Soud rozpustil republikány, v ohrožení je dalších 61 stran

Domácí
15. 5. 2013 16:50
Republikán Miroslav Sládek na demonstraci proti vstupu do EU v roce 2004.
Republikán Miroslav Sládek na demonstraci proti vstupu do EU v roce 2004.

Nejvyšší správní soud (NSS) rozpustil bývalou parlamentní stranu Sdružení pro republiku - Republikánskou stranu Československa (SPR-RSČ). Důvodem jsou nedodané výroční finanční zprávy za roky 2006 až 2011. Soud rozpustil také další subjekt řazený na krajní pravici - Národní stranu. Poslanci navíc chtějí, aby vláda navrhla pozastavení činnosti dalších 61 stran, které do dolní komory řádně nedodaly výroční finanční zprávy o svém loňském hospodaření. U dalších 12 stran, které už pozastavenou činnost mají, by měla navrhnout jejich zrušení.

SPR-RSČ patřila od počátku 90. let až do roku 1998 k parlamentním stranám, poté se vliv republikánů zmenšoval. Strana vedená Miroslavem Sládkem proslula například extremistickou rétorikou a obstrukcemi při schůzích sněmovny. Sládek sám třikrát neúspěšně kandidoval na prezidenta. V programu strany se objevovaly nacionalistické a xenofobní názory.

Národní strana existovala od roku 2002 a v několika posledních letech už nevyvíjela činnost. Nejznámější tváří byla někdejší předsedkyně Petra Edelmannová. Strana vystupovala například proti členství v EU a proti islamismu. Hlásila se k odkazu takzvaných staročechů v české politice v 19. století. 

Soumrak malých stran

Neúplnou zprávu předložila podle usnesení například Demokratická strana zelených, Strana rovných příležitostí, Strana soukromníků nebo Nezávislí demokraté, v jejichž čele stojí někdejší šéf televize Nova Vladimír Železný. Nezávislí demokraté sice podali výroční zprávu, obsahovala ale výrok auditora s výhradou.

Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů.Svoji zprávu podle poslanců nepředložila například pravicová Strana svobodných občanů, kterou tvoří lidé mnohdy spojovaní s bývalým prezidentem Václavem Klausem. Vedení strany uvedlo, že výroční zpráva včetně všech ze zákona povinných dokumentů byla odevzdána ve Sněmovně 2. dubna, takže k pozastavení činnosti podle nich není důvod. "Žádost o pozastavení činnosti bez zákonného důvodu považují Svobodní za projev politické zvůle i obav z politické konkurence," uvedl předseda strany Petr Mach.

Zprávu o hospodaření nedodaly ani Hnutí Za Telefonování zdarma, hnutí Patrioti nebo hnutí Středočeši2012.cz, které před loňskými krajskými volbami vytvořili lidé spojení s bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem.

Sněmovna také konstatovala, že zprávu nepředložilo ani 19 stran, které jsou v konkursu, nebo už byly navrženy na zrušení. Patří mezi ně například dříve parlamentní Občanská demokratická aliance, ale také Moravská národní strana, Organizace nezávislých Rumunů nebo Politická strana žen a matek Československa.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Štěrba Martin

Další čtení

Při nočním požáru bytu v Praze zemřel muž, dvě zraněné ženy skončily v nemocnici

Domácí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ