Uvítal nicméně, že sociální demokraté jsou po letech v opozici konečně u kormidla. "Tohle je myslím šance na to, aby se skutečně některé věci pohnuly velmi rychle dopředu," řekl Sobotka.

Opozice vládu kritizuje především za personální výměny na ministerstvech. Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska mnozí ministři vyhodili zkušené a profesionální úředníky, kteří na ministerstvech pracovali bez ohledu na politickou příslušnost ministra. Předseda ODS Petr Fiala se navíc obává, že noví lidé, které si koalice přivedla, budou připravovaným zákonem o státní službě na jednotlivých úřadech "zafixováni".

"Když se třeba podívám sem na Úřad vlády, tak nikdo nemůže říct, že by tady probíhaly nějaké plošné čistky, nebo že bychom vyhazovali lidi po stovkách," reagoval Sobotka. Změny ve funkcích se podle něj dotýkaly zejména politických nominací z období minulých vlád.

Kritika pravice

Obě pravicové strany, které spolu v minulosti seděly ve vládě, se shodnou také na kritice vládních výdajů. Kabinet v prvních třech měsících rozhodl například o navýšení odvodů za státní pojištěnce či vyšší valorizaci penzí. "Vláda nám ukazuje, že je připravena vést náš stát k mnohem většímu zadlužení a v podstatě bezdůvodně. Protože jsme v době, kdy se očekává ekonomický růst, vládu nic netlačí k tomu, aby se takto chovala," řekl Fiala. Podle Kalouska navíc koalice slibovala, že na vyšší výdaje najde peníze v lepším výběru daní a úsporách. "Je zřejmé, že nechtějí ušetřit, ani lépe vybrat daně," poznamenal Kalousek.

Vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) naopak považuje za jeden z hlavních úspěchů vlády to, že se na některých ministerstvech podařilo zastavit plýtvání. "Většina ministerstev funguje tak, jak má. Některé věci si teprve musí sednout. První fáze byla spíš obranná a úklidová, a to bude ještě nějaký čas trvat," hodnotí 100 dnů vlády Bělobrádek. Lidovecký předseda ale připouští, že některé věci se koalici zatím nedaří. "Pořád jsme se neshodli na takových základních věcech, jako je zákon o státní službě," řekl Bělobrádek.

Předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš, který je vlastníkem skupiny Agrofert, si v počátcích postěžoval, že některé věci není možné prosadit tak rychle, jak by chtěl. "Chtěli bychom aplikovat nový elektronický výkaz DPH, aby stát měl možnost kontrolovat vstupy a výstupy. Než uděláme legislativu, tak to bude nejdříve 1. ledna 2015 a pak to můžeme zavést až v červenci. Vlastně rok a půl budeme řešit něco, co může v privátní firmě trvat měsíc," řekl nyní šéf hnutí ANO. S podobnou situací se podle něj potýká také ministerstvo dopravy, které chce urychlit výstavbu dopravní infrastruktury.

ČSSD a ANO

Především mezi ČSSD a ANO vypukly během prvních tří měsíců spory například kvůli financování zdravotnictví. Vláda pak na posledním jednání schválila balíček opatření, která mají finanční toky v tomto resortu zprůhlednit. Podle Bělobrádka některé spory v koalici zbytečně přecházely do osobní roviny. "Spory by se měly řešit na tomu určených orgánech, ne přes média. Ale celkově myslím, že je tam (v koalici) dobrá vůle," konstatoval Bělobrádek.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš vládu označuje za "provozní", podle něj zatím žádné zásadní kroky neprosadila. Dolejš koalici vytýká například to, že dosud neschválila protikorupční zákony z dílny iniciativy Rekonstrukce státu, ke kterým se strany před volbami přihlásily. Připomněl, že bez výsledku skončila také komise, která měla jednat o úpravě církevních restitucí.

Podle Dolejše jsou úspory, které vláda veřejnosti prezentuje, spíše "mediálním spektáklem". "Efekty těchto úspor jsou v nedohlednu, nebo jen okrajové. Nezachrání to deficit a nesežene to peníze pro resorty, kde finance chybí," řekl Dolejš.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šulová Kateřina

Další čtení

ilustrační foto

Průzkum: Většina lidí má zájem o úsporné bydlení, kroky k němu ale činí desetina

Domácí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Z pískovny Čavyně směřovalo 300.000 tun materiálu na stavbu dálnice D4

Domácí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ