Prezident republiky Miloš Zeman dnes pověřil jednáním o sestavení vlády předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Jednou z třecích ploch mezi socialisty a případnými koaličními partnery z hnutí ANO 2011 Andreje Babiše bylo progresivní zvýšení daní fyzických osob. V diskusním pořadu televize Barrandov Sobotka připustil variantu, že daně v této oblasti mohou zřejmě zůstat až do roku 2015.
Přes silné proklamace socialistů se jeden z největších předvolebních taháků ČSSD, progresivní zvýšení daní pro vysokopříjmové skupiny, poněkud odsouvá na vedlejší kolej. "Předpokládám, že vyjednání nové vlády by mohlo být uskutečněno do konce roku... I z tohoto pohledu je zřejmé, že měnit daňovou skladbu k lednu 2014 by bylo velmi složité. Navíc už po minulé vládě je tady do roku 2015 nastavena sedmiprocentní daňová přirážka pro vysoké příjmy nad sto tisíc korun," uvedl Sobotka.
Právě daňová otázka byla jednou z největších překážek při vyjednávání ČSSD a hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Člen vyjednávacího týmu tohoto hnutí Martin Stropnický v televizi Barrandov poznamenal, že ANO 2011 je blíže přímé účasti ve vládě. "Experti i vyjednavači dělají maximum, Uvědomujeme si, že menšinová vláda, pouze s tolerancí, by byla slabá. Myslím, že jsme se přiblížili našemu angažmá ve vládě," připustil Stropnický.
I k daňové otázce poznamenal, že věří, že obě strany v jejich programech nakonec bude více spojovat, než rozdělovat. "Kompromis by měl být ukázkou moudrosti a dávat naději najít řešení," doplnil Stropnický.
To glosoval i Sobotka, který odrážel dotazy moderátora Františka Nachtigalla ohledně ústupu ze svých proklamovaných pozic tím, že musí reagovat na volební výsledky. "My jsme sice vyhráli volby, ale dostali jsme jenom přes dvacet procent hlasů. Je z toho logické, že neprosadíme sto procent svého programu... V rámci daní nechceme opakovat chyby vlády minulé a živelně na poslední chvíli měnit daně. Chceme mít čas ty věci dlouhodobě projednat. Přesto si ale myslím, že z dlouhodobějšího hlediska pro investice do hospodářského růstu, stabilizaci zdravotnictví nebo valorizaci důchodů budou potřeba dodatečné daňové příjmy," sdělil Sobotka.
Martin Stropnický se také mimo jiné vyjádřil k případnému rozložení vlády a počtu ministerstvech. "Žádné nové resorty se rozhodně zavádět nebudou a nebavili jsme se ani o žádném slučování ministerstev," dodal.