Sponzoři VV: miliony od dvacetiletých?

Domácí
2. 4. 2012 18:59
Věci veřejné.
Věci veřejné.

Do vysoké politiky se Věci veřejné dostaly řečmi o transparentnosti a boji proti korupci. Když jim pomalu zvoní politický umíráček, přijímají VV sponzorské dary od firem s nedohledatelnými majiteli. Neprůhledné společnosti s akciemi na majitele přitom dosud strana vehementně kritizovala.

Zatímco celorepublikově "véčka" ztrácejí podporu, na pár čtverečních metrech u Národního muzea v Praze se těší nevídané oblibě. Hned 11 firem, které zde mají své kanceláře, poslalo loni Věcem veřejným přes 15 milionů korun. Osm z nich sídlí v domě v Mezibranské ulici, další tři v budově na Václavském náměstí. Majetková struktura většiny firem je přitom neprůhledná.

Na adrese Mezibranská sídlí konkrétně společnosti Kastelis, Malepra, Actea Consulting, Laguna-M, Tribunus Plebis, Konzultační a informační, s.r.o, Seniko a Ponehodě CZ. Co vede tyto firmy k takové štědrosti a náklonnosti vůči straně, která zatím proslula především skandály, je nejasné.

Nejštědřejší sponzor strany je společnost Dennon Consulting, sídlící na Janském vršku v Praze, jež VV přispěla 6,4 milionu korun. Vyplývá to z výroční finanční zprávy. Firma v současnosti patří Izraelci Alexandru Kvajkovi. Pokladník strany poslanec Michal Babák ale pochybnosti odmítá s tím, že dar firma poslala ještě v době, kdy ji vlastnil Radek Nováček. Jaký ten má ke straně vztah, však poslanec už nevysvětlil.

Akciovky na klíč

V Mezibranské 4 nedaleko Národního muzea má ale sídlo také společnost Ready-firmy.cz, jež se zabývá prodejem společností s ručením omezeným i akciovek takzvaně na klíč. Na stejné adrese též klientům nabízí za úplatu virtuální kancelář - tedy zajištění dobré adresy bez toho, aby na ní společnost fyzicky sídlila. Má to i nespornou výhodu v tom, že vás jen tak nikdo nepřijde otravovat.

Takové firmy si často chodí pouze pro doručenou poštu a za další poplatek třeba dostanou k dispozici i skutečnou jednací místnost, kde si mohou uskutečnit s obchodními partnery jednání.

On-line deník TÝDEN.CZ již upozornil na to, že ekonomický expert VV Michal Babák o víkendu na internetu uvedl, že za akciovkou Kastelis stojí zprostředkovaně přes offshorovou firmu brněnský právník Daniel Musil. "Doktor Musil je celý týden na dovolené. Pošlete otázky písemně. Určitě odpoví," sdělila dnes asistentka Musila. Redakce však odpovědi neobdržela.

Podle oficiálního výpisu jsou členy představenstva i dozorčích rad ve firmách v Mezibranské velmi mladí lidé, což navozuje pocit bílých koní. Být v jednadvaceti letech členem takových orgánů není v Česku přeci jenom obvyklé. Musil, který podle vyhledávače Google sídlí také na stejné adrese, má stát i za další ze zmiňovaných firem. Malepra obdarovala VV částkou 2,68 milionu, Kastelis přispěl 3,5 milionu.

Zda i za ostatními společnostmi z Mezibranské stojí Musil, není zatím zřejmé. Pokud ano, jednalo by se o téměř třetinového sponzora.

Babák: Našimi dárci je 11 občanů České republiky

Michal Babák poslal včera večer do redakce deníku TÝDEN.CZ prohlášení, ve kterém tvrdí, že Věci veřejné transparentně zveřejnily seznam svých dárců. "Musím odmítnout spekulace, že by se jednalo o anonymní dárce. Nikoli. Našimi dárci jsou zcela jasné a existující fyzické osoby, kterým za jejich sponzorské dary děkujeme a omlouváme se za nepříjemnosti, které jim způsobujeme," uvedl Babák.

"Našimi největšími dárci je 11 občanů České republiky, kteří nám své prostředky věnovali skrze 22 svých právnických osob. Všechny tyto právnické osoby podnikají v České republice. Platí tu daně a především nemají prospěch z působení Věcí veřejných ve vládě. Naopak je vidět, že jim podpora Věcí veřejných spíše škodí," dodal Babák.

Autor: Iva Vokurková , Josef HymplFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ