Sobotka: Puč à la 1948. Hašek: Neuvěřitelné!

Domácí
28. 10. 2013 11:01
Bohuslav Sobotka (vlevo) a Michal Hašek, rivalové v ČSSD.
Bohuslav Sobotka (vlevo) a Michal Hašek, rivalové v ČSSD.

Prezident Miloš Zeman by neměl zasahovat do vnitřních poměrů v ČSSD. V prohlášení to uvedl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Za skandální označil to, že byl vyzván předsednictvem k rezignaci poté, co se jeho spolustraníci se Zemanem sešli.

Sobotka výzvu označil za pokus o puč a mocenské převzetí strany. Podle něj by se odehrál v případě jakéhokoliv volebního výsledku ČSSD. První místopředseda ČSSD Michal Hašek i někdejší šéf poslanců této strany Jeroným Tejc Sobotkovo vyjádření odmítli.

Zeman podle Sobotky nemá právo radit ČSSD, když Strana práv občanů Zemanovci, jejímž je čestným předsedou, ve volbách propadla. "ČSSD nesmí skončit jako SPOZ. Naprosté a nekritické podřízení ČSSD vůli a rozmarům prezidenta republiky, které prosazuje Michal Hašek, učiní stranu dlouhodobě nevolitelnou pro velkou část jejích voličů," uvedl Sobotka.

Zeman v rozhovoru pro úterní vydání časopisu TÝDEN prohlásil, že kdyby byl na místě předsedy ČSSD on, na svoji funkci by po volbách rezignoval (ČSSD volby vyhrála, ale se ziskem 20,5 procenta hlasů je daleko za očekáváním - pozn. red.).

Sobotka má za to, že by se strana měla soustředit na vyjednávání o sestavení vlády. "Místo toho páchá v přímém přenosu pokus o politickou sebevraždu," uvedl. "Každý, kdo sledoval dění ve straně v uplynulých letech, ví, že klíčový podíl na existenci dvouhlavé ČSSD má právě její místopředseda Michal Hašek, který dlouhodobě není schopen respektovat fakt, že nebyl zvolen předsedou ČSSD," uvedl Sobotka.

Vnitřní poměry v sociální demokracii ovlivňuje podle něho Haškovým prostřednictvím hradní kancléř a člen SPOZ Vratislav Mynář a také podnikatel a místopředseda SPOZ Martin Nejedlý. Sociální demokracie musí podle Sobotky zůstat autonomní stranou.

"Považuji za smutné, že rozhodnutí dvou třetin demokraticky zvoleného vedení strany v této situaci je považováno za puč, a ukazuje to na totální ztrátu sebereflexe Bohuslava Sobotky," reagoval Hašek. Pokládá za neuvěřitelné, že Sobotka odmítá výsledek hlasování předsednictva ČSSD respektovat. "Sociální demokracie dosáhla nejhoršího volebního výsledku v historii samostatné České republiky. Závazek, se kterým předseda ČSSD spojil převzetí odpovědnosti za kampaň a řízení strany v předvolebním období, byl dosáhnout 33 procent hlasů. Výsledek 20,5 procenta je pro ČSSD jednoznačně katastrofou v situaci, kdy pravicové strany zdevastovaly zemi a ČSSD měla výhodu kandidatury z opozice. Oproti minulým volbám jsme přišli o více než 130 tisíc voličů a další dvě procenta hlasů. Přitom Jiří Paroubek při lepším výsledku okamžitě rezignoval, právě do rukou Bohuslava Sobotky," uvedl v prohlášení Hašek. Žádá co nejrychlejší svolání stranického ústředního výkonného výboru; mimořádný sjezd ČSSD by se podle něho měl uskutečnit hned po dokončení jednání o vládě, z něhož Sobotku předsednictvo v neděli vyšachovalo.

"Co mě nejvíce překvapilo na tom (Sobotkově) dopise, jsou nejen osobní útoky na mě či Michala Haška, ale především to, že demokratické rozhodnutí dvou třetin členů předsednictva je označováno za puč či nějaký pokus o převrat," sdělil Tejc.

Sobotní schůzku u prezidenta Tejc nechtěl příliš komentovat, uvedl však, že za ním žádní kmotři nestojí a rozhoduje se autonomně. Za svébytnou nemá naopak reakci části veřejnosti, která dává třeba na sociálních sítích hlasitě najevo nesouhlas s postupem předsednictva.

Jeroným Tejc."Pokud se týká reakce veřejnosti (na pondělní odpoledne se chystá v Praze pochod na Hradčanské náměstí na podporu Bohuslava Sobotky - pozn. red.), tak ta je uměle vyvolávána lidmi kolem Jiřího Dienstbiera a myslím si, že nakonec důležité je, jak rozhodnou orgány sociální demokracie," dodal.

Sobotka tvrdí, že je připraven vyvodit politickou odpovědnost na sjezdu, který by se měl uskutečnit v březnu příštího roku. Své funkce by tam podle něj měli dát k dispozici všichni členové vedení ČSSD. "Budu rovněž respektovat fakt, pokud budu z funkce předsedy ČSSD odvolán tajným hlasováním ÚVV (ústředního výkonného výboru) v souladu se stanovami strany," uvedl s tím, že na post předsedy však nyní rezignovat nechce. "Nebudu ustupovat nátlaku, špinavé kampani a nedemokratickým praktikám, které připomínají metody, jež uplatňoval Zdeněk Fierlinger na půdě ČSSD v roce 1948. Pokud bych se takovým metodám nyní podřídil, popřel bych všechny hodnoty, které v politice léta prosazuji. I proto jsem se rozhodl na funkci předsedy ČSSD nerezignovat," uvedl v prohlášení.

"Já si myslím, že odvolávat se na Miloše Zemana nebo hledat nějakého vnějšího nepřítele, to zřejmě není ta správná cesta," řekl v reakci na Sobotkovo prohlášení místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který bývá řazen mezi prezidentovy příznivce ve straně. Sobotka řídil kampaň a podle Škromacha převzal dobrovolně odpovědnost za výsledek. Škromach očekává, že se do dvou nebo tří týdnů sejde ústřední výkonný výbor strany, který bude o situaci jednat.

Kritika z Bruselu

Střet v ČSSD vyvolal pozornost i v Evropském parlamentu. Podle Hannese Swobody, který stojí v čele frakce sociálních demokratů v EP, je k sestavení vlády v Česku nezbytná jednota ČSSD, vítěze parlamentních voleb. "Po posledních letech, kdy se (ČR) nedokázala zapojit na evropské úrovni, potřebujeme silnou vládu, která je rozhodnuta učinit z Evropy silnější a sociálně spravedlivější místo. Proto je jednotné stranické vedení nezbytné," uvedl Swoboda.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Lipavský: Letecké poplachy ukazují, jak moc to Putin s příměřím myslí vážně

Domácí
19. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ