Sobotka přiznal, že Česko nemá kapacity pro uprchlíky z Ukrajiny

Domácí
2. 3. 2014 11:55
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka.

Premiér Bohuslav Sobotka vysvětloval v nedělní Partii postoj české vlády ke krizi na Ukrajině v souvislosti s možnou ruskou intervencí. Premiér přiznal, že nynější vláda se připravuje na možné krizové scénáře v případě omezení přísunu plynu do Česka. Na druhé straně neví, jak dlouho bychom bez něj vydrželi.

Sobotka přiznal, že doufá v dialog NATO a EU s Ruskem. Prezident Viktor Janukovyč podle něj ztratil legitimitu v době schválení nových zákonů, které mění poměry na Ukrajině. Česká republika nyní jedná s vládou na Ukrajině, která je legitimní, protože vznikla na základě velké nespokojenosti tamějších obyvatel. Upozornil, že je nutné respektovat vůli obyvatel, a kritizoval Rusko za to, že konflikt prezentuje jako etnický. Hlavní příčinou nespokojenosti byla podle premiéra vysoká korupce a kriminalita.

Česká republika není příliš připravena na příliv ukrajinských uprchlíků. Na původně plánovanou pomoc připravovanou zeměmi visegrádské čtyřky nakonec asi nedojde. Jak uvedl Sobotka, Česká republika je připravena společně se sousedním Slovenskem a Polskem poskytnout humanitární pomoc. Uprchlíky ve stavu nouze je možné přijmout, ale maximálně stovky, na víc nebudou peníze. Připomněl, že pomoc Ukrajině Česko koordinuje v rámci  EU a nebude vystupovat individuálně.

Kumulace funkcí je špatná. Zabránit tomu nejde

K personálním přesunům stínových členů TOP 09 a ODS do politického hnutí ANO se Sobotka vyjadřoval poměrně hanlivě. Koaliční přestřelku, která proběhla mezi ním a předsedou ANO o tom, kdo má ve svých řadách více kmotrů, Sobotka bagatelizoval. Prý šlo o zbytečnou při, nicméně neukazuje to na špatné vztahy mezi koaličními partnery.

Sobotka přiznává, že nevěří v dlouhodobou existenci hnutí ANO. Nejen proto, že ve srovnání s ČSSD jde o velice mladou stranu, ale především proto, že bylo založeno za účelem protestu proti ustaveným politickým stranám. Na druhé straně přiznává, že nynější vláda má velký potenciál vydržet celé volební období, protože do sněmovny byly zvoleny dvě největší politické strany.

Podle premiéra je jednou z opor nynější vlády i zákaz kumulace funkcí. V době, kdy poslanci vykonávali zároveň i funkci hejtmana či další funkce, docházelo ke snížení pracovní efektivity. Podle Sobotky to ovšem není problém členů vlády, kteří kromě svých poslaneckých mandátů vedou i různá ministerstva. 

Zda členové sociální demokracie budou kumulovat funkce, je přitom na jejich rozhodnutí. Jak sdělil premiér Sobotka, strana nemá žádné páky, jak poslance zastávající více funkcí přinutit, aby se vzdali mandátu. Ačkoli před volbami všichni kandidáti podepsali příslib, že se v případě zvolení rozhodnou, jakou funkci budou zastávat, jde čistě o gesto jejich vůle.

Sobotka v závěru debaty přiznal, že zruší poplatky za recept a za pobyt v nemocnici. Nově vzniklou díru v příjmech ve výši zhruba 3,75 miliardy ročně doplatí zaměstnanci na svém pojištění. Vzhledem k rychlému zrušení plateb budou zdravotní zařízení v mezičase placeny ze státní rezervy. Premiér zároveň chce zabránit dalšímu zadlužování nemocnic. Přiznal, že v příštím roce by ze státního rozpočtu šlo více peněz do zdravotnictví. Stejně jako v dalším roce počítá s větším přídělem peněz na valorizaci důchodů.

Autor: - bja -Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ