Haškův konec
Sobotka: Tři rezignace stačí. Nemůžu rozstřílet celé vedení ČSSD
08.11.2013 11:11 Aktualizováno 08.11. 11:31
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka nevidí důvod, aby na funkci místopředsedů strany rezignoval další účastník lánské schůzky Milan Chovanec a ani Lubomír Zaorálek, jenž se sice schůzky s prezidentem Milošem Zemanem neúčastnil, ale měl být členem vyjednávacího týmu pod vedením Michala Haška. Chovance a Zaorálka dnes vyzvali k vyvození odpovědnosti Hašek s předsedou poslaneckého klubu ČSSD Jeronýmem Tejcem, kteří odstoupili z funkcí ve vedení strany.
Anketa:
Myslíte si, že se po rezignaci Haška, Škromacha a Tejce situace v ČSSD uklidní a předseda Sobotka povládne ČSSD pevnou rukou?
"Není možné rozstřílet celé vedení sociální demokracie, aby strana ztratila schopnost vést jednání o vládě," uvedl předseda ČSSD. Zklidnění situace a zahájení jednání podle něho umožnily už rezignace místopředsedů Haška, Zdeňka Škromacha a Tejce, kteří se provinili zejména tím, že nerespektovali usnesení výkonného výboru a pokusili se šéfa strany vyřadit z jednání o nové vládě, uvedl Sobotka.
Zatímco tato trojice lánskou schůzku nekomentovala nebo dokoce popírala, Chovanec ji jako první přiznal. Šéf ČSSD řekl, že stranické vedení bude doplněno na nejbližším sjezdu.
Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška je rezignace Haška a Tejce logickým vyústěním situace v ČSSD. "Možná škoda, že k tomu došlo až tak pozdě," dodal. Lidovci zatím nemají s ČSSD domluvenou schůzku, čekají, až je sociální demokraté sami zkontaktují.
Po nedělním jednání stranického ústředního výkonného výboru bude znám vyjednávací tým ČSSD a podle Sobotky začnou jednání o vládě s hnutím ANO a KDU-ČSL. Výkonný výbor by měl podle Sobotky vyslat jasný signál, že se ČSSD zkonsolidovala. Sobotka chce na jednání výboru také navrhnout konání mimořádného sjezdu ČSSD na 22. února příštího roku, podotkl ale, že názory na nutnost jeho svolání se liší.
Proti je například předseda Senátu Milan Štěch, podle kterého už za nynější situace není potřeba. "Situace se vyřešila," řekl. Podle Štěcha jsou možnosti, jak doplnit vedení bez sjezdu, častěji by se mohlo scházet předsednictvo. Hašek, Škromach a Tejc prý odstoupili pozdě, je však dobře, že se tak stalo. Jednali "neseriózně a zákeřně", uvedl.
Schůzky u prezidenta, která se konala bezprostředně po volbách, se zúčastnil ještě jihočeský hejtman Jiří Zimola. Na členství v předsednictvu a výkonném výboru strany rezignoval na konci října.
ČSSD už má podle Sobotky analýzu programových průniků s ANO a s KDU-ČSL a v řadě oblastí, například ve valorizaci důchodů a zefektivnění chodu státu, prý existuje shoda. Hodně daleko jsou si strany naopak v přístupu třeba k církevním restitucím a daním, podotkl předseda ČSSD. Konečné rozhodnutí o vyjednaných podmínkách o vládě bude na ústředním výkonném výboru.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.