Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádal dopisem ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) o posouzení možnosti přezkumu kladného stanoviska k posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) pro těžbu štěrkopísku na území Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku. Důvodem jsou dva nové hydrogeologické podklady, podle nichž hrozí narušení zdrojů pitné vody. Informoval o tom mluvčí vlády Martin Ayrer. Podle ministerstva životního prostředí však přezkumy ukázaly, že zdroje vody ohroženy nebudou.
Premiér v dopise uvádí, že firma České štěrkopísky usiluje o povolení k těžbě štěrkopísků v katastrálním území Uherského Ostrohu těsně u hranice Jihomoravského kraje. Těžba by se podle něj odehrávala na území Zlínského kraje, zatímco ohrožený vodní zdroj a dotčené obce jsou v kraji Jihomoravském. Poté, co MŽP vydalo kladné stanovisko EIA, se však podle premiéra objevily nové studie z nich prý vyplývá, že původní hydrogeologický model, z něhož MŽP vycházelo, obsahuje hrubé chyby. Nelze tedy zaručit, že těžba zdroje vody neohrozí, tvrdí.
"My jsme udělali v této věci už dva přezkumy. Tyto přezkumy dopadly tak, že bylo potvrzeno, že nebudou ohroženy zdroje pitné vody tou těžbou," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. "Zároveň musím zdůraznit, že ministerstvo životního prostředí vedlo ten proces nadstandardně. Nechali jsme nad rámec zákona udělat ještě jeden posudek, který rovněž potvrdil, že těžbou nedojde k ohrožení zdroje pitné vody," dodala mluvčí.
Mluvčí také uvedla, že ministerstvo není povolovacím orgánem a EIA není povolovací proces. Povolovacím orgánem je Český báňský úřad, a proto doporučuje, aby veškeré nové posudky směřovaly báňskému úřadu, který je může posoudit. "Ale samozřejmě pokud budou směřovány nějaké nové posudky na ministerstvo životního prostředí, tak je ministerstvo nechá oponovat," dodala.