Středočeská ČSSD uzavřela s KSČM dohodu o krajské vládě

Domácí
19. 11. 2012 19:11
Předseda středočeské ČSSD Miloš Petera.
Předseda středočeské ČSSD Miloš Petera.

Zástupci středočeské ČSSD a KSČM v pondělí v budově krajského úřadu v Praze podepsali dohodu o nové krajské vládě. Přestože sociální demokraté komunistům umožnili přímé zastoupení v radě kraje, o koalici podle nich nepůjde. Nestvrdili totiž s KSČM koaliční smlouvu, ale dohodu o spolupráci zastupitelských klubů. Opoziční ODS však míní, že je to v podstatě totéž, jako kdyby koalici uzavřeli. Ustavující jednání zastupitelstva, z nějž vzejde nová krajská vláda, bude v úterý.

"Ve znění dohody jsou základní atributy, to znamená personální složení rady, kdo má jaké výbory, kdo má jakou komisi, smírčí řízení a doba platnosti," řekl novinářům předseda středočeské ČSSD Miloš Petera. Připomněl, že ČSSD chtěla původně sestavit menšinovou vládu, nenašla k tomu ale podporu. "Tohle je asi východisko z nouze," poznamenal ke vstupu KSČM do krajské vlády. Cení si toho, že si ČSSD udržela tzv. silové resorty.

Sociální demokraté budou mít hejtmana, kterým se má stát příbramský starosta Josef Řihák, a pět náměstků včetně statutárního zástupce a jednoho radního. Komunisty budou v nové krajské vládě zastupovat tři řadoví radní a jeden náměstek. KSČM připadne nově zřízený resort finanční kontroly, dále oblast majetku, kultury a zdravotnictví. ČSSD bude řídit dopravu, životní prostředí, školství, regionální rozvoj, finance a sociální věci. Z původního rozdělení resortů vypadla oblast legislativy.

Petera zdůraznil, že nepůjde o koalici ČSSD s KSČM, a to ani skrytou. Z vyjádření komunistů to ale tak jednoznačně nevyplývá. Například volební lídr středočeské KSČM Pavel Jetenský po dnešním podpisu dohody uvedl, že chce, "aby prospěch z této koalice měli občané Středočeského kraje". Později na dotaz, zda tedy jde, nebo nejde o koalici, řekl, že na formě nezáleží. "Může se to jmenovat dohoda o spolupráci, může se to jmenovat koalice," uvedl Jetenský s tím, že v tom nevidí rozdíl.

Petera, který má nově zastávat funkci náměstka pro dopravu, předpokládá, že hejtmanství bude dál hradit poplatky za pacienty krajských nemocnic a udrží žákovské jízdné zdarma.

Zároveň však očekává určitý pokles investic. "Kraj samozřejmě bude šetřit, musí mít vyrovnaný rozpočet, chceme splácet dluhy a příjem do rozpočtu nebude vysoký, tak se s tím musíme vyrovnat na úkor investic," podotkl.

ČSSD původně vyjednávala s KSČM a ODS jen o podpoře pro svou menšinovou vládu. ODS ale označila podporu ze své strany za nepravděpodobnou a oznámila, že zůstává v opozici. KSČM trvala na místech v krajské radě.

Krajské volby ve Středočeském kraji vyhrála ČSSD před KSČM a ODS. Z 65 mandátů jich sociální demokraté získali 20, komunisté o jeden méně a občanští demokraté 16. V zastupitelstvu budou ještě TOP 09 a Starostové s deseti zástupci.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ