Ekonomičtí ministři koaličních stran se dohodli na podobě důchodové reformy. Lidé mladší 35 let budou moci od roku 2013 dobrovolně převést tři procentní body ze svého sociálního pojištění na individuální účty u penzijních společností, ale jen pokud přidají i ze svého.
Výpadek příjmů na sociální pojištění pokryjí výnosy ze sjednocené sazby DPH, což zdraží například potraviny nebo léky. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka se koaliční ministři již shodli na jednotné sazbě 20 procent. Ze sjednocené daně budou vyjmuty základní potraviny, konkrétně mléko, chleba, brambory, zelenina, ryby, mléčná výživa, či potraviny pro diabetiky. Ty budou i nadále zdaňovány 10ti procentní sazbou.
Anketa:
Souhlasíte se zvýšením DPH, které sice způsobí zdražení některých potravin, ale pomůže uskutečnit důchodovou reformu?
Podle analytiků společnosti Next Finance však není jisté, z kolika procent navýšení DPH výpadek důchodového systému pokryje. "Je možné, že se časem ukáže nesoulad mezi vyšším příjmem DPH a výpadkem průběžného systému. Poté bude nutno buď DPH opět změnit, anebo překalibrovat průběžný systém," uvedli ekonomové Next Finance.
Návrh reformy předloží ministr Jaromír Drábek vládě příští středu.
Klíčových je 35 let
Rozhodnutí o důchodovém spoření je nevratné, ze systému nelze vystoupit ani do něj vstoupit později než v den 35. narozenin.
Lidé, kterým bude v době vstupu zákona v platnost více než 35 let, se budou moci pro dobrovolné vyvedení části pojistného, takzvaný opt-out, rozhodnout do konce roku 2012. Na realizaci svého rozhodnutí budou mít šest měsíců, vstup do systému individuálních účtů jim bude umožněn právě v druhém pololetí roku 2012.
Z úspor na individuálních účtech budou lidem vypláceny pouze doživotní penze. Nebude tedy možné vybrat si úspory jednorázově. Příjemce penze bude moci také zvolit k doživotní penzi výplatu pozůstalostní penze pro svého manžela či manželku, a to maximálně po dobu tří let, případně rentu na dobu určitou. V době spoření budou individuální úspory předmětem dědického řízení.
Jistota státní garance
Prostředky na individuálních penzijních účtech budou spravovat nynější penzijní fondy, které projdou transformací a přelicencováním. Budou moci vzniknout i nové penzijní společnosti, jejich zakladatelé ovšem budou muset splnit požadavky, které stanoví zákon.
Společnosti povinně nabídnou čtyři investiční profily včetně fondu investujícího výhradně do českých státních dluhopisů. Ten má nabídnout lidem jistotu státní garance. Systém současných dobrovolných úspor na stáří se státním příspěvkem bude zachován.Trh finančních zprostředkovatelů má být přísně regulován, tak aby se minimalizovaly obchodní náklady penzijních společností a aby byl průhledný vztah poradce a jeho klienta. Podrobnosti, jak bude regulace vypadat, ministerstvo neuvedlo.
Opozice se vyjádří později
Lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka poznamenal, že k podobě reformy se strana obsáhleji vyjádří až poté, co budou jasné všechny jeho podrobnosti. "Předpokládáme rovněž jednání mezi vládou a ČSSD o konečné podobě reformy," podotkl Sobotka.
Obecně podle něj platí, že sociální demokraté pokládají za krajně problematické jakékoliv vyvádění prostředků ze státního průběžného systému do privátních fondů, kde prý není garantován výnos ani jistota, že fondy neznehodnotí nějaká budoucí finanční krize. "Platí také, že ČSSD nesouhlasí se sjednocením DPH, neboť to povede ke zdražení potravit, léků, bydlení a celé řady dalších, sociálně citlivých položek," uvedl Sobotka.
Odbory se k prvním zprávám o koncepci důchodové reformě stavěli vcelku vstřícně. "Zdá se, že vláda dostala rozum a že spoření nebude povinné," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Stejně podle něj ovšem bude finančně oslaben současný průběžný systém a budou to muset uhradit lidé zvýšením DPH.