Soud rozpustil republikány, v ohrožení je dalších 61 stran

Domácí
15. 5. 2013 16:50
Republikán Miroslav Sládek na demonstraci proti vstupu do EU v roce 2004.
Republikán Miroslav Sládek na demonstraci proti vstupu do EU v roce 2004.

Nejvyšší správní soud (NSS) rozpustil bývalou parlamentní stranu Sdružení pro republiku - Republikánskou stranu Československa (SPR-RSČ). Důvodem jsou nedodané výroční finanční zprávy za roky 2006 až 2011. Soud rozpustil také další subjekt řazený na krajní pravici - Národní stranu. Poslanci navíc chtějí, aby vláda navrhla pozastavení činnosti dalších 61 stran, které do dolní komory řádně nedodaly výroční finanční zprávy o svém loňském hospodaření. U dalších 12 stran, které už pozastavenou činnost mají, by měla navrhnout jejich zrušení.

SPR-RSČ patřila od počátku 90. let až do roku 1998 k parlamentním stranám, poté se vliv republikánů zmenšoval. Strana vedená Miroslavem Sládkem proslula například extremistickou rétorikou a obstrukcemi při schůzích sněmovny. Sládek sám třikrát neúspěšně kandidoval na prezidenta. V programu strany se objevovaly nacionalistické a xenofobní názory.

Národní strana existovala od roku 2002 a v několika posledních letech už nevyvíjela činnost. Nejznámější tváří byla někdejší předsedkyně Petra Edelmannová. Strana vystupovala například proti členství v EU a proti islamismu. Hlásila se k odkazu takzvaných staročechů v české politice v 19. století. 

Soumrak malých stran

Neúplnou zprávu předložila podle usnesení například Demokratická strana zelených, Strana rovných příležitostí, Strana soukromníků nebo Nezávislí demokraté, v jejichž čele stojí někdejší šéf televize Nova Vladimír Železný. Nezávislí demokraté sice podali výroční zprávu, obsahovala ale výrok auditora s výhradou.

Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů.Svoji zprávu podle poslanců nepředložila například pravicová Strana svobodných občanů, kterou tvoří lidé mnohdy spojovaní s bývalým prezidentem Václavem Klausem. Vedení strany uvedlo, že výroční zpráva včetně všech ze zákona povinných dokumentů byla odevzdána ve Sněmovně 2. dubna, takže k pozastavení činnosti podle nich není důvod. "Žádost o pozastavení činnosti bez zákonného důvodu považují Svobodní za projev politické zvůle i obav z politické konkurence," uvedl předseda strany Petr Mach.

Zprávu o hospodaření nedodaly ani Hnutí Za Telefonování zdarma, hnutí Patrioti nebo hnutí Středočeši2012.cz, které před loňskými krajskými volbami vytvořili lidé spojení s bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem.

Sněmovna také konstatovala, že zprávu nepředložilo ani 19 stran, které jsou v konkursu, nebo už byly navrženy na zrušení. Patří mezi ně například dříve parlamentní Občanská demokratická aliance, ale také Moravská národní strana, Organizace nezávislých Rumunů nebo Politická strana žen a matek Československa.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Štěrba Martin

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ