Soudruzi a soudružky! Poslední sjezd KSČ vrcholil 28. 3. 1986

Domácí
27. 3. 2016 18:01
Sjezd zahájil generální tajemník strany Gustáv Husák.
Sjezd zahájil generální tajemník strany Gustáv Husák.

Na XVII. sjezdu Komunistické strany Československa v březnu 1986 plánovala partaj komunismus pro 21. století. Nikdo z papalášů ale netušil, že je to vůbec poslední sjezd strany a článek "o vedoucí úloze KSČ" bude z ústavy vypuštěn už za pouhé tři roky.

Jo, to jsme ještě kráčeli leninskou cestou a v pondělí 24. března 1986 dokráčeli k XVII. sjezdu Komunistické strany Československa, jenž vyvrcholil v pátek 28. března. Nikoho z delegátů by ale tehdy nenapadlo, že to je sjezd poslední, ačkoliv Michail Gorbačov už v Moskvě opatrně spouštěl ekonomickou perestrojku a společenskou glasnosť. V českých zemích ovšem vládlo normalizační temno, o čemž nejlépe svědčí sjezdové projevy pronesené v pražském Paláci kultury. Třeba ministr vnitra ČSSR Vratislav Vajnar takto na sjezdu ponižoval tehdejší disent: "Oblíbeným tématem zneužívaným nepřáteli socialismu je už po celá desetiletí šíření výmyslů a pomluv o údajném porušování lidských práv v socialistických státech."

Na leninské cestě tehdy dokonce došlo k rehabilitaci diktátora Klementa Gottwalda, jak to dokazuje slavnostní akt, který se konal v rámci zahájení sjezdu. Kromě domácích papalášů se "vynikajícímu představiteli KSČ a mezinárodního dělnického hnutí" poklonili třeba šéfové komunistických a dalších revolučních partají z Kuby, Kampučie, Laosu, Mongolska či Vietnamu, celkem ze 127 zemí. Delegace také přivezly mnoho darů, které byly vystaveny ve druhém patře Paláce kultury. A že to zatím Gorbačov s přestavbou nemyslel úplně vážně, svědčí dar sovětských soudruhů. "Mezi dary zaujímá ústřední místo socha postavy Lenina z bílého mramoru, dar sovětské delegace," líčilo tehdejší Rudé právo. A předseda vlády Lubomír Štrougal o Leninovu odkazu také na sjezdu několikrát promluvil.

Sjezd zahájil generální tajemník strany Gustáv Husák.

Samotné sjezdové klání zahájil generální tajemník strany a prezident Gustáv Husák. "Vážené soudružky delegátky, vážení soudruzi delegáti, z celého srdce vás všechny vítám," pozdravil účastníky. A Husákovi lidé pak po čtyři dny pronášeli stereotypní projevy, v nichž se mimo jiné zabývali hlavními směry a úkoly rozvoje socialistické společnosti do roku 2000.

Třeba kulturní vývoj Československa se měl v osmé (1986-1990), deváté (1990-1995) a desáté pětiletce (1995-2000) vyvíjet následovně: "V kultuře a umění hodláme v úzké spolupráci s vládami republik podporovat vše, co pravdivě zobrazuje dnešní život, co napomáhá tomu, aby kultura ještě více pronikala mezi nejširší vrstvy našeho obyvatelstva, aby účinněji působila na formování socialistického způsobu života a estetického cítění, aby se spolu s profesionální uměleckou tvorbou široce rozvíjela kulturní tvořivá aktivita pracujících, zejména mládeže. Z tohoto hlediska budeme podporovat rozvoj kultury v místech a napomáhat národním výborům v jeho řízení a zabezpečování."

Fráze, fráze, fráze. Konkrétních plánů nabízel sjezd jen minimum. V rámci rozvoje ekonomiky například padl tento výhled: "Jaderné elektrárny se budou v roce 1990 podílet na celkové výrobě elektřiny cca 30 procenty a kolem roku 2000 zhruba 50 procenty. Výroba elektřiny z vodních elektráren se v tomto období zhruba zdvojnásobí." (Na celkové výrobě elektrické energie v dnešní ČR se jaderné elektrárny podílejí jednou třetinou.) Jenže na sklonku března 1986 nikdo nemohl vědět, že za necelý měsíc po sjezdu vybuchne sovětská jaderná elektrárna v Černobylu a Kreml se napřed havárii pokusí zatajit před světovou veřejností.

Když generální tajemník KSČ a prezident Husák v pátek 28. března svým projevem sjezd ukončil, za zády mu viselo heslo "Všechny síly strany a lidu k úspěšnému budování rozvinuté socialistické společnosti." Jenže tyhle "síly" už ale Češi a Slováci naštěstí napínali jen poměrně krátce, do listopadu 1989.

Autor: Ivan MotýlFoto: , youtube

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ