SPD se brání. Nařčení z popírání holocaustu považuje za kampaň

Domácí
6. 2. 2018 15:10
Tomio Okamura.
Tomio Okamura.

SPD nezpochybňuje utrpení lidí v protektorátním táboře v Letech u Písku, má ale výhrady k řešení pietního místa a zejména ke způsobu, jakým stát odkoupil vepřín v jeho blízkosti. V úterý to řekl předseda hnutí Tomio Okamura. Obvinění z popírání holocaustu, které v souvislosti s letským táborem zaznělo vůči němu i vůči poslanci SPD Miloslavu Roznerovi, označil za kampaň proti SPD vedenou s cílem zabránit přímé i nepřímé účasti hnutí na sestavování vlády.

"Hnutí SPD naprosto nezpochybňuje objektivní historická fakta o utrpení lidí, které prodělali v pracovním a sběrném táboře Lety v době druhé světové války. Plánovité vyvraždění Židů, Slovanů a tehdy takzvaného cikánského obyvatelstva bylo součástí zločinných plánů nacistů na takzvané konečné řešení rasové otázky. Jde o nezpochybnitelný fakt," řekl Okamura.

SPD má podle něj výhrady k tomu, jak stát řeší pietní úpravu v místech letského tábora. "Odmítáme utajovaný způsob jednání o odkoupení farmy za 450 milionů korun, která z části leží na bývalém území tábora, a považujeme postup v této věci za riziko ve vztahu k výdajům státu a celkovému majetkovému vypořádání místa," řekl.

Výhrady, které vůči němu a dalším politikům SPD zaznívají, označil za kampaň médií a politické konkurence. "Cílem je dostat SPD na politický okraj a zabránit přímé i nepřímé účasti SPD na sestavování vlády," uvedl. "Není náhodou, že tato kampaň nabrala na síle po zvolení Miloše Zemana znovu prezidentem České republiky. Kampaň má zabránit programové spolupráci SPD, prezidenta a hnutí ANO," řekl.

Okamura se ohradil také proti tvrzením, že prostřednictvím faktur za poradenství tuneluje SPD. Uvedl, že se proti tomu, stejně jako proti obvinění z popírání holocaustu, bude bránit právní cestou.

Okamura v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Vyjádření kritizovala pražská židovská obec i Muzeum romské kultury, které v něm spatřují popírání holocaustu.

Rozner loni na sjezdu SPD kritizoval odkup vepřína nedaleko pietního místa v Letech, který schválila vláda. "Bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půlmiliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku," řekl podle České televize spolustraníkům Rozner. Mladí sociální demokraté podali v pondělí na Roznera kvůli jeho výroku trestní oznámení, poslanec se podle nich dopustil popírání či zpochybňování genocidy.

Autor: ČTK Foto: archiv , Radek Cihla

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ