Stínový ministr: Od nezaměstnaného bych si doma uklidit nechal

Domácí
7. 9. 2013 18:40
Nezaměstnaní budou v domácnostech například luxovat (ilustrační foto).
Nezaměstnaní budou v domácnostech například luxovat (ilustrační foto).

Sekat trávník, luxovat, umývat okna či třeba žehlit prádlo - to by mohla být v budoucnu nová brigáda pro nezaměstnané. S tímhle plánem se před volbami vytasil stínový ministr práce a sociálních věcí za ČSSD Roman Sklenák. Za práci by lidé platili daňově zvýhodněnými poukázkami. Sám Sklenák by takovou službu od člověka bez práce využil. "Je to pomoc lidem v tísni," řekl v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.

Proč právě práce v domácnosti či na zahradě má nezaměstnaným pomoci?

Ukazuje se, že sektor péče o domácnost má velký potenciál. V Evropě dramaticky přibývá lidí, kteří se uplatňují v tomto sektoru. My jsme k tomu proto přistoupili tak, že skutečně stojí za to se tomu věnovat. Po vzoru Francie a Belgie, které jsou v tom nejdál, chceme se státní pomocí pomoci, aby se tento sektor rozvíjel.

Jaké jste na váš nápad zaznamenal reakce?

Různé. Na jedné straně se mi ozvalo několik personálních agentur, které se věnují zaměstnávání lidí; iniciativu vítají a rády by spolupracovaly. Reakce zejména na sociálních sítích už byly kritičtější, ale to pramenilo z neúplného pochopení záměru. Lidi vyjadřovali obavy či neochotu pustit si do bytu nějakého cizího člověka. To je však nedůvodná obava - nikdo nebude na tyhle práce posílat například konfliktní lidi.

Vy sám byste takové služby od nezaměstnaných využil?

Určitě ano, snažil bych se to využívat. Už proto, že bych tak pomáhal lidem v tísni.

Jak mají podle vás fungovat speciální agentury, které mají mít program na starosti? Jaký by byl jejich mechanismus? Existoval by nějaký filtr, kdo by se například do projektu mohl zapojit a koho naopak by program vylučoval?

To vzniklo v médiích. Já ani nikdo jiný jsme nikdy neříkali, že by měly vzniknout nějaké speciální agentury. Agentury budou muset mít pouze nějakou registraci. Počítá se s tím, že by to zajišťovaly stávající personální agentury, které už nyní nabízejí třeba úklidové práce a podobně. Pouze by musely mít nějakou certifikaci, registraci. Neznamená to, že by měly vzniknout nové agentury, a to notabene státní.

Jak bude probíhat komunikace mezi agenturou a státem?

V Evropě to má zavedeno několik zemí, a jak jsme se seznamovali s detaily, tak každá země to má jinak. V tuto chvíli detailní průpravu projektu schválenou nemáme. Zatím prezentujeme ochotu státu napomoci například daňovými úlevami, daňovým zvýhodněním, rozvoji v tomto sektoru, ale hovořit o detailech je v tuto chvíli předčasné.

Stínový ministr práce Roman Sklenák (ČSSD).Rozhodne tedy agentura, koho pošle umývat okna či sekat zahradu?

Určitě. V Česku je 550 tisíc nezaměstnaných. Každý ze čtenářů vašeho serveru má kolem sebe určitě někoho, kdo nemá práci. Takže ví, že každý nezaměstnaný nerovná se hned nějaký nezodpovědný, problémový člověk s kriminálními sklony, který by se v té domácnosti choval nějak nekorektně. Neměli bychom proto k tomu přistupovat tak, že s těmi lidmi budou problémy. Když si nyní někdo přes agenturu objedná hlídání dětí, úklid či údržbu zeleně, tak se také spoléhá na to, že agentura pošle člověka, který má nějaké zkušenosti... Počítám s podobnou praxí. Pokud bude někdo požadovat hlídání dětí, bude k dispozici člověk, který k  tomu bude mít předpoklady, elementární vzdělání, čistý trestní rejstřík a podobně. Podmínky budou nastaveny podobně, jako jsou ve službách, které jsou už dnes poskytovány.

Takže trestaní lidé budou z programu vyloučeni. Kdo vlastně bude ručit za pracovníky? Agentura, která je vyšle?

Je možné, že záruku ponese agentura, ale tam pak musejí být nastaveny podmínky tak, aby byly přijatelné i pro tu konkrétní agenturu. Je možný i model, že by za to ručil i sám dotyčný pracovník. Do detailů bych teď nezabíhal, budou se muset doladit. Záleží nejen na sociální demokracii, ale i na dalších subjektech, které by mohly být v nějaké vládnoucí koalici a tak dále. Přesto si myslím, že náš záměr je z toho zřetelný.

V krajích s největší nezaměstnaností se také odráží i nižší životní úroveň než v ostatních krajích s lepší úrovní zaměstnanosti. Poptávka po takových službách by byla logicky nižší v Ústeckém či Moravskoslezském kraji než v případě například Prahy, středních Čech. Byla by práce fixovaná na místo trvalého bydliště?

Určitě ne. To je čistě otázka nabídky a poptávky. Pokud by byl někdo ochoten cestovat...

Z toho, co říkáte, se váš plán blíží podobě veřejné služby, kterou ČSSD - a nakonec s úspěchem - iniciovala u Ústavního soudu zrušit. Navíc, když starostové si veřejnou službu celkem pochvalovali.

Svým způsobem to je alternativa, ale hodně vzdálená. Tento projekt se vůbec nedá dávat vedle veřejné služby; ta neřešila otázku dlouhodobě nezaměstnaných. Tak jak byla pojatá minulou vládou, byla povinná pro některé lidi bez nároku na mzdu. Toto je dobrovolné s nárokem na mzdu a má to řešit otázku dlouhodobé nezaměstnanosti. Je to alternativa pouze v tom, že těm dlouhodobě nezaměstnaným se nabízí nějaká možnost pracovního uplatnění, ale podmínky jsou diametrálně odlišné.

Autor: Vendula KalhausováFoto: Shutterstock , ČTK

Další čtení

Při nočním požáru bytu v Praze zemřel muž, dvě zraněné ženy skončily v nemocnici

Domácí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ