Sociální demokraté získali hejtmany ve třech dalších krajích

Domácí
19. 11. 2012 11:32
Nový hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD).
Nový hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD).

Hejtmanem Olomouckého kraje zvolili krajští zastupitelé Jiřího Rozbořila (ČSSD), který ve funkci vystřídal Martina Tesaříka (ČSSD). Hejtmana volil i Královehradecký kraj, kde své místo nakonec obhájil Lubomír Franc (ČSSD). Podobně dopadla volba v Plzeňském kraji, znovu zvolen tam byl Milan Chovanec (rovněž ČSSD). 

Nově zvolení zastupitelé na ustavujícím zasedání složili slib a zvolili jedenáctičlennou krajskou radu, ve které devět míst připadlo sociálním demokratům a dvě křesla KSČM. Na pozici náměstků budou za ČSSD pokračovat staronové tváře. Prvním hejtmanovým náměstkem byl zvolen Alois Mačák, jenž bude mít na starosti dopravu a silniční hospodářství. Michael Fischer znovu dostal zdravotnictví, Yvona Kubjátová sociální věci a Radovan Rašťák kulturu. Oproti předchozím čtyřem letům se snížil počet náměstků ze sedmi na šest.

Spolupráci ČSSD a KSČM ve vedení Olomouckého kraje kritizovali zástupci opozičních stran. "Odpovědnost za to, že se KSČM opět vrací k moci, má jen a jen ČSSD," uvedla šéfka zastupitelského klubu ODS Markéta Záleská. Koaliční spolupráce ČSSD s KSČM se nelíbí ani zástupcům TOP 09, podle kterých se komunisté dostatečně nedistancovali od své minulosti. Volba hejtmana a krajské rady se v Olomouci obešla bez protestů veřejnosti.

V 55členném zastupitelstvu kraje mají sociální demokraté 19 mandátů, komunisti jich získali 16. Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty a ODS mají po osmi mandátech, TOP 09 a Starostové pro Olomoucký kraj čtyři.

Královéhradecký kraj

Staronovým hejtmanem Královéhradeckého se stal další sociální demokrat - Lubomír Franc. Na ustavujícím jednání o tom rozhodli zastupitelé, kteří nyní pokračují ve volbě dalších členů vedení kraje. V hradeckém kraji se ve volbách vítězná ČSSD dohodla na spolupráci s KSČM, jejich koalice má v zastupitelstvu těsnou většinu jediného hlasu. Proti účasti komunistů ve vedení kraje protestovaly zhruba dvě desítky studentů.

Staronový východočeský hejtman Lubomír Franc (ČSSD).Na post hejtmana hradeckého kraje kandidoval také šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, kterého navrhli opoziční strany.

Franc po zvolení poděkoval zastupitelům za důvěru, před svým zvolením uvedl, že dosavadní krajská vláda odvedla v minulých čtyřech letech kus poctivé a dobré práce, na kterou chce navázat a dále ji rozvíjet. Za priority v dalších čtyřech letech Franc například označil pokračování rekonstrukce náchodské nemocnice či zkvalitnění sítě sociálních služeb. V oblasti dopravy chce Franc určit páteřní síť silnic a podporovat dostavbu dálnice D11 až k polským hranicím.

Krátce po zvolení Francovi studenti několika středních škol z hradeckého kraje předali protestní dopis proti účasti KSČM v krajské vládě. "KSČM se neodstřihla od své minulosti a rozhodně by neměla vést krajské školství," řekl novinářům jeden ze studentů Ondřej Gelbič z Náchoda. Studenti v jednacím sále zastupitelů rozvinuli transparent s nápisem Stop KSČ (M) ve školství.

Volby v hradeckém kraji vyhrála ČSSD před KSČM, Koalicí pro Královéhradecký kraj a ODS. Do zastupitelstva se dostali ještě TOP 09 a Východočeši. Po volbách v roce 2008 utvořila ČSSD koalici s Koalicí pro Královéhradecký kraj a se SNK ED, jež se letos do zastupitelstva nedostala.

Plzeňský kraj

Milan Chovanec z ČSSD se opět stal hejtmanem Plzeňského kraje. Na ustavujícím zasedání zastupitelstva dostal 27 z 44 hlasů přítomných zastupitelů. K pohodlnému zvolení mu pomohla koalice ČSSD a KSČM.

Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD).Protikandidát na hejtmana, lídr vítězné ODS, Jiří Pospíšil dostal 17 hlasů opoziční ODS a TOP 09 a Starostů pro Plzeňský kraj.

Volby v Plzeňském kraji jako v jediném v ČR vyhrála ODS. Stejně jako druhá ČSSD má v 45členném zastupitelstvu 15 hlasů. Protože sociální demokraté dali při tvorbě koalice přednost komunistům, ocitla se ODS spolu s TOP 09 a Starosty pro Plzeňský kraj se třemi mandáty v opozici.

Hodinu před začátkem jednání zastupitelstva přišli před krajský úřad protestovat dva muži - političtí vězni ze 70. let. "Nechci, aby se opakovala minulost, aby se stalo mým dětem a našim vnoučatům to, co se stalo nám. Komunisté, kteří vylézají ze země, opět začnou kousat. Může se stát, že se probudíme a najednou budou jiné pořádky a ostnaté dráty a budou se zatýkat lidé," řekl Míla Petrovský, který byl podle svých slov jako ani je šestnáctiletý odsouzen do vězení, kde strávil přes deset let.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Kybernetický úřad varuje před využíváním produktů čínské společnosti DeepSeek

Domácí
10. 7. 2025
ilustrační foto

Většina rybníků je v pořádku, ale někde už platí zákazy koupání

Domácí
10. 7. 2025
ilustrační foto

V Kyjevě zabili plukovníka tajné služby. Vrah měl pistoli s tlumičem

Domácí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ