Na úřadech
Stát zavede povinnost hlásit se k přechodnému pobytu
14.04.2015 06:15 Původní zpráva
Na obecních a městských úřadech má v současnosti zavedený trvalý pobyt více než 375 tisíc lidí. Důvodem je jak snaha utéct před exekutory, tak nemožnost sehnat souhlas majitele. Státu to komplikuje život, a proto chce zavést změny v hlášení trvalého pobytu.
"Trvalý pobyt se bude hlásit na ohlašovnách, a to podle místa skutečného pobytu občana (s výjimkou pobytů rekreačních, studijních apod.)," konstatuje ministerstvo vnitra v důvodové zprávě k zatím neparagrafovaném návrhu zákona o evidenci obyvatel. Trvalý pobyt bude na adrese nemovitosti, kterou si občan zvolí v místě, kde má v úmyslu se trvale zdržovat a kde má zpravidla rodinu nebo zaměstnání a kde skutečně bydlí.
Důvodem je skutečnost, že se na městské a obecní úřady hlásí stále více lidí, kteří mají obavy z exekuce. Domnívají se, že tak před nimi snáze uniknou. "V případě, že nebude přijata nová právní úprava, lze předpokládat, že počet občanů hlášených na adrese sídla ohlašovny v následujících letech nadále poroste a tyto občany nebude možné kontaktovat," míní ministerstvo.
Navíc se na úřady hlásí k trvalému pobytu i lidé, kteří nezískali souhlas k jeho zapsání od majitele nemovitosti, ve které bydlí. Ten by tedy už podle nové právní úpravy neměli potřebovat. Bude jim stačit nájemní smlouva.
Nově by se do českého právního řádu měla vrátit i povinnost hlásit přechodný pobyt, a to u pobytů mimo místo trvalého pobytu, které přesáhnou dobu delší 90 dnů. "Přechodný pobyt se hlásí na ohlašovně v územním správním obvodu, kde se nachází nemovitost, v níž si občan hlásí přechodný pobyt, a to ve lhůtě 15 kalendářních dní od ubytování," konstatuje se v důvodové zprávě.
Důvodem je například skutečnost, že u lidí, kteří bydlí jinde, než mají uvedeno v občance, nikdo neplatí například poplatky za svoz odpadu. Doplácejí tak na to obce.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.